https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/valasskomeziricska-nemocnice-hospitalizovala-manzele-kvuli-zavazne-otrave-z-hub
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Valašskomeziříčská nemocnice hospitalizovala manžele kvůli závažné otravě z hub

30.8.2023 19:10 | VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli závažné otravě z hub hospitalizovala manželský pár Nemocnice Agel Valašské Meziříčí na Vsetínsku. Šlo pravděpodobně o otravu muchomůrkou tygrovanou. Přestože pacienti tvrdili, že houby dobře rozeznají, strávili na interním oddělení tři dny, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Gabriela Lefenda. Otravy po požití hub registrují také další nemocnice ve Zlínském kraji.
 

"Manželský pár ve středním věku se vydal na sběr hub v okolí Valašského Meziříčí. Do nemocnice se poté muž a žena dostavili sami s tím, že jim je fyzicky špatně. Byli hospitalizováni na interním oddělení s příznaky otravy muchomůrkou tygrovanou. Na standardním oddělení pobyli tři dny s tím, že nebyla nutná jejich hospitalizace na JIP, což v případě otravou houbami bývá obvyklé," uvedla mluvčí.

Primářka interního oddělení Marie Černochová uvedla, že zdravotníci donedávna u pacientů nezazaznamenali potíže způsobené požitím hub. "Pokud se již však zdravotní obtíže u pacientů vyskytnou, je to většinou tím, že pozřou buď špatně tepelně upravenou houbu, respektive již zapařenou. Lidé dále sbírají holubinky, u kterých jsou potíže pravidlem, ne všechny jsou jedlé a také je častá jejich záměna za muchomůrku zelenou či tygrovanou tak, jak to bylo v případě dvou otrav, které jsme zde řešili," řekla Černochová. Otrava houbami se nejčastěji projevuje bolestmi břicha, zvracením, malátností, únavou i halucinacemi.

"Největším nebezpečím, které může houbaře po snězení jedovaté houby potkat, je těžké poškození jater, jež ve své nejtěžší podobě končí selháním jater a smrtí. To je typické pro otravu muchomůrkou zelenou. Jiné druhy hub mohou významně ovlivnit funkce nervové soustavy a psychiku," uvedla Černochová. Další jedovaté houby, například některé holubinky, způsobí zvracení a průjem.

"Lidé by měli sbírat jen hřibovité houby, a to pouze takové, které dobře znají. To je základní předpoklad, jak se vyhnout dalším potížím. Další rada je nezapomenout na dostatečnou tepelnou úpravu, a také nezapíjet houby alkoholem," uvedla primářka.

V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně bylo za poslední dva týdny osm případů souvisejících s houbami. "Nešlo ale o toxickou otravu houbami, šlo o lidi, kteří měli zažívací problémy po konzumaci hub, které byly špatně upravené, nebo typy hub, které jsou špatně stravitelné. Pět lidí šlo domů po ambulantním ošetření na urgentním příjmu, tři lidé byli hospitalizovaní několik dní na interním oddělení, kde dostávali infuze k zavodnění a byli pod lékařským dohledem," řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

31.8.2023 08:10
Houby sbírám celý život. Držím se zásady, že seberu pouze to, co bezpečně znám. Pokud narazím na neznámou houbu a chci ji určit, vezmu si jeden exemplář a ten buď zkusím určit sám, nebo zajedu do houbařské poradny. Sběr a následná konzumace neznámých hub totiž připomíná hru na ruskou ruletu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

31.8.2023 08:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Je to tak. Co se týká určení neznámého druhu, rozhodně je lépe využít mykologa, než zkoušet určovat sám. A co se týká nepožívíní alkoholu na houby, toto je stará informace. Nesmí se pouze na hnojník inkoustový.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

31.8.2023 09:07 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ona ta mochomůrka tygrovaná je dost kryptická. Je lepší se držet jen růžovek a to jen těch co hodně růžoví.
Holubinky jsou dost bezpečné, protože jdou ochutnat, no pokud tedy pozná dotyčný holubinku.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

31.8.2023 12:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
Mám doma monografii holubinek, která vyšla za totáče v edici Živou přírodou. Tam je determinační znak jednoduchý - pokud holubinku neznám, kousnu do ní. Pokud pálí, neberu ji, protože je nejedlá a mezi těmi nejedlými je i jediná, která je jedovatá.jinak z holubinek je hodně dobrá smaženice a já je dávám i do štrůdlu z lístkového těsta.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

31.8.2023 13:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
Myslím, že rozlišovací znaky jsou jasné. U růžovky je prsten rýhovaný, u tygrované hladký. Pokud chybí, tak dalším jasným znakem je spodek třeně, růžovce chybí pochva, tzv. kalich smrti. To růžovění je dobrý, ale nerozhodující znak, kdežto prsten a pochva stoprocentní.
A přesně tak je to s pochvou u holubinek, tudíž splést si holubinku trávozelenou s muchomůrkou zelenou může opravdu jen naprostý ignorant.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist