https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-velke-tichomorske-odpadkove-skvrne-se-dari-morskym-zivocichum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve velké tichomořské odpadkové skvrně se daří mořským živočichům

13.12.2021 01:05 | LONDÝN (ČTK)
Existuje nejméně pět míst, kde se nahromadilo velké množství plastového odpadu, ale největším z nich je subtropický gyr v severním Pacifiku.
Existuje nejméně pět míst, kde se nahromadilo velké množství plastového odpadu, ale největším z nich je subtropický gyr v severním Pacifiku.
Je to obrovský pomník lidské bezohlednosti; v oceánu plave vrstva plastového odpadu o rozloze více než trojnásobku Francie. Pro stále větší počet organismů je však velká tichomořská odpadková skvrna něčím jiným - jejich domovem, napsal britský deník The Times.
 

Nová studie popisuje, jak odpadky, které pokrývají přibližně 1 579 893 kilometrů čtverečných, osídlili živočichové a rostliny, které se normálně vyskytují na pobřeží. Mezi tyto vetřelce patří krabi, asijské sasanky, mořští červi, hvězdice a houby. Skutečnost, že se jim daří tisíce kilometrů od jejich obvyklých stanovišť, vyvrátila dlouhotrvající předpoklad, že otevřený oceán je v podstatě neprůchodná mořská poušť.

"Otevřený oceán byl dlouho považován za fyzickou a biologickou bariéru pro šíření většiny pobřežních mořských druhů. Zdá se, že tomu tak již není, protože v současnosti existují vhodná stanoviště v otevřeném oceánu. Pobřežní organismy mohou přežívat na moři po mnoho let a rozmnožovat se, což vede k vytvoření soběstačných pobřežních společenství na volném oceánu," uvedli vědci v časopise Nature Communications.

Tato společenstva se vyskytují v tzv. gyrech odpadu, které vznikají, když povrchové proudy unášejí plastové znečištění od pobřeží do oceánu, kde ho zachycují rotující proudy.

Existuje nejméně pět míst, kde se nahromadilo velké množství plastového odpadu, ale největším z nich je subtropický gyr v severním Pacifiku. Leží mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy a jeho hmotnost se odhaduje na 79 000 tun. Velkou část tvoří mikroplastové úlomky o šířce menší než pět milimetrů. Zahrnuje však i větší kusy plovoucího odpadu, jako jsou sítě, bóje a lahve.

Schopnost pobřežních druhů přežít dlouhou dobu v otevřeném oceánu na plastech se ukázala v roce 2011, když Japonsko zasáhla cunami. Přes Tichý oceán se k pobřeží Severní Ameriky dostalo téměř 300 druhů. Mnoho z nich přežilo na provizorních plavidlech i několik let. V roce 2013 se na pláži ve státě Washington vylodila dřevěná japonská loď pojmenovaná Sai-Šou Maru, ve které bylo pět živých ryb.

Na nejnovějším výzkumu se podíleli oceánografové, kteří vytvořili počítačové modely předpovídající místa, kde se v subtropickém gyru v severním Pacifiku nejčastěji hromadí plasty. Na základě modelů se výzkumníkům podařilo nasbírat více než 100 tun plastů a dalšího odpadu. Tento odpad byl předán týmu biologů, kteří zjistili, že pobřežní druhy - včetně sasanek a obojživelníků podobajících se krevetám - nejen přežívají, ale i prosperují.

Výsledky vyvolaly další otázky: v neposlední řadě, čím se tato zvířata živí? "Otevřený oceán nebyl až dosud pro pobřežní organismy obyvatelný," řekl Greg Ruiz ze Smithsonianova centra pro environmentální výzkum (SERC). "Částečně kvůli omezení biotopů - v minulosti tam nebyly plasty - a částečně, jak jsme se domnívali, proto, že to byla potravní poušť," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

18.12.2021 09:58
trojnásobek Francie ,to snad není možné ,to aby se lodě takové obrovské ploše vyhýbaly,
živočichové potřebují místo kde se mohou uchytit a schovat a to jim smetí poskytuje, jen je otázka ,kolik živočiců, smetí a látky co se tam uvolňují, zabíjí,
je zajímavé jaká síla drží odpadky pohromadě,
budu škodolibý a přál bych si ,aby dorazila na pobřeží někam, kde bude lidem co nejvíce škodit ,aby si užili vlastní medicínu co dávají přírodě
Odpovědět
IB

Ivan Babůrek

20.12.2021 04:58
Soudím, že je nevhodné označovat živočichy na techto lokalitách za "vetřelce". Jsou to osadníci, noví obyvatelé nebo pionýři. Stejně tak se označují noví obyvatelé vzdálených ostrovů. Příroda si časem poradí s každým "odpadem", stejně jako to bylo v jakékoli geologické době v minulosti, a vytvoří z něj něco nového a užitečného. Ale to by rozhodně nemělo být výmluvou pro lidstvo. A pak, ta změna trvá velice dlouho, v porovnání s délkou lidského života.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist