https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-vyvinuli-nastroj-ktery-predpovida-jak-se-hluk-siri-krajinou?ids%5Bx8e23cf09d32f82dac8a613da935011a2%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci vyvinuli nástroj, který předpovídá, jak se hluk šíří krajinou

20.12.2012 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
V porovnání s člověkem je pro sovy hluk motorového vozidla daleko větší zátěž, protože mají vyvinutý velmi citlivý sluch. Areál, ve kterém může hluk sovy rušit, je ve srovnání s člověkem o 45 procent větší.
V porovnání s člověkem je pro sovy hluk motorového vozidla daleko větší zátěž, protože mají vyvinutý velmi citlivý sluch. Areál, ve kterém může hluk sovy rušit, je ve srovnání s člověkem o 45 procent větší.
Hluk z aut otravuje sovy na mnohem větší ploše než člověka. Vědci vyvinuli metodu, která umožňuje zkoumat, jak se hluk šíří krajinou, jak jeho šíření ovlivňují krajinné prvky a jak hluk ovlivňuje zvířata a přírodu. Nástroj má pomoci k lepšímu plánování nových silnic a cest tak, aby co nejméně poškozovaly životní prostředí.
 

Unikátní nástroj nazvaný SPreAD-GIS vyvinuli pracovníci Wildlife Conservation Society se svými partnery a je určen vědcům a úředníkům starajícím se o krajinu. Nástroj využívá prostorová data a umožňuje předpovědět, jak se bude zvuk šířit od svého zdroje krajinou a jak bude toto šíření ovlivněno místní vegetací, terénními nerovnostmi nebo počasím.

Podle odhadu toho, jak se zvuk bude šířit, dokáží pak vědci určit případný dopad na živou přírodu. Hluk negativně ovlivňuje kvalitu stanovišť, ovlivňuje geografický výskyt druhů, narušuje komunikaci zvířat a působí na ně jako stresový faktor.

Nástroj počítá i s různou citlivostí různých živočišných druhů vůči hluku. V porovnání s člověkem je pro sovy hluk motorového vozidla daleko větší zátěž, protože mají vyvinutý velmi citlivý sluch. Areál, ve kterém může hluk sovy rušit, je ve srovnání s člověkem o 45 procent větší.

„Lidmi produkovaný hluk mění pravidla hry pro mnoho zvířat. Zvířata, která jsou k hluku méně tolerantní jsou v nevýhodě. V konečném důsledku to může vést ke snížení biodiverzity,“ říká Sarah Reedová, která se na vývoji nástroje podílela. „Možnost předpovědět, jaké efekty bude hluk mít na ptáky či savce, je velká výhoda. Pomůže nám lépe vybalancovat naše potřeby využití krajiny a zájmy ochrany přírody.“

Reedová spolu s kolegy používá nástroj SPreAD-GIS v kalifornském Sierra National Forest pro zjišťování, jak hluk z aut ovlivňuje místní přírodu. Program byl od uvedení na web stažen stovkami uživatelů z více jak 25 zemí a použit k nejrůznějším účelům.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Studie je super - 23. 12. 2012 - Dana

Obávám se ale, že tohle nebude moc populární. Tak nějak by to narušilo něčí osobní zájmy.... Příroda jaksi mnohým překáží.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist