Ve Virginii se objevil invazivní druh asijské ploštěnky s kladívkovitou hlavou
Tento červu podobný tvor je dlouhý asi 25-30 centimetrů, má typickou zploštělou hlavu do stejného tvaru jako žralok kladivoun, a je hermafrodit, což znamená, že má samčí i samičí pohlavní ústrojí. Navíc se o něm dá s trochou nadsázky říci, že je téměř nesmrtelný.
Podle serveru LiveScience mají ploštěnky mimořádnou schopnost regenerace - pokud jsou nasekány na kousky, dorostou z nich noví jedinci, a to i v případě, že tyto kousky tvoří pouhou jednu třísetinu původního těla.
Ve Virginii se tento invazivní druh objevil poprvé, ale podle texaského Ústavu invazivních druhů se ploštěnky patrně dostávají do USA během posledních desítek let prostřednictvím obchodu se zahradnickými potřebami. Jde o invazivní druh, který představuje hrozbu pro rovnováhu ekosystému; ploštěnky se krmí žížalami, které jsou životně důležité pro kypření a hnojení půdy.
Ploštěnky navíc nejsou jedlé pro potenciální predátory. Mají v těle škodlivé toxiny, které používají i při lovu kořisti. Jde o nervový jed zvaný tetrodotoxin, který mají v těle také ryby čtverzubci, chobotnice kroužkované a mlokovitý obojživelník taricha zrnitá. Ploštěnky jsou zatím jediným druhem suchozemského bezobratlého živočicha, u kterého vědci tetrodotoxin objevili.
reklama