Vědec: Česká vláda se chová k ochraně klimatu jako schizofrenik
Konference Organizace spojených národů o klimatu začne příští pondělí a potrvá do 11. prosince. Účast už mimo jiné přislíbil americký prezident Barack Obama. Za Česko se zúčastní premiér Bohuslav Sobotka.
Nejméně 138 hlav států a vlád by tedy ve francouzské metropoli mělo najít společnou cestu k právně závazné dohodě, že průměrná globální teplota do konce tohoto století nepřekročí dva stupně Celsia. "Zatím ale Česká republika směřuje k tomu, že (zde) emise v budoucnosti porostou," tvrdí expert z Akademie věd ČR.
Připomněl, že ČR jako součást Evropské unie je zavázána dodržovat společné smluvní dohody. Z pohledu technologií má stát prý obrovské rezervy, podpora klimatických opatření si ale bude vyžadovat výrazný odklon od uhlí. Do budoucna by se podle klimatologa měla zdaňovat fosilní paliva uhlíkovou daní a osvobodit od daně některé obnovitelné zdroje.
"Vývoj, který v ČR pozorujeme, napovídá, že čím rychlejší bude oteplení, budou extrémy jako dlouhotrvající sucho nebo poměrně krátké období intenzivních srážek, kdy za tři dny naprší celý měsíční úhrn, čím dál častější," upozornil Pecho.
Sucho způsobuje rozsáhlé škody celosvětově. Jeho důsledkem je podle Pecha i současná migrační krize a válka v Sýrii. "To může být problém za čas i ve střední Evropě. Pozorujeme, že klimatický režim Středomoří, které je v létě sušší a teplejší, se posouvá na sever. Pak se může velmi rychle stát, že naše nejteplejší regiony jako jižní Morava, jižní Slovensko budou za 20 až 30 let častěji postihovány dlouhotrvajícím suchem," řekl.
ČR se už dlouhodobě potýká s hydrologickým suchem, kvůli němuž klesá voda v řekách a hladiny podzemních vod. Nemusí ho zmírnit ani krátkodobé srážky. "Dlouhodobé sucho včetně letošního je typickou ukázkou toho, že důsledky klimatické změny postupují poměrně rychle. Atmosféra se otepluje a země přichází o vodu," řekl Pecho.
Sucho si v budoucnu vyžádá vyšší finanční náklady, aby se obstaral dostatek vody pro obyvatele i hospodářství. Může to ovlivnit i ceny potravin, které se budou muset dovážet. Z pohledu potravinové bezpečnosti to může být velký problém, varoval klimatolog.
reklama