Ve vytěženém kamenolomu v Bílovci objevili kriticky ohrožený druh brouka
Ohrožený drabčík žije v dutinách starších listnatých stromů s vlhkou trouchnivinou a jeho přítomnost ukazuje na význam lesní části lomu pro biodiverzitu. "Dalšími saproxylickými (na mrtvé dřevo vázanými) druhy jsou například vzácnější drabčíci Quedius maurus a Quedius invrae. Také zranitelný houbožrout Mycetophagus fulvicollis obývá zachovalé listnaté lesy, zejména tam, kde je dřevo zejména topolů napadeno houbami," uvedl Petr Pyszko z Ostravské univerzity.
Ze známějších druhů se v lomu vyskytují prskavec menší, střevlík Ulrichův, svižník polní, májka obecná či kudlanka nábožná. Pyszko uvedl, že jejich společným prvkem je závislost na suchomilných stanovištích, jako jsou stepi, osluněná pole, pastviny a suché louky. Takovéto specifické prostředí potřebuje i řada motýlů.
"Jedinečná kombinace stepních a lesních biotopů v lomu představuje pro výzkum neuvěřitelně vzrušující prostředí. Mezi zoologicky nejvýznamnější skupiny zde patří denní motýli. Modrásek jetelový, okáč strdivkový, vřetenuška mateřídoušková, vřetenuška čičorková či okáč voňavkový jsou pouze některé z druhů, které byly v lokalitě nalezeny," uvedl Pyszko.
reklama