https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-liberecke-univerzity-chteji-zmapovat-zanikle-vodni-prvky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci liberecké univerzity chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky

2.7.2020 11:59 | LIBEREC (ČTK)
Vědci chtějí data zpracovat do specializovaných map, hledat ale budou i metody, jak zaniklé vodní prvky obnovit. Ilustrační foto
Vědci chtějí data zpracovat do specializovaných map, hledat ale budou i metody, jak zaniklé vodní prvky obnovit. Ilustrační foto
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k jejich obnově. Cílem je určit polohu zmizelých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, vystopovat meliorace a využít získaná data při posuzování efektivity zamýšlených úprav v krajině. Projekt by mohl pomoci vrátit do kraje vodu. Univerzita na něj chce žádat dotace z programu ministerstva životního prostředí, náklady odhaduje na šest milionů Kč. Výsledky by měly být nejpozději v prosinci 2022, řekl mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.
 

Pokud projekt uspěje s žádostí o dotaci, zapojit by se do něj měl i Liberecký kraj, který se v posledních letech zaměřuje právě na podporu zadržení vody v krajině a boj proti suchu. Podle radního pro životní prostředí Jiřího Löffelmanna (Starostové pro Liberecký kraj) by se mohl kraj zapojit například výběrem vhodných testovacích lokalit na Českolipsku. Podílet by se mohl i na testování softwaru a převáděním výsledků výzkumu do praxe.

Vědci chtějí data zpracovat do specializovaných map, hledat ale budou i metody, jak zaniklé vodní prvky obnovit. "Výstupy projektu můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," doplnil Löffelmann. V krajském programu na podporu zadržení vody v kraji bylo letos k dispozici přes 14 milionů korun. Dotaci získalo 23 projektů, na dalších sedm už peníze nezbyly.

Na Liberecké univerzitě nejde o první projekt zaměřený na vodu v krajině. V minulých letech zkoumali zdejší vědci spolu s kolegy z České zemědělské univerzity v Praze a drážďanské technické univerzity vodní zdroje v česko-německém příhraničí. Vznikl online Atlas pramenů Lužických, Jizerských a Žitavských hor, který mapuje více než 40 pramenů. Vědci se k nim v průběhu tří let trvání projektu opakovaně vraceli, zachytili řadu historicko-literárních souvislostí a zabývali se také vlivem lidské činnosti. Výzkum ukázal, jak i nepatrný vliv člověka a jeho činností může vést k poškození pramene nebo dokonce jeho zničení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pa

PavelA

2.7.2020 14:49
To je dobrý počin.
O několika zaniklých vodních plochách,zde v Sudetech,vím.

Taky bych,ale uvítal grant,který umožní tyto bývalé vodní plochy vykoupit od majitelů a znovu z toho vodní plochu udělat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.7.2020 20:47 Reaguje na PavelA
https://www.estudanky.eu/

Můžete se podívat i tady.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist