https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/venceni-psa-v-krakove-skoncilo-uprkem-pred-divocakem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Venčení psa v Krakově skončilo útěkem před divočákem

11.4.2021 00:15 | VARŠAVA (ČTK)
Podle Onetu nejde o první setkání s kňourem či bachyní v krakovském hájemství. Na divočáka minulý měsíc narazili i studenti jedné ze středních škol.  Ilustrační foto
Podle Onetu nejde o první setkání s kňourem či bachyní v krakovském hájemství. Na divočáka minulý měsíc narazili i studenti jedné ze středních škol. Ilustrační foto
Ranní procházka se psem v Krakově na jihu Polska nabrala neočekávaný obrat i tempo v okamžiku, kdy na místní obyvatelku s jejím domácím mazlíčkem zaútočilo divoké prase. Polka a její malý pes se museli zachránit útěkem, informoval zpravodajský server Onet.
 

Příhodu zpopularizovalo video šířící se po internetu. "Vynucený jogging s divočákem," poznamenal autor záběrů. Ale místo pobavení převládly názory, že úřady by měly něco podniknout s řáděním divé zvěře ve městě proslulém historickými památkami a univerzitou.

Podle Onetu nejde o první setkání s kňourem či bachyní v krakovském hájemství. Na divočáka minulý měsíc narazili i studenti jedné ze středních škol. Radnice mezitím zřídila na jednom místě past, díky které se podařilo odchytit několik zvířat, a nyní uvažuje o dalších.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

11.4.2021 06:47
Nebyl to vlk, takže podle některých místních debatérů je to v pohodě.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.4.2021 07:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tomu, co je vidět na tom videu ,říkáte útok? Řekl bych, že tam měla bachyně někde selata a pouze se ujistila, že náhodná chodkyně s pejskem je nebude ohrožovat a nyní již běžkyni kousek vyprovodila.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.4.2021 11:50 Reaguje na Jarek Schindler
To se měla ta paní zastavit a počkat, co se z toho vyvrbí? V prvé řadě je tady zásadní jedna věc - divočáci jsou tak přemnožení, že se tlačí už i do měst a odpovědná místa s tím nic nedělají.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.4.2021 20:03 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nikde jsem netvrdil, že měla zastavit. Tvrdím, že pokud by běžela pomaleji běžel by pomaleji i ten divočák. Do měst se tlačí protože tam mají nejen potravu ale i klid. Nikdo je tam neloví a to s přemnožeností, při vysoké inteligenci černé zvěře, nemá s určitostí co dělat.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

11.4.2021 18:55 Reaguje na Jarek Schindler
Pro bachyni není žádný velký problém malého psa překousnout.

Proteiny jsou proteiny a vůbec neřeší, že ty proteiny mají rodokmen.
Odpovědět
RT

Richard Toman

11.4.2021 07:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak v pohode ti urcite neni, divocaci premnozeni jsou. Aspon jde videt ze to neni jen problem nas, ale cele stredni Evropy. Ovsem, mozna jsem paranoidni nebo mi to uniklo, ale je zajimave, ze tohle se na Ekolistu objevi a treba nedavny problem s vlky v Polsku ne. To stejne se tyka dalsich zemi, nebot co se tyce zkusenosti a vyvoje situace, jdeme pomalu jejich cestou.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.4.2021 11:51 Reaguje na Richard Toman
Kdyby na místě toho divočáka byl vlk, to byste viděl, kolik by se tu sešlo reakcí na téma - nebezpečnost vlků při soužití s člověkem.
Odpovědět
RT

Richard Toman

11.4.2021 11:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To bezesporu ano, ale stejne je faktem okate mlceni o problemech s vlky a vyzdvihovani jen pozitiv. Napr.jakoze nam s temi premnozenymi divocaky pomuzou.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.4.2021 05:55 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A kde jsou ti vlci , co mají stát na stráži ? Leží v přecpaní v ohradě s ovcemi nebo dobytkem.
Chyba taky je, že lidi chodí večer venčit voříšky. Mají mít min. 2 kavkazany ! A ty pak zaparkovat třeba v kočárkárně.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.4.2021 20:08 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Uvědomte si jednu věc. Pro divočáka nejste potravou. No a druhou věcí potom je, že žádné soužití člověka s vlkem nikde neexistuje a nikdy v minulosti neexistovalo.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.4.2021 14:28
Před několika lety bratr mého kolegy přišel na okraji Prahy při procházce o svého cvičeného velkého loveckého psa – divočák mu rozpáral břicho. Incidentů mezi divočáky a lidmi přibývá.

Černá zvěř je z pohledu většiny lidí přemnožená. Lidi, auta, silnice jsou přemnožené ještě mnohem více, takže prasata budou mít přes svou nesporně velkou inteligenci jednou asi smůlu. Zatím si ale nemají nač stěžovat – myslivci je „hájí“ a snaží se odvádět pozornost urputným upozorňováním na nebezpečí hrozící od cca 100 vlků v ČR, velkolány s kukuřicí a podobnými produkty nabízejí divokým prasatům prostřený stůl a úkryt. Až na auta na silnicích a nějakou tu sporadickou mysliveckou střelu divočáky nic neohrožuje. Přitom se podle naší legislativy nejedná o ohrožená nebo chráněná zvířata.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

11.4.2021 17:18 Reaguje na Majka Kletečková
Myslivci je hájí a sporadicky jich vloni ulovili skoro čtvrt milionu. Běžte k lékaři.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.4.2021 18:27 Reaguje na Jan Olejníček
Bachyně dospívají už v prvním roce života a vyspělá bachyně dokáže vrhnout v jednom roce i 10 - 12 selat. Protože v poslední době přibývá kontaktů divočáků s lidmi přímo v městech, vyplývá z toho následující - počet divoké zvěře, navzdory odlovu, roste, přemnožená zvěř hledá nová teritoria a tudíž ani ten čtvrt milion zastřelených divočáků není dostatečný.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

11.4.2021 18:48 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
K vám půjdu do učení.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.4.2021 18:58 Reaguje na Jan Olejníček
Klidně. Zajistěte si nějaký grant, abyste to nemusel platit ze svého. -)))
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

11.4.2021 21:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Divočák není blbec. Města nejsou honební pozemek a těch nehonebních pozemků je u nás strašně moc, tak jsou divočáci prostě v místě, kde jsou v bezpečí. Vím i o případě, kde silnice dělila pozemek na nehonební a honební. V honebním nebyl ani jeden divočák a v nehonebním se jich kousek od silnice procházelo ve dne pár desítek. Petrův Zdar
Odpovědět
Hu

Hunter

12.4.2021 00:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Kolik? 12 selat?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.4.2021 05:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zvěř chce svoje původní teritoria zpět.
Bachyňka je v prvním roce sele
10-12 selat ?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.4.2021 09:52 Reaguje na Petr Pekařík
Jednak jsem psal že vyspělá bachyně a za druhé, bachyně se stávají pohlavně dospělými ve věku 8 - 10 měsíců, což je v prvním roce. Ještě je něco nejasné?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.4.2021 20:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jste přesvědčen, že těch 8 až 10 měsíců platí bezezbytku a proto aby měla selata nejsou potřeba ještě nějaké jiné podmínky? Bývala doba kdy šla taková bachyňka do chrutí většinou nejdříve na konci druhého roku života.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

11.4.2021 18:59 Reaguje na Jan Olejníček
Tak je patrné, že stále loví málo.

O zajíce, bažanta v krajině už nezavadím, ale skoro za každou popelnici chrápe nějaké divoká svině.
U nás dokonce už nechtějí spát na zemi, ale počkají až lidi vyhodí ke kontejnerům matrace a potom se na nich rozvalí.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

11.4.2021 19:24 Reaguje na Pavel Jeřábek
Obraťte se na příslušný ORP.
Odpovědět
re

regis24

12.4.2021 19:17
V Polsku prosadili před dvěma roky ekoteroristi změnu mysliveckého zákona. Je tím znemoznen lov zvěře. Výsledky vidíte třeba i na tomto videu. A místní blbečkové jako třeba Majka to budou pořád svádět na myslivce. Banda ekoblbů, nic jiného.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist