https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-velkem-boru-lide-protestovali-proti-jadernemu-ulozisti-chteji-pravo-veta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Velkém Boru lidé protestovali proti jadernému úložišti, chtějí právo veta

21.4.2024 23:28 | VELKÝ BOR (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Ve Velkém Boru na Klatovsku se konal už osmý ročník protestní akce Den proti úložišti. Lokalita nedalekého Březovského potoka je jednou z vytipovaných lokalit, kde by úložiště jaderného odpadu mohlo stát. Místní jsou ale proti. Protestovalo se i na dalších místech, kde by mohlo úložiště stát. Podle mluvčího Platformy proti hlubinnému úložišti a starosty Horažďovic Michaela Formana přišly na akci zhruba dvě stovky lidí. Boj proti úložišti i přes dílčí neúspěchy bude pokračovat, řekl dnes ČTK.
 

Obyvatelé obce Velký Bor i obcí v okolí chtějí, aby pro umístění úložiště byl nezbytný souhlas obce, v jejímž katastru bude úložiště nakonec stát. S tím se ale zatím nepočítá. V únoru schválený zákon o umístění a vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu stanoví, že o jeho umístění nakonec rozhodne vláda, ale po předjednání s dotčenými obcemi, kterým kabinet může stanovit kompenzace. Zákon však obcím nedává možnost vetovat stavbu úložiště na jejich území.

"Je to pro nás velké zklamání a některé obce to berou skutečně jako podraz, protože tato vláda na začátku deklarovala, že by chtěla posílit práva obcí, což se ale nestalo," řekl Forman.

Další výhradou je formulace v zákoně, která říká, že stát by se mohl domluvit na odškodnění pro obce, kde nakonec úložiště bude. To je podle obcí ovšem zcela vágní formulace a platforma požaduje, aby byla kompenzace jasně stanovená zákonem. Podle Formana je sice v únoru schválený zákon prohranou etapou, ale obce, kterým hrozí, že se u nich úložiště postaví, chtějí za svá práva bojovat dál. Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 55 členů - 38 měst a obcí a 17 spolků.

Snížení počtu území zvažovaných pro úložiště z devíti na čtyři vloni schválila vláda. V seznamu zůstaly z Vysočiny Hrádek a Horka a lokality Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Úložiště, v němž mají být v hloubce půl kilometru uložené tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, se má v Česku začít stavět v roce 2050.

Protestní akce se dnes konaly i na dalších místech, o kterých se uvažuje jako o lokalitě pro budoucí úložiště. Někde ale zasáhlo počasí. Například symbolický úklid odpadu poblíž plánovaného úložiště jaderného odpadu v lokalitě Janoch u Temelína se dnes nekonal. Akci nedaleko Nové Vsi na Českobudějovicku organizátorka Kateřina Vernerová ze Sdružení Satis kvůli nepříznivému počasí přesunula na příští sobotu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MV

Miloš Vondruška

29.4.2024 11:00
Miluji tyhle chytrolíny, "chci elektřinu, pokud možno zadarmo, ale běda pokud budu mít za barákem elektránu, trafostanici, nebo povodeou dráty kolem mého pozemku". Kdyby takovýhle chytrolíni dostávali slovo i v minulosti, tak žijeme stále v jeskyních a posloucháme, že dloubat pazourek kus od souseda není povoleno.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist