https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-val.mezirici-bude-beneficni-akce-umenim-za-obnovu-becvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Valašském Meziříčí bude benefiční akce Uměním za obnovu Bečvy

10.2.2021 17:05 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
"Pocházíme z Valašského Meziříčí a jeho okolí. Bečva teče skrze naše srdce, skrze místa, kde jsme vyrůstali, kde žijeme. Nechceme na nikoho ukazovat, ale také nechceme sedět s rukama v klíně a nechat téma Bečvy vyšumět. Chceme přispět k obnově řeky," uvedl organizátor Hanko.
"Pocházíme z Valašského Meziříčí a jeho okolí. Bečva teče skrze naše srdce, skrze místa, kde jsme vyrůstali, kde žijeme. Nechceme na nikoho ukazovat, ale také nechceme sedět s rukama v klíně a nechat téma Bečvy vyšumět. Chceme přispět k obnově řeky," uvedl organizátor Hanko.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku se 20. února uskuteční benefiční akce nazvaná Uměním za obnovu Bečvy. Součástí akce bude aukce uměleckých děl, streamované koncerty a umělecký happening. Výtěžek půjde na transparentní účet Bečva 2020 Českého rybářského svazu, ze kterého je financována obnova řeky Bečvy po havárii v září loňského roku, sdělil organizátor Zbyněk Hanko.
 

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Viník havárie stále není znám. Ve Valašském Meziříčí se již uskutečnila řada demonstrací a podobných akcí, které požadovaly spravedlivé vyšetření otravy Bečvy či objasnění postupu úřadů při vyšetřování havárie.

"Pocházíme z Valašského Meziříčí a jeho okolí. Bečva teče skrze naše srdce, skrze místa, kde jsme vyrůstali, kde žijeme. Nechceme na nikoho ukazovat, ale také nechceme sedět s rukama v klíně a nechat téma Bečvy vyšumět. Chceme přispět k obnově řeky," uvedl Hanko.

Pořadatelé akce se obracejí na umělce z Valašska i celé republiky s prosbou o vytvoření díla na téma Bečva a jeho darování do dobročinné aukce, která se uskuteční ve valašskomeziříčské Galerii Prostor. "Mnoho významných osobností z hudebního a výtvarného světa nám již svoji účast přislíbilo, například výtvarnice Vendula Chalánková, hudebníci Petr Marek, Petr Fiala, Tomáš Kočko, Mucha, karikaturista Miroslav Kemel či performerka Kača Olivová. Dle ohlasů již nyní víme, že akce bude mít velký dosah. Aukce děl proběhne formou on-line streamu, jehož součástí budou hudební vstupy a happening, který proběhne na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy," uvedl Hanko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

10.2.2021 20:57
Cybi mi v tom vyčtu vynikajicich osobnosti Dolly Buster a Robert Rosenberg
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.2.2021 22:22 Reaguje na karel krasensky
Ale Brabčák tam bude tuty, že?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.2.2021 06:19 Reaguje na karel krasensky
ubožáku...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.2.2021 22:25
Nikde jsem se nedočetl, co ten kyanid napáchal dál. Sice ve zředěném provedení, ale musel dotéct do Moravy, pak do Dyje (vsadím gatě, že ho tam Rakušáci taky našli) a pak do Dunaje, tam je to už v poho, ale cestou??
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

10.2.2021 22:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Kontrolní otázka: Morava se vlévá do Dyje, nebo opačně?
Odpovědět
kk

karel krasensky

10.2.2021 22:52 Reaguje na Jan Olejníček
Ten Hanzl je dobře mimo
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.2.2021 10:19 Reaguje na Jan Olejníček
Je to nějak důležitá informace? Je podstatný rozdíl, když někdo otráví Moravu nebo Dyji?
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

11.2.2021 19:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Není, máte recht. Plácejte dál, v tom jste bezkonkurenční.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

12.2.2021 07:33 Reaguje na Jan Olejníček
Vám musel někdo v životě hodně ublížit....
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

12.2.2021 12:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
O mě si nedělejte starosti, myslím, že máte sám se sebou dost co dělat.
Odpovědět
kk

karel krasensky

10.2.2021 23:30
Zklamalo mě,že se teto akce neučastni světozname pěvecke star jako Eva a Vašek a Michal David
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist