https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-objevili-nejmensi-druh-dinosaura-zachoval-se-v-jantaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci objevili nejmenší druh dinosaura, zachoval se v jantaru Video

22.3.2020 00:48 (ČTK)
Vědci objevili nejmenší dosud známý druh dinosaura. Lebka 99 milionů let starého druhu, jehož zástupci byli menší než kolibříci, se zachovala v jantaru (na snímku).
Vědci objevili nejmenší dosud známý druh dinosaura. Lebka 99 milionů let starého druhu, jehož zástupci byli menší než kolibříci, se zachovala v jantaru (na snímku).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci objevili nejmenší dosud známý druh dinosaura. Lebka 99 milionů let starého druhu, jehož zástupci byli menší než kolibříci, se zachovala v jantaru. O nálezu zvířete, které v období křídy žilo na území dnešní severní Barmy, informovala agentura Reuters.
 

Lebka, která měří pouze něco málo přes 14 milimetrů, patří druhu oculudentavis khaungraae. Zbytek jeho těla se nedochoval, nicméně vědci odhadují, že vážil okolo 28 gramů a včetně případného ocasu dosahoval délky pěti centimetrů.

"Byla jsem v úplném šoku," líčí paleontoložka Jingmai O'Connorová okamžik, kdy lebku v jantaru objevila. "Je to pravděpodobně ta nejkrásněji zachovalá druhohorní lebka, kterou jsem kdy viděla. Je to tak zvláštní," dodává O'Connorová, která pracuje v paleontologickém institutu v Pekingu. Exemplář je podle ní pravděpodobně menší, než kalypta nejmenší, tedy druh kolibříka, který je považován za nejmenšího žijícího ptáka.

Prehistorický opeřenec se kolibříkům kromě velikosti příliš nepodobal. Jeho zobák zdobilo okolo stovky drobných pichlavých zoubků, které naznačují, že se živil hmyzem. Jeho oči se soudě podle nalezené lebky podobaly očím sov. Kolibříci mají dlouhý zobák bez zubů a živí se nektarem rostlin.

V jantaru - zkamenělé pryskyřici - se v minulosti našli už nejrůznější živočišné druhy, včetně hmyzu, ještěrek či žab. "Pokud se (uhynulé) zvíře před zachycením v pryskyřici příliš nerozloží, je jeho zachování fenomenální. Veškeré měkké tkáně jsou trojrozměrně zachovány, jako okno do prehistorického světa," dodává O´Connorová, jejíž tým o nálezu píše v odborném časopise Nature.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist