https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/velka-mesta-vysociny-nebudou-pribirat-lidi-kvuli-kontrolam-otopu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Velká města Vysočiny nebudou přibírat lidi kvůli kontrolám otopu

31.12.2016 10:33 | JIHLAVA (ČTK)
Radnice čtyř největších měst v Kraji Vysočina se zatím nechystají přibírat úředníky kvůli nové pravomoci kontrolovat, čím lidé topí v domácích kotlích. V krajské Jihlavě bude úřad kontrolovat domy s příliš kouřícími komíny na základě podnětů a stížností obyvatel, může je uskutečnit i podle vlastních zjištění, sdělil ČTK mluvčí města Radek Tulis. Změnu přinesla novela zákona o ovzduší. Prověrky domácích kotlů zákon umožní od ledna.
 

Lidem, kteří by úředníky domů nepustili, hrozí postih až 50.000 korun, stejně jako za topení nevhodným materiálem, kupříkladu odpadem či uhelným prachem. Kontroly mohou provádět obce s rozšířenou působností.

V padesátitisícové Jihlavě budou kontrolami pověřeni pracovníci odboru životního prostředí, kteří se zabývají ochranou ovzduší.

"Vedení odboru neplánuje hned od 2. ledna 2017 vyrazit na kontroly," uvedl mluvčí radnice. Prověrky se nyní zřejmě budou týkat hlavně revizních zpráv o provedených kontrolách kotlů, jež mají vlastníci povinnost dělat.

Vysočina patří mezi regiony s nejčistším ovzduším v Česku. Město Jihlava si ve spolupráci s krajem přesto od roku 2009 objednává podrobnější sledování čistoty ovzduší nad rámec státního monitoringu. Z výsledků vyplývá, že vzduch Jihlavanům kazí hlavně doprava a lokální topeniště, dalším dílem se na tom podílejí průmyslové závody. Z topenišť pocházejí až dvě třetiny emisí tuhých znečišťujících látek.

Úředníky nebude kvůli nové pravomoci přibírat ani městský úřad v Třebíči. Pracovníci budou při kontrolách postupovat v souladu se zákonem, řekla mluvčí města Irini Martakidisová. Při důvodném podezření na porušení některé ze zákonných povinností úřad nejprve občana písemně upozorní. Fyzická kontrola bude provedena při opakovaném porušení.

Počty úředníků nestoupnou ani ve Žďáru nad Sázavou, ani v Havlíčkově Brodě. "Zatím neočekáváme významný nárůst agendy," uvedla mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová. Doplnila, že v současné době nelze předvídat, kolik důvodných podezření úřad zaznamená.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist