https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-spanelsku-vznikla-prvni-skola-pastevectvi-pouze-pro-zeny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Španělsku vznikla první škola pastevectví pouze pro ženy

8.3.2021 13:51 | MADRID (ČTK)
Ženy v přihláškách mezi důvody zájmu o tento kurz uvedly mimo jiné, že hledají klid ve venkovském farmaření po vyčerpávajícím životě ve městě. K tomu přispěla i omezení kvůli koronaviru.
Ženy v přihláškách mezi důvody zájmu o tento kurz uvedly mimo jiné, že hledají klid ve venkovském farmaření po vyčerpávajícím životě ve městě. K tomu přispěla i omezení kvůli koronaviru.
Ve Španělsku vznikla první škola pastevectví pouze pro ženy. Jejím cílem je mimo jiné nabídnout ženám v době pandemie nové uplatnění v oboru, v němž tradičně vládnou muži, a rovněž pomoci zastavit vylidňování španělského venkova. Z něj do měst utíkají víc ženy než muži, napsal dnes, na Mezinárodní den žen, deník The Guardian.
 

O kurz pro pastevkyně, který pořádá organizace v hornatém regionu Kantábrie na severu Španělska, je enormní zájem. Do uzavírky přihlášek minulý měsíc přišlo na 260 přihlášek, kurzu se ale může účastnit zatím jen 30 "žákyň". Učit se budou tradiční staletí staré postupy, ale i využití nových technologií, jako například jak sledovat dobytek pomocí dronů.

"Bylo to velmi příjemné překvapení a ukázalo se, že nabízíme něco, po čem je v dnešní společnosti poptávka," řekla Susana Pachecová z organizace, která školu ženského pastevectví založila.

Přihlášky přišly z různých koutů Španělska, včetně Kanárských ostrovů. Ženy v nich mezi důvody zájmu o tento kurz uvedly mimo jiné, že hledají klid ve venkovském farmaření po vyčerpávajícím životě ve městě. K tomu přispěla i omezení kvůli koronaviru. Některé rovněž utíkají před hrubým zacházením ze strany svých partnerů.

"Ve Španělsku jsou i další školy pastevectví, které mohou ženy navštěvovat, my se ale zaměřuje na výuku výhradně z ženské perspektivy," uvedla Pachecová. Devítiměsíční kurz zahrnuje 460 hodin teorie, které se uskuteční on-line, a 255 hodin praktických cvičení. Ta se budou konat vždy jeden víkend v měsíci v horách a údolích Kantábrie. Na praktická cvičení mohou ženy přivést i své děti.

Škola pro pastevkyně má i své kritiky. Centristická strana Ciudadanos se v regionálním parlamentu dotazovala, proč se z regionálního rozpočtu vydávají peníze na projekt jen pro ženy, když v oblasti už existují farmářské kurzy, které "nesegregují muže a ženy".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

8.3.2021 14:54
Zajímaly by mě více předměty, které se tam učí. Když byla za totáče na Slovensku vysoká škola bačovská, byly tam tyto předměty:
2 hodiny vyhánania
2 hodiny zahánania
1 hodina dojenia
1 hodina hry na fujaru
2 hodiny ruštiny.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.3.2021 15:15 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A jak je ženský rod od bači?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.3.2021 15:38 Reaguje na Karel Zvářal
Já nevím. Já španělsky neumím. -)))
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.3.2021 15:55 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Už jsem to našel, budou to pastevkyně. Ale jelikož je to jen pro ženy, budou to zřejmě napůl čarodějky, aby trumfly mužské protěšky:-) A jinak Bačůvka je u nás chlap, stejně jako Jalůvka, takže by to mělo být mimo pastevkyně zřejmě bačová:-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.3.2021 16:06 Reaguje na Karel Zvářal
Je zajímavé, že když se udělá škola puuze pro ženské, je to v pohodě.Pokud bych založil školu pouze pro muže, co bych byl? Xenofob? HLavně vím, že by mě feministky ukřižovaly.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.3.2021 16:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jako děcko jsem se divil, že gynekolog je v převážné většině chlap - starší kamarádka to zdůvodňovala tím, že chlapi tomu líp rozumí... To mi fakt nešlo do palice, jak chlap může lépe rozumět ženskému spodku... Možná ty Španělky fakt znají nějaké finesy, aby ovcím rychleji rostla vlna:-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.3.2021 16:29 Reaguje na Karel Zvářal
Každý chlap je tak trochu gynekolog amatér.No a někteří si z toho udělali byznys. -)))
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.3.2021 16:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Je to tak, navíc chlapi jsou technicky zdatnější, např. nikdy jsem neviděl instalatérku... Měli jsme na katedře docenta, který měl přezdívku Hloupý Žanek, nebo také poševní kutil, neb vymýšlel přístroj na měření říje. Ony ty vysokoužitkové se tzv. neběhaly, veškerou energii dávaly na vrcholu laktace do mléka. Ale plán natality se musel dodržovat, tak chtěli přírodu ošálit moderní technikou... prostě kino na pokračování. Stačilo půl roku počkat a říje se dostavila spontánně, bez injekcí estrogenu.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

8.3.2021 18:38 Reaguje na Karel Zvářal
Nu, možná by vám tuto otázku mohl odpovědět pracovník středočeské obce Zdiby, jež je oficiálně zdibským bačou právě s touto kvalifikací ,a tredicí zděděnou po otci ! Bližší informaci hledejte ve Zdibském zpravodaji ! Mimochodem v době minulé se v Nivnici pravidelně pořádaly přebory v ovladatelnosti pasteveckých psů. Tehdy v československu se jednalo o slovenského čuvače.
Odpovědět
JM

Joska Malý

9.3.2021 01:19 Reaguje na Karel Zvářal
Neříkalo se tomu za první republiky bordelmamá?
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

10.3.2021 13:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Rozšířil jste mi obzory. Já myslela, že to bylo jen naháňanie, vyháňanie a marxismus-leninismus.
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

15.3.2021 12:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zapomněl jste na 5 hodin Marxismu-Leninismu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

8.3.2021 15:45
Tato euroatlantická civilizace je skutečně na konci své existence. Konec Říma to všechno víc než připomíná.
Odpovědět
LB

Lukas B.

8.3.2021 16:06 Reaguje na Jiří Daneš
a teď si představte ten kvíkojekot, kdyby s podporou nějakého grantu byl zorganizován kurz (třeba) vaření výhradně pro muže.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.3.2021 16:15 Reaguje na Lukas B.
Kdysi jsem se zapojil, do diskuse pod článkem, který hovořil o větším zapojení žen do nejrůznějších profesí. Nadšeně jsem s ideou článku souhlasil a tvrdil jsem, že bych uvítal, kdyby bylo více kupříkladu hornic, taviček i řidiček fekálních vozů. A rovněž se mi nezdá fér, když v našich věznicích tvoří ženy pouze 10% počtu mužů a je na čase, aby se i v této oblasti udělalo vyrovnání.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

8.3.2021 18:44 Reaguje na Lukas B.
Nic ve zlém, ale v současnosti mají i v ČR podporu Vemolky v klecích. A ženský fotbal a hokej není také nic neznámého, včetně zahraničních angažmá těchto sportovkyn. Takže není už dnes jenTereza H. a Kočí, ale i feministické mužské sporty a práce kamionaček .
Odpovědět
Hu

Hunter

8.3.2021 19:29
Ideálem šťastného budování socialismu v padesátých letech minulého století byla žena-jeřábnice. Takže nic nového pod sluncem.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

8.3.2021 20:08 Reaguje na Hunter
A jak to těm komunistům Havel vyčítal. Ještě že se nedožil dnešních dnů školy pro "bačačky".
Odpovědět

Jirka Černý

8.3.2021 21:44
To jsem netušil že jsou na to školy, kámoš dělal pasáka a měl s tím dost problémy asi že na to neměl tu školu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.3.2021 08:08 Reaguje na Jirka Černý
A pásl někde na louce, nebo na Václaváku? -)))
Odpovědět

Jirka Černý

9.3.2021 08:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Měl to někde v Krušných horách, asi louka co přechází v dubový les protože se to tam jmenuje Dubí. Ale po pravdě asi nebyl dobrý hospodář, prý tam měl pěkný bordel.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

10.3.2021 13:44
Žena pastevkyně? U nás se říkalo pasačka, obvykle hus. Jediný důvod, proč založit speciální školu pro ženy v oboru pastevectví, mě napadá "machismus" Španělů. Takový velkohubý Španěl, když začne na ženskou dělat ramena jenom proto, že se narodil s jiným pohlavím, je na zabití. Ve smíšených kurzech by asi hrozilo vzájemné vyvraždění účastníků.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist