https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-v-jakutsku-zkoumaji-vlka-ktery-byl-44.000-let-zamrzly-v-permafrostu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci v Jakutsku zkoumají vlka, který byl 44 000 let zamrzlý v permafrostu

12.7.2024 23:55 | MOSKVA (ČTK)
Vědci v ruském Jakutsku na Sibiři provedli pitvu vlka, který byl přibližně 44 000 let zamrzlý v permafrostu. Informovala o tom agentura Reuters. Dobře zachovalé tělo zvířete objevili v roce 2021 místní obyvatelé, přičemž výzkumníci uvedli, že jde o první nález svého druhu. Severovýchodní federální univerzita na svém webu zveřejnila prohlášení, kde publikovala fotografie z pitvy.
 
"Jde o první světový nález predátora z doby pozdního pleistocénu. Jeho stáří je asi 44 000 let," řekl vědec Albert Protopopov z Jakutské akademie věd. Ačkoliv podle něj není neobvyklé nalézt tisíce let staré pozůstatky zvířat pohřbené v permafrostu, tedy ve věčně zmrzlé půdě, která v důsledku klimatických změn pomalu taje, objev vlka je výjimečný.

K vědcům se obvykle dostanou v neporušeném stavu spíše pozůstatky býložravců, kteří zahynuli v bažinách a následně zamrzli. "Toto je poprvé, kdy byl nalezen velký masožravec," řekl Protopopov. Podle Arťoma Nedolužka z Evropské univerzity v Petrohradu pozůstatky vlka nabízejí výzkumníkům vzácnou možnost nahlédnout na to, jak region vypadal před 44 000 lety.

"Hlavním cílem je pochopit, čím se tento vlk živil. Co byl zač a jak souvisí s dávnými vlky, kteří obývali severovýchodní část Eurasie," dodal Nedolužko. Z prohlášení Severovýchodní univerzity v Jakutsku vyplývá, že vědci odebrali z pozůstatků zvířete mimo jiné vzorky vnitřních orgánů a obsahu trávicího ústrojí, aby zjistili krom jiného, čím se živil, nebo prozkoumali starověké viry.

Jakutsko (oficiálně republika Sacha) leží na Sibiři ve východní části Ruska. Je to rozlehlá oblast bažin a lesů, která je z 95 procent pokryta věčně zmrzlou půdou. Permafrost na Sibiři v poslední době taje v důsledku klimatických změn, což se projevuje i v tom, že stále častěji umožňuje také objevy prehistorických zvířat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist