https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedecky-casopis-ziva-ocenil-autory-kteri-popsali-prichytne-systemy-zab
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab

13.5.2024 18:55 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
 
Botanik Jan Květa si odnesl Cenu Antonína Friče pro osobnost, která významně přispěla k rozvoji časopisu Živa. Své ocenění získal za přínos v popularizaci biologie a dlouhodobou spolupráci s redakcí časopisu. Cenu Jana Sudy pro autory od 26 do 30 let si odnesli Michaela Konečná za článek s názvem Orseje bez otazníků? a David Sommer za článek Tesařík pižmový hmyzem roku 2023.

Zvláštní ocenění za popularizaci biologických věd letos udělili Petru Pokornému a autorům květnového monotematického čísla Živy 2023. Pokorného ocenili za podíl na přípravě monotematického čísla věnovaného Ohni, jeho koncepci, výběru témat, domluvu s autory a recenzi všech článků. Květnové monotematické číslo obsahuje velký počet kvalitních článků. Redakční rada se proto usnesla, že redakce zašle ostatním autorům děkovný list.

Časopis Živa přináší příspěvky z biologických oborů, má i zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky. Svými tématy přesahuje do genetiky, virologie nebo parazitologie. Založil ho Jan Evangelista Purkyně v roce 1853, současná poslední řada časopisu vychází nepřetržitě od roku 1953. Časopis Živa oceňuje autory článků od roku 1998.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist