https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-kvuli-kontroverzim-zvazuji-zda-nezmenit-system-pojmenovani-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci kvůli kontroverzím zvažují, zda nezměnit systém pojmenování druhů

7.11.2023 10:41 (ČTK)
Po konkrétních lidech je mimo jiné pojmenovaných zhruba 20 procent z 1,5 milionu klasifikovaných živočichů. Nespočet názvů odkazuje na vědce nebo třeba popkulturu (ovád Scaptia beyonceae nebo pavouk Anelosimus biglebowski), jiné ale nepříjemně překvapí. Hnědého brouka bez očí z čeledi střevlíkovitých objevili vědci v roce 1937 ve slovinských jeskyních a pojmenovali ho Anophthalmus hitleri. Podle listu The Guardian nyní tomuto druhu hrozí vyhynutí, protože s ním obchodují neonacisté.
Po konkrétních lidech je mimo jiné pojmenovaných zhruba 20 procent z 1,5 milionu klasifikovaných živočichů. Nespočet názvů odkazuje na vědce nebo třeba popkulturu (ovád Scaptia beyonceae nebo pavouk Anelosimus biglebowski), jiné ale nepříjemně překvapí. Hnědého brouka bez očí z čeledi střevlíkovitých objevili vědci v roce 1937 ve slovinských jeskyních a pojmenovali ho Anophthalmus hitleri. Podle listu The Guardian nyní tomuto druhu hrozí vyhynutí, protože s ním obchodují neonacisté.
Brouk pojmenovaný po nacistickém vůdci Adolfu Hitlerovi a další zástupci rostlinné a živočišné říše vzbuzují mezi vědci rozepře. Část vědecké obce chce upravit mezinárodní systém udělování vědeckých názvů, aby mohla být nevhodná jména změněna. Někteří odborníci chtějí dokonce názvy vycházející ze jmen reálných lidí zrušit úplně, napsal list The Guardian. Současné taxonomické předpisy takové změny neumožňují.
 

Příznivci stávajícího systému tvrdí, že dohadování se o názvech a jejich vhodnosti a následné hledání jmen nových by znamenalo ztrátu času a do taxonomie by vneslo chaos. Změny by podle nich měly být povoleny jen při chybách v označení.

Hrozí, že diskuse o jménech přeroste v mezinárodní střet, píše The Guardian. "Lidé na obou stranách barikády na to mají velice, velice vyhraněný názor," říká botanička Sandra Knappová z Přírodovědného muzea v Londýně. Důležitá je podle ní diskuse, zasadila se tedy o její zařazení na program Mezinárodního botanického kongresu, který se bude konat příští rok v červenci v Madridu. Účastníci budou o změně jmen na akci také hlasovat.

"Pravidlo, že se jména nemohou měnit, se týká pouze oficiálních vědeckých, čili většinou latinských, jmen, která reálně používají pro komunikaci pouze výzkumníci. Pro běžnou komunikaci se obvykle používají názvy v lokálních jazycích, a ty se samozřejmě změnit mohou zcela jakkoliv," uvedl na dotaz ČTK Martin Fikáček z Národního muzea a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. "Měnit něco, co se reálně vlastně nepoužívá, mi přijde spíše jako umělý problém," doplnil.

Podle Fikáčka mají rigidní pravidla taxonomického systému jasný smysl. "Byla vytvořena proto, aby každý druh měl jedinečný a neměnný kód v podobě vědeckého jména použitelný pro vědeckou komunikaci, žádný jiný účel vědecká jména nemají," uvedl. Problematické by podle něj bylo i určování toho, která jména jsou nevhodná, zároveň podle něj není možné zaručit, že jméno bude vyhovovat všem. Dá se podle něj navíc předpokládat, že jméno, které dnes negativní konotace nemá, je může získat v jiném dobovém kontextu.

Po konkrétních lidech je mimo jiné pojmenovaných zhruba 20 procent z 1,5 milionu klasifikovaných živočichů. Nespočet názvů odkazuje na vědce nebo třeba popkulturu (jako ovád Scaptia beyonceae podle zpěvačky Beyoncé nebo pavouk Anelosimus biglebowski podle filmu Big Lebowski z roku 1998), jiné nás ale nepříjemně překvapí. Příkladem je právě i hnědý brouk bez očí z čeledi střevlíkovitých, kterého objevili vědci v roce 1937 ve slovinských jeskyních a pojmenovali ho Anophthalmus hitleri. Podle listu The Guardian nyní tomuto druhu hrozí vyhynutí, protože s ním obchodují neonacisté.

Podobně kontroverzní je i motýl Hypopta mussolinii pojmenovaný po italském diktátoru Benitu Mussolinim nebo rostliny z rodu hibercií (latinsky hibbertia), které nesou jméno po anglickém otrokáři Georgi Hibbertovi. Pozdvižení z jiných důvodů vzbudilo i jméno můry Neopalpa donaldtrumpi pojmenované po americkém exprezidentovi - tento hmyz z Kalifornie má na hlavě podobný "účes" jako Trump, navíc ho ale od jeho příbuzných druhů odlišují menší genitálie.

Například americká ornitologická společnost (AOS) kvůli kontroverzním jménům minulý týden oznámila, že plánuje přejmenovat desítky druhů ptáků tak, aby jejich druhová jména byla zcela neutrální a neodkazovala na konkrétní osoby.

Otázku změny systému na začátku letošního roku projednávala i Mezinárodní komise pro zoologickou nomenklaturu (ICZN), která ale rozhodla, že o prozatím ponechá stávající pravidla. Přejmenovávání by podle komise bylo rušivé a nová jména by mohla být vnímaná jako urážlivá s tím, "jak se postoje změní do budoucna".

Vyjádření ICZN ostře kritizovali někteří vědečtí kolegové. "Ve kterých jiných oblastech lidské činnosti se ještě něco jmenuje po Hitlerovi?" ptala se botanička Estrela Figueiredová z Univerzity Nelsona Mandely v Jihoafrické republice. "Pravidla se musí změnit a přizpůsobit, stejně jako zbytek společnosti," dodala. Jiní kritizovali komisi za to, že v ní není dostatečné zastoupení některých regionů, například úplně chybí zástupci z afrického kontinentu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

7.11.2023 12:44
Prý "chybí zástupci afrického kontinentu". Tak mají víc zkoumat :D Pořád mají šanci, velká většina druhů dosud nebyla popsána (doi.org/10.1371/journal.pbio.1001127)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.11.2023 15:06
S přejmenováním bych počkal. Woke kultura brzy zmizí tak nač realizovat její nesmysly.
Odpovědět

Otakar Šída

8.11.2023 19:10
Vědci z valné většiny nic takového nezvažují. To jenom pár progresivistických aktivistů, kteří z většiny ani nemají ponětí o tom, jak se jména organismů tvoří a jaká pravidla, a hlavně proč, se při jejich tvorbě používají, mají potřebu si nahnat pár politických bodů. A protože jsou to agresivní křiklouni, tak je jim věnovaná mediální pozornost. A kvůli jednomu broukovi pojmenovaném po Hitlerovi a jednomu po Mussolinimu (pardon, a pár dalším pojmenovaným po někom s, z dnešního hlediska, morálním škraloupem) klidně rozbourají dvě století existující, obecně přijímaný a z praktického hlediska velmi dobře vymyšlený systém, jak organismy pojmenovávat. Takže pokud oni vykřikují, že není možné trvat na, z jejich pohledu, zastaralých pravidlech, tak je třeba říci, že to nejen možné je, ale je to i žádoucí, a že jejich argumenty jsou neuvěřitelně pitomé.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist