Vědci u mořských ptáků objevili onemocnění způsobené výhradně plasty
Podle zprávy zveřejněné v Časopisu pro nebezpečné látky se stává znečištění plasty natolik rozšířeným, že se zjizvení objevuje u různých věkových skupin ptáků. Tímto onemocněním trpí už mladí ptáci a vědci předpokládají, že je to kvůli tomu, že je rodiče krmí potravou znečištěnou plasty.
Vědci zjistili, že když ptáci polykají malé kousky plastů, vzniká jim zánět v trávicím traktu. Časem tento chronický zánět vede ke zjizvení a deformaci tkání, což se pak podepíše na tom, jak ptáci tráví potravu, rostou a jakou mají šanci na přežití. Přírodní materiály jako třeba kousky pemzy ptákům tyto problémy nezpůsobují.
Vědci se zaměřili na buřňáky světlonohé žijící na australském Ostrově lorda Howea v jižním Pacifiku a zjišťovali souvislost mezi množstvím spolykaného plastu a stavem první části ptačího žaludku, proventrikulu. Zjistili, že čím více plastů do sebe ptáci dostali, tím zjizvenější tkáň byla. Plastikóza může vést k postupnému poškození žláz v proventrikulu a ptáci mohou být v důsledku toho náchylnější k infekcím, parazitárním onemocněním a může se jim zhoršit schopnost trávit potravu a vstřebávat některé vitamíny. Vědci záměrně pojmenovali onemocnění plastikóza, aby bylo jasné, že ho způsobuje umělá hmota nacházející se v přirozeném prostředí ptáků.
Podle portálu německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Alex Bond z Přírodovědného muzea upozornil, že je možné, že plastikózou trpí i jiné živočišné druhy a nevylučuje, že polykání částic plastu může mít dopad i na zdraví člověka.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Miroslav Vinkler
7.3.2023 14:45Píši to do omrzení , hrozbou č. 1 jsou odpady , které jsou dnes obsaženy jak v exkrementech, tak mateřském mléce , tak i ve vnitřních orgánech - plíce, povrchové i podzemní vodě. Oceány putují mld. tun plastových sraček, od ostrovů po mikroplasty s nano rozměry.
Nalezneme je v nejhlubším místě Země- Mariánském příkopu i nejvyšším vrcholu Mt. Everestu.
Důvodně lze předpokládat, že negativně ovlivní nejen zástupce živočišné říše, ale i rostlinné a budou se podílet na likvidaci celých ekosystémů.
Magoři v Bruselu však znají jenom sodovkáč , OZE a elektromobilitu , které se klaní každý den , stejně jako inkvizitor znal pouze Svatou Trojici.
Přitom sodovkáč není nic jiného než odpad v plynné fázi, ale to těm idiotům vysvětlit nelze, trvale blouzní v pseudozelené víře.
Jakub Graňák
7.3.2023 18:15 Reaguje na Miroslav VinklerHonza Honza
8.3.2023 12:33Břetislav Machaček
9.3.2023 08:49 Reaguje na Honza Honzasebou tahal "provazy" nestrávených střev a nezbylo než ho vzít k
veterináři. Ten opatrně některé uvolnil a zbytek se pokusil uvolnit
vodou a masáží řitního otvoru. Pes neskutečně trpěl, ale nakonec
to přežil. Podle veterináře hrozilo převrácení a protržení tlustého
střeva nestrávenými umělými střívky z párků. Myslím si, že za mnoha
úhyny zvířat živících se na skládkách jsou mimo otrav z potravy i
komplikace při trávení plastů, alobalu atd., které pozřou se zbytky potravin. Nikdo to asi moc nezkoumá a navíc jsou takto uhynulá
zvířata následně rychle zkonzumována mrchožrouty a nejsou nikdy ani
nalezena lidmi.