Vědci v Jakutsku zkoumají vlka, který byl 44 000 let zamrzlý v permafrostu
K vědcům se obvykle dostanou v neporušeném stavu spíše pozůstatky býložravců, kteří zahynuli v bažinách a následně zamrzli. "Toto je poprvé, kdy byl nalezen velký masožravec," řekl Protopopov. Podle Arťoma Nedolužka z Evropské univerzity v Petrohradu pozůstatky vlka nabízejí výzkumníkům vzácnou možnost nahlédnout na to, jak region vypadal před 44 000 lety.
"Hlavním cílem je pochopit, čím se tento vlk živil. Co byl zač a jak souvisí s dávnými vlky, kteří obývali severovýchodní část Eurasie," dodal Nedolužko. Z prohlášení Severovýchodní univerzity v Jakutsku vyplývá, že vědci odebrali z pozůstatků zvířete mimo jiné vzorky vnitřních orgánů a obsahu trávicího ústrojí, aby zjistili krom jiného, čím se živil, nebo prozkoumali starověké viry.
Jakutsko (oficiálně republika Sacha) leží na Sibiři ve východní části Ruska. Je to rozlehlá oblast bažin a lesů, která je z 95 procent pokryta věčně zmrzlou půdou. Permafrost na Sibiři v poslední době taje v důsledku klimatických změn, což se projevuje i v tom, že stále častěji umožňuje také objevy prehistorických zvířat.
reklama