Vědci v Brně zkoumají, jak zlepšit třídění potravinového odpadu na sídlištích
"Lidé jsou ochotní potravinový odpad třídit, ale není kam, neexistuje ani sběr tohoto odpadu," uvedla řešitelka projektu Lucie Veselá. Za největší bariéru spotřebitelé podle ní považují nedostatek třídicích kontejnerů. Ale to není jediné, vadí jim například zápach, přítomnost hlodavců či hmyzu. "Téměř ve všech případech preferují vynášet odpad několikrát do týdne. Uvítali by také sběrnou nádobu maximálně do 100 metrů od bydliště, nejlépe přímo u nádob na směsný komunální odpad nebo vedle kontejnerů na ostatní tříděný odpad," uvedla Veselá. Doplnila, že vyhazovat potravinový odpad lidé chtějí nejčastěji v biologicky rozložitelném sáčku, který by měli k dispozici zdarma v místě sběru, nevadilo by jim však využít i vlastní nádobu.
Lidi by kromě zajištění dostatečného množství nádob pro třídění motivovalo ke třídě potravinového odpadu podle výzkumníků například i čisté prostředí. Vědce tedy zajímá například i to, jaká přísada by se mohla přidávat do sběrných nádob, aby zamezila zápachu a současně by zničila možné patogenní organismy, třeba salmonelu. Martina Vršanská z Agronomické fakulty uvedla, že by mohlo jít třeba o kyselinu citronovou, hašené vápno či tea tree olej, který se podle ní zatím ukázal jako nejvhodnější.
Součástí projektu je i snaha informovat domácnosti, jak mohou produkci potravinového odpadu omezit. Výzkumníci použili různé druhy
informačních kampaní, nově například ve spolupráci s Univerzitou Karlovou vznikl vzdělávací projekt interaktivních materiálů pro školy, materiály by měly být dostupné v příštím roce.
reklama