https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedeni-holstejna-nesouhlasi-s-prehradou-napsalo-ministerstvu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vedení Holštejna nesouhlasí s přehradou, napsalo ministerstvu

20.5.2020 00:30 | HOLŠTEJN (ČTK)
Ministerstvo zemědělství v minulém týdnu uvedlo, že chce hájit 31 území pro vodní nádrže, mezi nimi také Holštejn. / Ilustrační foto
Ministerstvo zemědělství v minulém týdnu uvedlo, že chce hájit 31 území pro vodní nádrže, mezi nimi také Holštejn. / Ilustrační foto
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Vedení Holštejna na Blanensku nesouhlasí s hájením lokality v katastru obce pro možnou výstavbu přehrady, protože stavba by poškodila jeskynní systém v Moravském krasu. Účast zástupce obce na projednání návrhu vedení nepovažuje za souhlas s tímto návrhem, stojí v otevřeném dopise, který vedení obce zaslalo ministerstvu zemědělství. Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý uvedl, že zástupce obce na jednání nebyl proti.
 

Ministerstvo zemědělství v minulém týdnu uvedlo, že chce hájit 31 území pro vodní nádrže, mezi nimi také Holštejn. "Chtěli bychom se důrazně ohradit proti tvrzení úředníků z ministerstva zemědělství a Povodí Moravy, kteří pouhou účast zástupce naší obce na projednání návrhu na rozšíření Generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod v Brně dne 20. června 2019 prezentují jako souhlas obce s tímto návrhem," stojí v otevřeném dopise, který obec zveřejnila na svém webu.

Vedení uvedlo, že závazné stanovisko v tak důležité záležitosti musí být projednáno v zastupitelstvu obce. Oficiální žádost o vyjádření obce podle jejího vedení ministerstvo nepožadovalo.

Starostu obce Petra Mynaříka minulý týden překvapila informace ministerstva, že u stanoviska obcí ohledně hájení lokality pro vodní nádrž je v kolonce Holštejna napsáno "ano". "Nejsem si vědomý, že bychom něco takového v zastupitelstvu schvalovali," řekl Mynařík, který je ve funkci druhé volební období. Záměr označil za nesmysl. "Zjišťuju, z jakého roku to je a kdo se pod to podepsal, protože já za své působení na radnici si nejsem vědomý, že bychom v zastupitelstvu něco podobného schvalovali," dodal.

Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý v reakci na to napsal, že k návrhu lokalit na rozšíření současného generelu byla uspořádána řada jednání se starosty všech obcí, jejichž katastry by byly hájením dotčeny. Jednání o zařazení Holštejna se podle něj uskutečnilo v Brně na pozvání pracovníků Povodí Moravy 20. června 2019.

"Z jednání samozřejmě existuje záznam, který byl k dispozici účastníkům a obsahuje jasné sdělení, že k představeným návrhům nebyl ze strany zúčastněných měst a obcí žádný zásadní nesouhlas. Účastnil se také zástupce Holštejna, který hájení neodmítl. Starosta Holštejna včera byl také v telefonickém kontaktu s příslušnými pracovníky ministerstva zemědělství, kde si společně potvrdili, že byl na jednání přítomen zástupce obce, nevznesl námitky a naši pracovníci mu také vysvětlili, co hájení znamená," uvedl mluvčí.

Z 31 území, které chce ministerstvo zemědělství nově hájit pro vodní nádrže, je jich sedm v Kraji Vysočina, v Jihomoravském kraji jsou čtyři včetně té u Holštejna. Většinou jde o lokality, které už v minulosti na seznamu byly, v uplynulých desetiletích z něj ale po námitkách místních zmizely. To se týká i Holštejna. Je jedním z problematických míst, ochranáři i ministr životního prostředí upozorňují, že případnou stavbou by se zničily krasové jeskyně v chráněné krajinné oblasti Moravský kras.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

20.5.2020 12:25
Je jen na nás co si necháme od zločinců na MZe líbit....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist