https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-zaznamenali-na-kladensku-dalsi-hromadny-uhyn-racku-na-ptaci-chripku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři zaznamenali na Kladensku další hromadný úhyn racků na ptačí chřipku

5.4.2023 15:05 | KLADNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Veterináři zaznamenali další hromadný úhyn racků na ptačí chřipku. Nákaza se prokázala u 60 ptáků nalezených u Hobšovického rybníka nedaleko Velvar na Kladensku, informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Vyšetření už dříve potvrdilo ptačí chřipku také u stovky racků chechtavých uhynulých u rybníka Třetí Zbrod u Mutěnic na Hodonínsku. Vzhledem k tomu, že jde o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se žádná mimořádná veterinární opatření. Veterináři ale varují před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apelují na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti.
 

U Mutěnic o víkendu uhynula přibližně stovka racků chechtavých. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava v úterý potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku. Nákaza se podle Vorlíčka prokázala také zhruba u 60 uhynulých racků u Hobšovického rybníka nedaleko Velvar. Vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha.

"V případech, kdy se ptačí chřipka objeví u volně žijících ptáků, SVS nepřijímá mimořádná veterinární opatření. V zasažených lokalitách však informujeme chovatele drůbeže o výskytu nákazy a nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Důležité je zejména zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Letošní vlna nákazy je podle veterinářů silnější než loňská. Od počátku letošního roku evidují devět výskytů ptačí chřipky u volně žijících ptáků, zatímco loni se objevily pouze dva případy. Podobné hromadné úhyny racků, za nimiž stojí ptačí chřipka, se v poslední době objevily v několika evropských zemích, například ve Francii, Belgii, Nizozemsku a Itálii.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1. Při nálezu většího množství uhynulých divokých ptáků veterináři doporučují nemanipulovat s nimi a tuto skutečnost neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.4.2023 15:32
Jestli je to konečný počet, tak by nebyla až taková hrůza. Holt, slabší kusy...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.4.2023 16:40
Chropyně Zámecký rybník taky desítky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.4.2023 17:09
Příroda si dělá pořádek.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

6.4.2023 11:50
U nás (v středním Polabí) stavy racků rok od roku klesají..., když oral Zetor bylo za ním bílo. nyní oře John Deer a je to slabší ( tu a tam jednotky kusů). Ale to je jen můj odhad, nestudoval jsem rybníky....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist