https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/velke-firmy-pusobici-v-cr-budou-v-novem-projektu-usilovat-o-uhlikovou-neutralitu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Velké firmy působící v ČR budou v novém projektu usilovat o uhlíkovou neutralitu

4.10.2022 11:21 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Velké firmy působící v Česku budou v novém projektu s názvem Rethink usilovat o uhlíkovou neutralitu a energetickou bezpečnost. Včera při představení iniciativy 25 podniků podepsalo společné prohlášení. Na zahájení činnosti projektu naváže úterní inovační fórum, které se uskuteční ve Francouzském institutu v Praze.
 

Zakladateli nové iniciativy jsou společnosti České dráhy, Česká pošta, skupina ČEZ, Dopravní podnik Ostrava, dále například IKEA, Komerční banka, Metrostav nebo Škoda Auto. Partnery projektu jsou francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzský institut v Praze a také třeba ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí.

Za vznikem iniciativy stojí také Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD). Její provozní ředitel Ivo Gajdoš řekl, že projekt má sloužit k výměně zkušeností, sdílení dobré praxe a také otevřené diskusi nad tématy týkajících se snížení emisí a ochrany klimatu. Připomněl, že členské firmy České manažerské asociace mají ve svých plánech mnohá řešení ke zmírnění klimatických změn, o která se mohou podělit.

Poradce pro udržitelnost a odpovědné chování podniků Jonathan Wootliff řekl, že jsou to právě podnikatelé, kteří jsou hybatelem změn a vyzývají k nim jednotlivé vlády. Česká republika má podle něj příležitost stát se centrem pro udržitelný rozvoj.

Evropská komise dříve přijala tzv. Green Deal neboli Zelenou dohodu pro Evropu. Soubor návrhů má uzpůsobit politiky členských zemí v klimatických otázkách, energetice, dopravě a zdanění tak, aby se mohly do roku 2030 podílet na snižování emisí skleníkových plynů alespoň o 55 procent ve srovnání s rokem 1990.

Při včerejším zahájení fungování projektu Rethink řečníci také několikrát zmínili nutnost zajištění energetické nezávislosti na Rusku, která se stala v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem naléhavější než dříve.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

4.10.2022 11:55
Toto je nepochybne nejzasadnejsi tema pro nadchazejici zimu. Uz to vidim - lednove silne mrazy (proc by jednou po letech zase neprisly?) a zkrehli demonstranti na Vaclavaku zadaji ne duslednou neutralitu politickou (tedy neodrezavat se svou sebevrazednou politikou od moznych zdroju zivotodarne energie v sousednich zemich) - ale misto toho duslednou neutralitu "uhlikovou". Prijde mi to, jako kdyby nekdo v Rudem Pravu na jare roku 1990 stale volal - tak, jak byl zvykly v minulych 20 letech - "Vice socialismu!"
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 12:42 Reaguje na Miloš Zahradník
Celá úvaha vychází z toho, že ti autoři ví, proč ta krize nastala a taky ví, jak to udělat, aby odešla.
To, co tam píšou, je o dlouhodobé strategii, která samozřejmě pojede až po krizi, dnes musíme hlavně přežít.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.10.2022 13:25 Reaguje na Miloš Zahradník
Souhlasím. Jsou to plky pro masy, aby byly v klidu nedošlo k nepokojům a odmítání těchto firem.
Kolik takových komisí a sdružení už je a nic se neděje.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

4.10.2022 16:21
Nechme se překvapit, třeba to nebude Natírání na zeleno.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.10.2022 16:29
Zcela zbytečné a k ničemu , leitmotivem bude pár teplých místeček a žádost o projekt bohatě dotovaný z kapes daňových poplatníků.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

4.10.2022 20:01
Koukám Škoda Auto. A bude tady ještě. Tady se natírá nazeleno a přitom nikdo neví co bude zítra. Hlavně držet stranickou disciplínu. Všechno bude. Stačí si jenom půjčit.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.10.2022 23:57 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Doplním...
Zrovna Škoda, jejich teplárna ŠKO-ENERGO, nařízení dekarbonizace a její přechod na spalování biomasy.
Před několika lety na jedné konferenci na dotaz, kde budou brát palivo, zazněla odpověď...zajištění paliva pokryje okruh cca 250 km.
To nemá s REÁLNOU ekologií nic společného! To je téměř něco jako elektrárna DRAX a její dodávky paliva ze zámoří.
Spalování biomasy má být lokální a hlavně tam, kde je zpracování dané biomasy, např. dřevozpracující průmysl.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.10.2022 21:31
Njn, řečníci řeční a světla svítí... Škoda, že nebyl pozván Guru, ten by jim sepsul to foto, bo planeta není zelená, ale modrá. Takže čím méně budeme brdět (no toto!), tím méně bude metanu a potažmo kysličníku. Přeloženo do češtiny: čím méně budeme jíst, tím víc budeme neutrální.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

5.10.2022 06:30
Všichni zúčastnění se již třepou na vypsané dotační grýndýlové programy.
Odpovědět
va

vaber

5.10.2022 09:08
,,budeme usilovat o uhlíkovou neutralitu,,
vůbec neví co udělají, ani co by měly udělat a jen čekají ,že by z podpisu mohly kápnout nějaké peníze,
je to jen projekt sloužící k výměně zkušeností
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.10.2022 09:08
Ta "zelená žumpa"(gryndýl) už sežrala tolik peněz, že tu mohly fungovat
spolehlivé JE a nemuseli jsme řešit akumulace, výkyvy v sítích a plyn do
záloh pro OZE. Chybná strategie nedouků, kteří nebrali varování techniků vážně, postavila Evropu na pokraj propasti a čeká ji poslední krok.
Pozor, on už to nemusí být krok záměrný, ale pouhé zakolísání kvůli
závrati z cen energií a bude následovat nezadržitelný pád! Mám obavu,
že se už EU zatočila nad propastí hlava a ten pád je neodvratný.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.10.2022 14:18
"Budou usilovat ..."

A tohle se mi líbí ... to já dělám taky. Už léta ... usiluji:-).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist