https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-francii-zuzitkovavaji-kavovou-sedlinu-k-produkci-houby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Francii zužitkovávají kávovou sedlinu k produkci houby

23.11.2019 01:00 | PAŘÍŽ (ČTK)
Kávová sedlina vydává v Ile-de-France slouží hlavní odpad z kaváren k pěstování hlívy ústřičné, která končí na talířích hostů týchž zařízení. / Ilustrační foto
Kávová sedlina vydává v Ile-de-France slouží hlavní odpad z kaváren k pěstování hlívy ústřičné, která končí na talířích hostů týchž zařízení. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Kávová sedlina vydává ostře sladkou vůni a připravuje se na svůj druhý život: v Ile-de-France slouží hlavní odpad z kaváren k pěstování hlívy ústřičné, která končí na talířích hostů týchž zařízení. Píše o tom agentura AFP.
 

Jakmile je kávová sedlina roztříděna a smíchána s kartonem a odpadní vlnou, ale rovněž s vlákny houby, umístí se do jakýchsi dlouhých plastových jitrnic. Pověsí se vertikálně ve tmě a pak dva týdny substrát pracuje.

"Napodobujeme podmínky, které panují pod stromy. Teplota a vlhkost jsou tady srovnatelné," vysvětluje Arnaud Ulrich, jeden ze zakladatelů firmy UpCycle. Ta byla založena v roce 2014 a nachází se v Saint-Nom-la-Breteche v severní části střední Francie.

Podhoubí v temnotě roste tak, jako kdyby bylo pod kořeny stromu. Za dva týdny se saky, které mezitím zbělely, přemístí do místnosti, kde zrají. Najednou se zde rozsvítí a sníží se vlhkost. Skončily prázdniny v lese. Saky se naříznou a hlíva ústřičná se vyjme.

"Houby jsou stresované, a to jim dodává chuť k reprodukci, k uvolňování spór, a tak vylézají ze saků. Pak už je třeba je jen posbírat," vysvětluje Ulrich.

Městské zemědělství má být podle něj především spojeno s recyklací organického odpadu ve městě. "Na 30 procent městského odpadu tvoří bio odpad, který lze znovu zhodnotit. Dnes se ale recykluje pouze pět procent toho materiálu. Děláme moderními metodami jen to, co se už dělalo v 19. století," dodává Ulrich.

V té době se zrodily "pařížské žampiony" z myšlenky recyklace organických materiálů: zelináři je pěstovali na skládkách kolem města a využívali exkrementy tisíců koní, kteří jejich zeleninu do Paříže vozili.

Dnes se měsíčně shromáždí 20 tun kávové sedliny, především v jídelnách velkých společností ze západní Paříže. Vyprodukují se z nich asi dvě tuny hlívy ústřičné. Kilogram houby se prodává za 15 eur (asi 383 Kč).

Nedávno byly i pařížské kavárny vyzvány, aby se k tomuto hnutí připojily. "Je to poctivý krok, týdně vyprodukujeme 20 až 30 kilogramů sedliny," vysvětluje Romain Vidal, majitel kavárny Le Sully, která je jednou z průkopnic této recyklace. "A náš kuchař zanese hlívu ústřičnou na náš jídelníček," dodává.

Vidal je s touto zkušeností spokojen. Houby jsou podle něj pevné, chutné a při vaření z nich unikne jen málo vody.

V Paříži, městě kaváren a teras, je zdrojů dost a dost. Podle odhadů firmy UpCycle vyprodukuje metropole ročně asi 600.000 tun kávové sedliny. Firma podobné projekty zavedla v dalších francouzských městech.

Po sběru hub začíná káva svůj třetí a zároveň poslední život, než se konečně navrací do země. Smíchanou s podhoubím a dřevěnou celulózou ji používají jako kompost zelináři a květináři.

Z kuchyňského odpadu, jako jsou slupky z brambor či zbytky masa nebo ryb, se vyrábí kompost, který se zase používá k produkci hub.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

23.11.2019 20:47
Kávová sedlina je super věc. V oddělení prognóz IPCC by mohli vyprávět...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist