https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinarni-sprava-proveruje-tyrani-zvirat-na-jatkach-na-havlickobrodsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterinární správa prověřuje týrání zvířat na jatkách na Havlíčkobrodsku

27.6.2023 22:42 | KNYK (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Státní veterinární správa (SVS) prověřuje zacházení se zvířaty na jatkách v Českém Dvoře u Knyku na Havlíčkobrodsku, zvažuje podání trestního oznámení pro podezření na týrání zvířat. Vychází ze záběrů zveřejněného videa, které ukazuje jednání personálu při vykládce, včetně vláčení zvířat či kopání do nich. Platná legislativa podle správy mimo jiné omezuje například také míru používání elektrických pohaněčů. Kontroly budou na porážkách i jinde v ČR.
 

"Zveřejněné video zachycuje naprosto nepřípustné a neetické jednání obsluhy jatek v Českém Dvoře. Kromě prošetření stávajícího případu provede SVS mimořádnou kontrolu všech jatek v celé ČR zaměřenou na dodržování welfare zvířat," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Předpokládá ale, že jde o individuální pochybení, nikoli o systémový problém.

SVS rovněž prověří fungování veterinárního dozoru v tomto provozu, který je v kompetenci Krajské veterinární správy pro Kraj Vysočina. Prověření budou také chovatelé, kteří dodali zvířata zachycená na uvedených záběrech a jejich přepravci.

"Pro mě je to naprosto neakceptovatelné. Ač zatím nenesu odpovědnost, jsem v kontaktu s ředitelem Státní veterinární správy. Na jatka již dorazila kontrola, řešíme jak provozovatele, tak pracovníky SVS. Nevylučuji ani podání trestního oznámení," uvedl budoucí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na twitteru.

Jatka patří společnosti Potraviny Vysočina, s.r. o., poráží se tam skot i prasata, řekl jednatel Miroslav Kyncl na dotaz ČTK. "Moje hledisko je takové, že to není v pořádku, co se stalo," řekl. Zaměstnanci jsou podle něj proškolení a vědí, jaké je welfare (životní pohoda) u dobytka. Uvedl, že ve firmě bude další školení i postihy. "Samozřejmě čekám na výsledky šetření," uvedl ke kontrole veterinární správy zaměřené na zacházení se zvířaty. Jednatel také řekl, že na zveřejněné záběry má hlavně záporné reakce, ale také ohlasy od lidí, kteří se zvířaty pracují a uvádějí, že s nimi jsou někdy problémy.

Podobný případ týrání zvířat na jatkách se podle veterinární správy objevil ve Všeticích ve Středočeském kraji v roce 2019. Pochybení bylo tehdy prokázáno nejen obsluze jatek, ale také přepravcům zvířat na jatka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

27.6.2023 23:57
Ve Francii a Velké Británii jsou na jatkách již zavedeny kamerové systémy, bylo by dobré je zavést i v ČR. Spotřebitelé by měli vědět, jak je nakládáno se zvířaty, která konzumují. Z tajně pořízených záběrů na vykládku zvířat v Českém Dvoře vyplývá, že jsou v některých případech zvířatům chvíle před smrtí znepříjemňovány i nedovolenými způsoby. Je na to smutný pohled.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

28.6.2023 07:38 Reaguje na Majka Kletečková
Jestli jste četla článek, tak kamery jsou i v Českém dvoře. Ne všechno jde o hlídat, lidi jsou prostě svině.
A ve Francii a VB se to neděje? Děje se to i tam.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2023 09:11 Reaguje na Michal Uhrovič
Děje se to a kamery ničemu nezabrání, krom toho, že dávno všude jsou. Před ... možná 10 lety spustil kamerový záběr skandál o poměrech na jatkách v SRN. Zabíjení nedokonale omráčených zvířat ... hrozné. Pracují tam nevzdělaní lidé kdoví odkud 16 h denně v 9 °C, jejich majitelé je co 14 dní převázejí z jedněch jatek na druhé a nejsou to zaměstnanci. Je to myslím další důvod pro slušné zaměstnanecké poměry, vzdělání, a domácí majitele, kteří si toto nedovolí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

28.6.2023 12:22 Reaguje na Michal Uhrovič
Video tvoří skrytě pořízené záběry v okamžicích, kdy se tzv. nikdo nedívá. K čemu asi dochází za zdmi jatek, když už při vykládce, odkud skryté záběry pocházejí, zvířata zažívají nadávky, kopání, bití a drasticky jsou odvlečena k zabití?

