https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/velka-jarni-cyklojizda-v-sobotu-se-na-prazskem-vaclavskem-namesti-sjedou-cykliste-ze-ctyr-smeru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Velká jarní cyklojízda: V sobotu se na pražském Václavském náměstí sjedou cyklisté ze čtyř směrů

11.5.2018 09:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podruhé Velká jarní cyklojízda (na obrázku) vyrazí v Praze ze čtyř světových stran najednou. Do jednotlivých proudů se mohou lidé přidávat kdekoli po trase. Akce se letos koná netradičně v květnu, měsíci zasvěceném výzvě Do práce na kole. Ta s mottem „Zachraň město“ přilákala v Praze o 25 % víc účastníků než loni, celkem 5184 cyklistů, chodců a běžců. Cyklojízda potrvá 2,5 h poklidné jízdy. Cestou ke společnému setkání ramen cyklojízd bude na programu tanečnice, DJ a možná i harmonikář.
Podruhé Velká jarní cyklojízda (na obrázku) vyrazí v Praze ze čtyř světových stran najednou. Do jednotlivých proudů se mohou lidé přidávat kdekoli po trase. Akce se letos koná netradičně v květnu, měsíci zasvěceném výzvě Do práce na kole. Ta s mottem „Zachraň město“ přilákala v Praze o 25 % víc účastníků než loni, celkem 5184 cyklistů, chodců a běžců. Cyklojízda potrvá 2,5 h poklidné jízdy. Cestou ke společnému setkání ramen cyklojízd bude na programu tanečnice, DJ a možná i harmonikář.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Filip Janďourek / Auto*Mat
Zítra se koná svátek všech pražských cyklistů. Smyslem cyklojízdy je podle organizátorů oslavit svobodný pohyb a také vyjádřit přání po lepších a bezpečnějších podmínkách pro jízdu na kole ve městě. Informovala o tom tisková zpráva iniciativy Auto*Mat.
 

Podruhé Velká jarní cyklojízda vyrazí ze čtyř světových stran najednou. Do jednotlivých proudů se mohou lidé přidávat kdekoli po trase. Všechny čtyři skupiny se setkají na Václavském náměstí a odtud už dojedou jako jeden společný peloton přes Nuselský most do cíle ve vnitrobloku Petrohradská kolektiv.

Na kompletní trasy a místa, kde se mohou účastníci přidávat, se podívejte na stránkách mapa.prahounakole.cz.

Akce se letos koná netradičně v květnu, měsíci zasvěceném výzvě Do práce na kole. Ta s mottem „Zachraň město“ přilákala v Praze o 25 % víc účastníků než loni, celkem 5184 cyklistů, chodců a běžců.

Cyklojízda potrvá 2,5 h poklidné jízdy. Tempo zvládají i malé děti. Prvních 100 lidí na jihozápadní trase získá volný vstup na koncert vážné hudby. Cestou ke společnému setkání ramen cyklojízd bude na programu tanečnice, DJ a možná i harmonikář.

V cíli čeká účastníky například afterparty s DJ´s, gril, cykloworkshop pro děti nebo servisování kol od Bajkazylu. V letošním volebním roce bude na programu i debata s politickými kandidáty v komunálních volbách o pražské cyklodopravě (začátek v 17:30). Účast přislíbili radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD), radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN), zastupitelé Filip Humplík (ODS), Ondřej Mirovský (SZ), Viktor Mahrik (Piráti) a také Miroslav Prokeš (KSČM) a Adam Scheinherr (Praha sobě).

Velká jarní cyklojízda
Velká jarní cyklojízda
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Antonín Matějovský / Auto*Mat

„Ne náhodou letošní trasu vedeme centrem Prahy. Právě zde totiž radnice Prahy 1 hrozí omezením jízdních kol, byť svůj záměr po tlaku veřejnosti zatím stáhla. Omezovat kola ve městě zní spíše jako špatný vtip. Nápadu si proto všimla dokonce i anglická a německá média,“ říká organizátorka cyklojízdy ze spolku Auto*Mat, Petra Melingerová. Poté, co MČ Praha 1 nedostatečně vypořádala připomínky Auto*Matu, občanů Prahy 1, Magistrátu HMP a Dopravního podniku k plánovanému omezení kol v centrálních bezmotorových zónách, podal Auto*Mat žádost o přezkum na magistrát. Zároveň podal i žalobu k Městskému soudu v Praze. Rada MČ Prahy 1 následně realizaci omezení odložila, je však připravena jej kdykoli zavést. Auto*Mat poté Radu opět oslovil s nabídkou kompromisního řešení.

„Druhým významným úsekem cyklojízdy je Severojižní magistrála, jejíž současný stav je symbolem neschopnosti pražského vedení. To nedokázalo využít ideální příležitost pro humanizaci magistrály a tato tepna tak i nadále zůstává dopravní stokou přímo v srdci metropole,“ říká další z organizátorů Vratislav Filler.

Průjezd cyklojízdy může způsobit krátkodobá dopravní omezení mezi 14. a 17. hodinou na různých místech centra Prahy. Organizátoři řidičům doporučují vyhnout se v těchto hodinách centru po Městském okruhu, případně využít objízdné trasy doporučené na stránkách www.auto-mat.cz.

    Trasy:
  • Severovýchodní rameno: 13:00 Horní Počernice – Chvalská tvrz, 13:15 Černý Most (na trase A26 na stezce nad metrem), 13:25 Rajská Zahrada (cyklostezka nad metrem), 13:40 Starý Hloubětín (na cyklostezce A26), 13:55 Vysočany – Rokytka (park za lávkou přes Ocelářskou), 14:10 Palmovka, 14:30 Lannova / Revoluční.
  • Jihovýchodní rameno: 13:15 Jižní Město – Háje (před kostelem), 13:20 Opatov (A22), 13:30 Chodov (A22), 13:45 Vídeňská (A22), 14:00 Braník (křižovatka cyklotras A22 a A12, u hřiště), sloučení s ramenem Jihozápadní Město, může se chvíli čekat, 14:20 Výtoň. Poznámka: Při příjezdu z Národní ul. do pěší zóny v ulici 28. října se povede kolo.
  • Jihozápadní rameno: 13:15 Sraz u Nepomuckého rybníka pod tubusem metra Hůrka, 13:30 Asuán (hráz), 13:45 Hlubočepy (Hlubočepská – Kosořská), 14:00 Braník (křižovatka cyklotras), sloučení s jihovýchodním, ramenem může se chvíli čekat.
  • Severozápadní rameno: 13:00 Sídliště Řepy – smyčka tramvaje, 13:15 Vypich, 13:25 Veleslavín, 13:35 Jenerálka, 13:55 Podbaba, 14:15 Výstaviště, 14:20 Strossmayerovo nám.
  • Sraz všech ramen: ve 14:45 hodin na Václavské náměstí. Odtud se pojede ulicemi: Krakovská – Žitná – Štěpánská – Lípová – Viničná – Apolinářská – Ke Karlovu –Wenzigova – Sokolská – Nuselský most – Pankrácké nám. – Kongresová –Na vítězné pláni – Petra Rezka – Čiklova – Boleslavova – Bělehradská – Otakarova – Vršovická – Petrohradská.

reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist