https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-spanelskych-pyrenejich-se-nasla-fosilie-nejvetsi-morske-zelvy-v-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve španělských Pyrenejích se našla fosilie největší mořské želvy v Evropě

20.11.2022 01:22 | MADRID (ČTK)
Ve španělských Pyrenejích se našla fosilie největší mořské želvy v Evropě, která tam žila před asi 83 miliony let a měřila skoro čtyři metry. Vyplývá to ze studie vědců z univerzity v Barceloně, která byla zveřejněna tento týden v časopise Nature.
 

Část krunýře a pánev této želvy, která byla současnicí dinosaurů, našli paleontologové u obce Coll de Nargó v provincii Lleida (Lérida) v roce 2016. Podle nich jde o nový druh, který nazvali Leaviathanochelys aenigmatica, podle biblické mořské obludy Leviatan.

Z fosilie vypočítali, že prehistorická želva měřila 3,7 metru. To z ní činí největší mořskou želvu nalezenou v Evropě a druhou na světě. Největší mořská želva nazvaná Archelon měřila asi 4,6 metru a její fosilie se našla na konci 19. století ve Spojených státech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

21.11.2022 09:01
svět se mění a bude se měnit, to nedokáží změnit ani ochránci přírody,
našlo se všelicos, ve skále je otisk lidské stopy dva metry velké ,podle toho by člověk byl 12m vysoký, ale o tom odborníci nemluví
,ale když najdou kousek zubu, chlubí se ,že dokáží zrekonstruovat celé žvíře
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist