Vědecká konference na Českokrumlovsku se zaměřuje na vymírání orchidejí
"Vědci zde hledají cesty, jak zastavit nebo alespoň zpomalit vymírání vzácných druhů orchidejí. A to především ochranou jejich přirozených stanovišť, ale třeba i bojem proti jejich pašování ze zemí původu na trhy ve vyspělých zemích nebo bojem proti jejich sběru v přírodě kvůli získávání afrodiziaka salepu," uvedl Kindlmann.
V České republice podle něj existují významné lokality, kde vzácné orchideje rostou. Vědci však přesná místa nechtějí specifikovat kvůli tomu, aby se nestaly místem, kam budou směřovat turisté. "Lidé si je kolikrát utrhnou, protože chtějí mít orchideje na vlastní zahradě, a často způsobí v dané lokalitě škody," řekl. Z celosvětového hlediska jsou nejzajímavější destinace v Latinské Americe a Asii.
Konference má více než dvacetiletou tradici. Obvykle největší odborné zastoupení mají vědci z České republiky a Austrálie. "Konference se děje pod patronací Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity za účasti jeho studentů a profesorů," řekl. Na akci, která trvá do 19. května, vystoupí se svými příspěvky například odborníci z Královských botanických zahrad v Kew v Londýně, z Durrell Institute of Conservation & Ecology v Kentu nebo ze Smithsonian institution v USA, což je největší světový komplexu muzeí, výukových a výzkumných center.
Na světě je asi 850 rodů orchidejí s přibližně 17 000 druhy. Jsou rozšířeny téměř po celém světě, nejvíce jich rostě v tropech. Jde o jednu z nejpočetnějších čeledí vyšších rostlin.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Slavomil Vinkler
15.5.2023 12:42Slavomil Vinkler
15.5.2023 17:01Třeba červená nebo bílá cypripedia z bauhausu velmi dobře rostou na zahradě.