https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-po-80-letech-objevili-zlatokrta-wintonova-o-nemz-si-mysleli-ze-vyhynul
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci po 80 letech objevili zlatokrta Wintonova, o němž si mysleli, že vyhynul

1.12.2023 01:35 | JOHANNESBURG (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci v Jihoafrické republice tvrdí, že znovu objevili vzácný druh zlatokrta se zlatavě třpytivou srstí a schopností téměř "plavat" v písečných dunách, který nebyl spatřen více než 80 let a byl považován za vyhynulého. Informovala o tom agentura AP.
 

Zlatokrta Wintonova, malého slepého savce se "supersluchem", který se živí hmyzem, nalezli živého na pláži v Port Nollothu na západním pobřeží Jihoafrické republiky výzkumníci z organizace Endangered Wildlife Trust a Pretorijské univerzity. Podle vědců nebyl spatřen od roku 1936.

S pomocí čenichajícího psa našel tým stopy po tunelech a v roce 2021 objevil zlatokrta. Protože však existuje 21 druhů zlatokrtů a někteří vypadají velmi podobně, potřebovali vědci více informací, aby si byli jistí, že se jedná o zlatokrta Wintonova.

Odebrali vzorky DNA, ale museli čekat až do roku 2022, než jim jihoafrické muzeum poskytlo vzorek DNA zlatokrta Wintonova starý několik desetiletí k porovnání. Sekvence DNA se shodovaly. Výzkum a zjištění týmu minulý týden publikovala odborná periodika.

"Dělali jsme si velké naděje, ale také nám je pár lidí mařilo," řekla jedna z výzkumnic Samantha Mynhardtová. "Jeden odborník na zlatokrta Wintonova nám řekl: 'Nenajdete ho. Je vyhynulý’," dodala.

Od první cesty vědců na západní pobřeží Jihoafrické republiky k zahájení pátrání po zlatokrtovi, který zřídkakdy zanechává stopy po svých tunelech a téměř "plave" pod písečnými dunami, uběhly tři roky, uvedli vědci. Zlatokrtovití pocházejí ze subsaharské Afriky a zlatokrt Wintonův byl dosud nalezen pouze v oblasti Port Nollothu.

Podle Mynhardtové byly nyní v Port Nollothu potvrzeni a vyfotografováni dva vzácní zlatokrti, přičemž výzkumný tým nalezl od roku 2021 v oblasti známky výskytu dalších populací.

"Byl to velmi vzrušující projekt s mnoha výzvami," řekla Esther Matthewová, vedoucí terénní pracovnice organizace Endangered Wildlife Trust. "Naštěstí jsme měli fantastický tým plný nadšení a inovativních nápadů, což je přesně to, co potřebujete, když musíte za den prozkoumat až 18 kilometrů dunového biotopu," dodala.

Zlatokrt Wintonův byl na seznamu "nejhledanějších ztracených druhů", který sestavila skupina Re:wild pro ochranu přírody.

Mezi další druhy na seznamu, které byly znovuobjeveny, patří mločík Jacksonův nalezený v Guatemale v roce 2017, 42 let po svém posledním pozorování, a Bércoun somálský, který byl pozorován v Džibutsku v roce 2019, což bylo jeho první zaznamenané pozorování od roku 1968.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist