https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-meri-znecisteni-ovzdusi-nekde-je-smog-i-v-laznich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci měří znečištění ovzduší, někde je smog i v lázních

13.12.2018 00:17 (ČTK)
Toxickým vzduchem trpí i neočekávané lokality, jako jsou horská střediska či lázně. / Ilustrační foto
Toxickým vzduchem trpí i neočekávané lokality, jako jsou horská střediska či lázně. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Měření vědců ve čtyřech zemích odhalilo někde až padesátinásobné překračování limitů smogové situace. Toxickým vzduchem trpí i neočekávané lokality, jako jsou horská střediska či lázně. V úterní tiskové zprávě to sdělily společnost Science In a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK), které projekt zvaný Conspiro koordinují. V Praze budou od středy do pátku o výsledcích měření znečištění vzduchu malých sídel během topné sezony debatovat evropští odborníci.

 

Impulzem pro studii byla skutečnost, že lokální topeniště jsou v Evropě jedním ze zásadních zdrojů znečištění. Měření iniciovali čeští vědci. "My máme zkušenost s realizací podobných měření u nás. Není to úplně jednoduchá záležitost, používají se mobilní měřicí aparatury, musíme brát v patrnost rozdílný charakter obcí i například aktuální meteorologické poměry. Postupně jsme však vyvinuli metodiku, jak znečištění proměřit, ve spolupráci s našimi zahraničními partnery jsme ji dopilovali a nyní ji aplikujeme i v jejich vybraných lokalitách," uvedl vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší Ústavu pro životní prostředí PřF UK Jan Hovorka.

Přístup k zachování zdravého prostředí je v jednotlivých zemích rozdílný. Podle Hovorky němečtí kolegové měří v podstatě čistý vzduch, zatímco na české straně hranice ve srovnatelné obci večer panuje smogová situace. "Pozoruhodnou zkušenost jsme zažili v Bulharsku, kde lázeňská obec, mimochodem s venkovními bazény teplé minerálky, byla zahalena smogem překračujícím povolené limity padesátinásobně," doplnil.

Cílem projektu není pouze měření, ale také podnícení celospolečenské diskuse o tom, jak situaci lze zlepšit. "Připravujeme programy do škol, veřejné diskuse, informace o zjištěném znečištění budou sdíleny prostřednictvím mobilní aplikace a lidé budou moci měřit i sami pomocí přístrojů s levnějšími senzory," poznamenal Petr Mareš ze Science In. Projektem chtějí koordinátoři také pomoci obcím a neziskovým organizacím s řešením situace.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

13.12.2018 07:41
Opět je to známý jev, v Československu popsaný už někdy v 80. letech minulého století. Jeho princip je jednoduchý: Pokud se udělá inverzní rozhraní (které je jednou z hlavních přírodních příčin smogové situace), tak škodliviny stoupají až k němu a na něm se zarazí a výš neprojdou. Takže tam může být některých škodlivin (třeba oxidu siřičitého) více než dole.
Odpovědět
lu

13.12.2018 08:40 Reaguje na Jan Šimůnek
paradoxně se z města (tedy, popravdě, jiné město u nás ani nemáme), kde se podařilo zlikvidovat lokální topeniště, vozí v mimosezoně, tedy na podzim a v předjaží školní děti na školy v přírodě za čistým vzduchem do zotavoven v sevřených horských údolích, kde je místním obyvatelstvem i kotelníkem ze zotavovny vesele fedrován mour do peter a kotlů. přitom by mělo větší smysl vozit ty děti opačným směrem.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist