https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-nasli-nejstarsi-druh-plovouci-meduzy-stary-505-milionu-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci našli nejstarší druh plovoucí medúzy starý 505 milionů let

6.8.2023 01:13 (ČTK)
Medúzy patří do kmene žahavců. Jsou tvořeny z 95 procent vodou a rychle se rozkládají, proto se zkamenělé exempláře nacházejí jen zřídka. Ilustrační foto
Medúzy patří do kmene žahavců. Jsou tvořeny z 95 procent vodou a rychle se rozkládají, proto se zkamenělé exempláře nacházejí jen zřídka. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dosud nejstarší zachovalý druh plovoucí medúzy se podařilo objevit kanadským vědcům mezi fosiliemi starými 505 milionů let. Tyto zkameněliny se našly v oblasti Burgess Shale v Kanadě, která je známá značným množstvím dobře zachovalých fosilií, informoval server deníku The Guardian.
 

Nový druh, který dostal latinské jméno Burgessomedusa phasmiformis, připomíná velkou plovoucí medúzu s talířovitým nebo zvonovitým tělem vysokým až 20 centimetrů. Zhruba 90 krátkých chapadel jí umožňovalo chytat velkou kořist.

Medúzy patří do kmene žahavců. Jsou tvořeny z 95 procent vodou a rychle se rozkládají, proto se zkamenělé exempláře nacházejí jen zřídka. Ale tyto, objevené mezi fosiliemi vykopanými na přelomu 80. a 90. let 20. století, byly výjimečně dobře zachovalé.

"Nález tak neuvěřitelně jemných živočichů zachovaných ve vrstvách hornin je úžasný objev," řekl doktor Jean-Bernard Caron, kurátor paleontologie bezobratlých v Královském muzeu v Ontariu a spoluautor studie, která vyšla v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B.

Vzhledem k vzácnosti fosilií medúz byla jejich evoluční historie zatím studována převážně prostřednictvím mikroskopických zkamenělých larválních stadií a poznatků z molekulárního výzkumu živých medúz.

Podle Joea Moysiuka, studenta paleontologie na Torontské univerzitě a spoluautora studie, bylo "pozoruhodně těžké určit, jestli se medúzy a jejich příbuzní vyskytují v kambrickém fosilním záznamu", přestože patří k jedné z nejstarších skupin živočichů.

Objev Burgessomedusa phasmiformis podle něj ukázal, že potravní řetězec v období kambria byl mnohem složitější, než se dosud předpokládalo.

"Tento objev nenechává nikoho na pochybách, že v té době už medúzy plavaly," řekl Moysiuk. "Přidává to další pozoruhodnou linii živočichů, která se v Burgess Shale zachovala jako kronika vývoje života na Zemi," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist