Vědci našli svoji Atlantidu. Neobjevený kontinent leží v Indickém oceánu
Úlomek známý jako Mauritia se zřejmě oddělil před 60 miliony lety, v době, kdy se od budoucí Afriky oddělil ostrov Madagaskar a Indie. Kontinentální fragment ale zůstal ukryt pod obrovským množstvím lávy. Podle studie zveřejněné v časopise Nature Geoscience se zřejmě podobné „mikrokontinenty“ nacházejí v oceánech častěji, než vědci dosud předpokládali.
Rozpad původního kontinentu na menší celky se udál díky vulkanické činnosti, kdy horká roztavená hornina tzv. plášťového chocholu tak dlouho narušovala tektonickou deskou, až došlo k jejímu rozlomení kolem míst, kde se láva dostala nejblíže. Takhle se před 170 miliony let rozpadla Východní Gondwana. Nejdříve se oddělila jedna část, která se pak rozpadla na Madagaskar, Indii, Austrálii a Antarktidu. Všechny světadíly pak postupně doputovaly na svá dnešní místa.
Plášťové chocholy, kterými uniká přebytečné teplo z jádra Země, zřejmě měly v oblasti dnešních ostrovů Marion a Reunion zásadní účast při vzniku Indického oceánu. Pokud zóna trhliny leží na rozhraní souše, tak jako tomu bylo v případě Madagaskaru a Indie, části této masy se mohou oddělit. Typickým příkladem kontinentálního fragmentu jsou Seychelské ostrovy.
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Podle studie týmu geologů z Norska, Jižní Afriky, Británie a Německa, založené na studiu lávy a písečných zrn z pláží Mauritiu, je právě tady další takový fragment. Písečná zrna obsahují polodrahokam zirkon jehož stáří vědci určili na 660 – 1970 milionů let. Jeho přítomnost vysvětlují tím, že zirkon se dostal na povrch Země spolu s lávou, která se protlačila na povrch skrze níže ležící krustu kontinentu.
Vedle stáří vědci také prozkoumali tektonickou aktivitu, která ukázala, kde nakonec fragment původního kontinentu v Indickém oceánu skončil. Podle vědců se ukázalo, že pozice zemských desek vůči tehdejším místům, kde horká hornina tryskala skutečně vysvětluje, jak došlo k uvolnění fragmentu. „Také se ukázalo, že kontinentální fragment pokračoval v cestě téměř přesně přes chochol pod ostrov Reunion, což vysvětluje, jak byl pokrytý vulkanickou horninou,“ říká Bernhard Steinberger z Německého výzkumného centra pro geologii (GFZ).
Vědci tak ukázali, že to, co se dříve považovalo za stopy réunionského chocholu, je kontinentální fragment, který ale dříve vědci nepoznali právě kvůli tomu, že je pokrytý vyvřelinami. Zdá se tedy, že takovýchto úlomků kontinentů bude v oceánech zřejmě mnohem víc, než se původně předpokládalo.
reklama