Kamerové systémy by mohly odradit alespoň od nedovoleného zacházení se zvířaty a podporovat dodržování legálních postupů. Neukončí utrpení na jatkách, ale budou cenným nástrojem běžným spotřebitelům k tomu, aby věděli, jak je nakládáno se zvířaty, které konzumují. Jatka nedovolují exkurze a jejich budovy jsou uzpůsobeny tak, že se nikdo nemá šanci o jejich činnosti nic dozvědět.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2023 13:30 Reaguje na Majka Kletečková
Ten stres je naprosto srovnatelný s útokem vlčí smečky, snad jen bez těch nadávek. Vlci útočí téměř vždy na zdravá zvířata, zatímco na těch jatkách se slabý (rozčesnutý, průjmem vysláblý) kus musí k pohybu NUTIT všelijak. To jen městský člověk si myslí, že zvířata běží poslušně na povel na místo posledního okamžiku. Jatka nejsou prostředí pro měkké nátury, proto doporučuji se toto problematikou nezabývat, neb je dobře ošetřena veterinárními předpisy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2023 07:42 Reaguje na Majka Kletečková
Na jatka jsou často vozena nemocná, tj i nechodící zvířata. Proto i vykládka se děje někdy takto, těžko hospodářská zvířata budete nosit v náručí.
Odpovědět
DA

DAG

28.6.2023 08:30 Reaguje na Karel Zvářal
Je to tak když jsem se díval na ty záběry, tak většina z toho byly nemocné zvířata. To že krávu, která nemůže chodit vytáhnou z náklaďáku a střelí porážecí pistolí je to nejlepší co pro ni můžou udělat. Ještě teda lepší by bylo ji střelit v tom náklaďáku, ale vlézt do tak malého uzavřeného prostoru je čiré bláznovství. I tak malé tele těžko pošle někdo na jatka, když by bylo zdravé.
Samozřejmě je třeba pracovat na tom, aby bylo zabíjení zvířat co nejméně stresující a s co nejmenším utrpením pro zvířata.
Odpovědět
JK

Josef Kuchtíček

29.6.2023 07:01 Reaguje na DAG
EU zakázala na svém území sanitní jatka, nemocná zvířata se mohou porážet na jakýchkoliv jatkách. Ke zraněnému zvířeti se přiblížit s porážecí pistolí je dost sebevražedný pokus. Porážet zvíře se musí tzv. "upoutaným projektilem" na neupoutané projektily použitelné ráže musíte mít zbrojní průkaz. Hodnota zvířete na jatkách je cca 25 - 30 tis, odvoz do kafiny cca 5 tis. K tomu připočtěte cenu krmení, ustájení, mzdové náklady. Chov hospodářských zvířat už podle názvu není zájmový chov. Musíte vydělávat, jinak můžete samozřejmě jít dělat něco jiného.
Odpovědět
DH

David Hromádko

28.6.2023 09:00
Aniž bych jakkoliv snižoval vinu obsluhy jatek, tak hlavní problém je na straně chovatele - zákon jasně říká, že pokud zvíře nemůže vstát, tak se nesmí převážet. Přeprava je toziž spojena s nepřiměřenou bolest a utrpení. Je otázkou, jak to v chovu musí vypadat, když se kráva dostane do takového stavu (když pominu náhodnou zlomeninu či vyvrknutí nohy, která se neovlivní). Další otázkou je, jakým způsobem dostali tu krávu do kamionu... Určitě to nebylo spojeno s nepřiměřenou a zbytečnou bolestí a utrpením? Asi ne... A poslední otázkou je, kde končí maso z evidentně nemocných a zanedbaných zvířat. Když totiž chovatel dá takové zvíře raději na jatka než aby ho utratil ve stáji a odvezla ho kafilerie (jak ukládá zákon), tak z toho musí mít zisk tzn. to maso se někde v nějaké podobě objeví...
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2023 09:13 Reaguje na David Hromádko
Masové kuličky v IKEA s masem z nemocných koní nadávkovaných antibiotiky ..
Odpovědět

Radek Čuda

28.6.2023 13:00 Reaguje na Jarka O.
Ruku na srdce ... nebyly špatný:-)))
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2023 15:40 Reaguje na Radek Čuda
Dobrý byly, nasládlý, irský nebo rumunský kůň - to jinde neseženete, a pomáhá proti angíně, Válek by je měl doporučit všem :-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.6.2023 09:12
Taky neomlouvám tu činnost při zabíjení zvířat, ale ani doma, kde jsme se vždy ke zvířatům chovali dobře někdy došlo na podobné činy. Útočný beran
dostával preventivně násadou od krumpáče, aby neútočil a prase se zlomenou nohou jsme taky museli z chlívku vytáhnout na laně. Myslíte si, že je
možné zabít a vykrvit prase v chlívku plného hnoje? Prostě si zlomilo
nohu a bylo ho třeba tkzv. dobít (obdoba nuceného výseku na jatkách).
Jinak vám povím jedno a to, že takovou práci ani mnohdy nelze dělat jinak
a ti kritici by si to mohli alespoň na týden zkusit. Ta zvířata zvyklá na svůj klid v chlévě najednou někdo naloží do auta a žene někam, kde tuší smrt. Ty se pak podvědomě brání nejen naložení do aut, ale i vyložení.
Porážecí linka nepočká, až humánní zaměstnanec zvíře uklidní a to půjde
bez vzpírání na porážku. Možná doma na dvorku jsme takto nalákali prase
na rohlík a nebo plné korýtko a to pak dostalo nic netušíc ránu pistolí,
ale na jatkách a u nemocných zvířat určených na nucenou porážku? Jsem
zvědav, jak by to dělali ti kritici, ale asi by nechali zvířata sama
umřít v bolestech, jen aby se nedopustili něčeho, za co druhé kritizují.
Chybou je totiž odcizení lidí od reality, kdy maso znají pouze z krámu
a nevidí je od zrození, odstavení mláďat od matek, života v chlévě a
konečně i u porážky. Doporučuji jim se o to nezajímat, pokud jedí maso
a pokud maso nejedí, tak budiž, alespoň zůstane více pro nás ostatní.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.6.2023 09:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Pouze dodám, že na vině je i zákaz, či omezování domácí porážky zvířat, kdy se i převozu neschopná zvířata "NĚJAK" naloží a dovezou na jatka. Někdy dojde na zlomeniny i při přepravě včetně havárií aut. Kdysi jsem byl svědkem střílení dolámaných koní po havárii kamionu přímo na místě bez následného odkrvení. Tehdy alespoň skončilo maso jako krmivo zvířat v ZOO, ale dnes možná dokonce
v kafilérii stejně, jako přestárlí kopytnatci z "rezervací".
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

28.6.2023 12:33
Držím palce iniciátorům petice za povinné zavedení kamerových systémů na všech jatkách v ČR.

Kamery by měly být na místech vykládání či vyhánění zvířat z transportního vozu, předporážkového ustájení zvířat a na místech usmrcování, vykrvení a následného stahování z kůže, vyvrhování a zbavování se jednotlivých částí těla. Celý tento proces by měl být živě vysílán na webových stránkách jednotlivých jatek tak, aby se na něj kdokoliv mohl kdykoliv podívat.
Odpovědět
LB

Lukas B.

28.6.2023 16:02
ono porážení zvířat, a notabene na jatkách, je docela nápor na psychiku personálu. zvíře tuší, že je něco v nepořádku, je vystresované, nechce se hnout (a to i zdravé zvíře, prostě si lehne a "zmrzne", a laskavě je přemlouvat není k ničemu a vlézt si k vyděšenému třičtvtětunovému hovádku do stísněného prostoru je fakt nerozumný nápad. no a zaměstnanci se s tím nějak vypořádávají. samozřejmě vocaď pocaď, nějaké to zařvání na zvíře, decentní nakopnutí holínkou nebo přiměřené použití klacku je asi nezbytné. pochybuji, že by mezi pracovníky provádějícími vykládku zvířat byli většinově zvrhlí surovci co by si to užívali.

něco jiného a mnohem lepšího je domácí porážka, pokud je to udělána na pastvině/na dvorku zkušeným člověkem, který zvíře nevystresuje, tak je to ideál. několikrát jsem byl svědkem, jak zkušený venkovan vedl prase/ovci/kozu jako beránka, a zvíře poslušně a v pohodě šlo a dokud nedostalo za uši, tak se žádný pozorovatelný stres nekonal. ostatně, domácí porážka má spoustu legislativních omezení a ani ekonomicky to moc nedává smysl (snad jen v případě zájmového chovu, kde chovatel svou práci nepočítá)
Odpovědět
JK

Josef Kuchtíček

29.6.2023 07:07 Reaguje na Lukas B.
Ano máte pravdu, ale co s krví při vykrvování zvířete na pastvě? jak zvednout na pastvě cca půltunovou krávu. Jak se na pastvinách pohybovat v nepříznivém počasí. Kolik zaplatíte obsluhujícímu personálu, jaké jim dáte ochranné pomůcky. Jaký bude mít porážecí parta výkon za časové období a jak budete počítat náklady a kolik si mislíte bude stát maso na pultě obchodních řetězců. Zkuste to.
Odpovědět
JK

Josef Kuchtíček

29.6.2023 07:46 Reaguje na Josef Kuchtíček
Doparoma správně je "myslíte". Omlouvám se.
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.6.2023 08:14 Reaguje na Josef Kuchtíček
ano, Vaše argumenty jsou naprosto správné. ekonomicky je porážka na pastvině nesmysl - jakkoli to je pro "velfér" zvířete ideál.
dílčí věci se dají samozřejmě nějak kutilsky vyřešit, znám jednoho, co se při porážení svých několika prasat nezdržuje kladkou, ale přijede si s nakladačem a rozvěsí prasata na haki lešení.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

28.6.2023 16:07
Občas je třeba se podívat i do minulosti, kdy byli domácí porážky běžné... Pokud mohu ulovit 200kg divoké prase nebo jelena a v lese ho vyvrhnout kapesním nožem a zvěřinu poté ošetřit a do 3h pověst do chladicího zařízení, tak v tom nevidím zásadní problém.
Mohli by se provádět porážky u farmářů. Podmínky lze stanovit i tak aby se vyhovělo všemu (hygiena atd) a zvířata nebyla týrána. Práce na jatkách je to hrozná dřina a opravdu není pro každého. Dříve byla jatka v každém městě a zvířata tolik netrpěla převozem. Při dnešním stavu chladírenské techniky by neměl byt technický problém s kvalitou masa atd a vozit místo zvířat maso.
Současná společnost je velmi pokrytecká a většina lidí si pochutnává na mase, ale že se musí zvíře nějak zabít to vytěsňuje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2023 16:42 Reaguje na Jaroslav Vozáb
To máte pravdu, výhody v podobě minimalizace stresu zvířat by to přineslo. Taková pojízdná jatka jsou jistě v technických možnostech dnešní doby, jen by to muselo projít legislativou, zejména kvůli přísným hygienickým normám. Musel by se odvézt i odpad, nejen zavěšené půlky, prostor dezinfikovat. Dříve se to někam přihráblo či zavezlo na smeťák a nikomu to nevadilo. Dnes je na všechno předpis, a jelikož jinde to dělají také ve velkém, o Vámi zmíněném návrhu se domnívám, že by to neprošlo. Ale třeba se mýlím, a tlak aktivistů tomu napomůže:-)

https://www.e15.cz/nazory-a-analyzy/nemecky-diar-petra-fischera-jatka-deutschland-1371762
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

28.6.2023 19:05 Reaguje na Karel Zvářal
Přečtl jsem si článek... jak tam popisují ty hory masa to je síla ... Jako bychom chtěli dělat výřady ulovené zvěře jednou do roka naráz.... prostě populace něco zkonzumuje a je jedno kde žije.
Já největší problém vidím v odpadních vodách z malých jatek ... ale kde je vůle tam je cesta. Dodnes jako následek nemoci šílených krav se nesmí používat hovězí krev na kapání barvy (umělé stopy) při zkouškách loveckých psů. A co lůžka po porodu telat ty běžně končí v chlévské mrvě a nikomu to nevadí... Myslím si, že vše je přeháněno, aby náhodou nebyl problém. Všechno jde i "chcíplá koza" jde buď sežrat nebo zahrabat. Z cela zanikl nucený výsek, kam jdou poraněné kusy? ... Viz diskutované video. Dříve aspoň to spotřebitel věděl.
Společnost (veřejné mínění) je vedena reklamou. V reklamě se nehodí ukazovat jatka, lepší jsou spokojená telátka... pak už ukázat ten steak na grilu. Kdo jednou v životě pral hovězí držky (dnes to dělají vapkou), těžko si dá z nich polévku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2023 20:13 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Ta lůžka na hnojácích byla při šíření krkavce vydatný zdroj, v zimě tam byli pečení vaření. Lišku zřejmě smrad odradil, ale černokněžníky ne. Měli to s přídavkem mikrobů, takovou perorální vakcinaci. Dnes se dělá problém se všeho, ale podstatné věci necháváme koňovi...
Odpovědět
JK

Josef Kuchtíček

29.6.2023 07:20 Reaguje na Karel Zvářal
Vážený pane Vozáb a vážený pane Zvářal podle Vašich diskusních příspěvku jste vzdělaní a poučení lidé, ale co se týče jatek jste s prominutím mimo. Je to na dlouhou diskusi, ale krev je kultivační medium pro mikrobiologickou kultivaci (spolu s dalšími látkami) její výskyt v prostředí je vázán na množství. Malé jistě nevadí, ale jatka neprodukují malé množství krve. S těmi loveckými psy to není o BSE, ale že NĚKTEŘÍ myslivci jsou jak to říct, no nezodpovědní. Stejně tak lůžka na hnojácích, nebo vůbec biologický odpad po porážce. Je to o množství a konkrétním prostředí. Pokud chcete bojovat s negativním stájovým mikroklimatem (snižování používání např. antibiotik) je hygiena na prvním místě o tom žádná.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

29.6.2023 08:20 Reaguje na Josef Kuchtíček
Rád se poučím na stopu se kape cca 0,3l až 0,5l na "500 kroků" proč nevadí prasečí krev, ale vadí hovězí? Pokud mě paměť neklame změna přišla právě s opatřením v souvislosti s nemocí šílených krav. Právě krev považuji za největší problém ...
Jen tak na okraj diskuze, na krev (sušenou atd) loví (vnadí) i někteří sportovní rybáři (většinou chyť a pusť) i granule pro psy (s masokostní moučkou atd) atd... osobně to považuji za velice problematické, aby kapr si pochutnával na vepřové krvi. (když vnadit tak jako za mého mládí na lidské hovno pěkně proti proudu a už se lovilo...).
Zároveň si nemyslím, že by se měla používat domácí porážka běžně..., ono se to stejně děje. Poražené kusy se nějak vykáží např. jako uniklé s pastvin.. pro představu se jedná o množství jednotek tisíců ks v ČR ročně, které se "ztratí". Podrobnosti by šlo najít u PČR nebo v evidenci chovatelů.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

29.6.2023 13:06 Reaguje na Josef Kuchtíček
https://cnn.iprima.cz/kvuli-muslimskemu-svatku-buji-cerny-trh-s-ovcemi-zvirata-ziji-v-otresnych-podminkach-366633?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=941000&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist