https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinarni-sprava-zmirnila-na-ceskolipsku-opatreni-spojena-s-africkym-morem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterinární správa zmírnila na Českolipsku opatření spojená s africkým morem

3.6.2023 00:33 | RALSKO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní veterinární správa (SVS) tento týden zmírnila na Českolipsku opatření zavedená v souvislosti s výskytem afrického moru prasat, který na začátku května laboratoř prokázala u divočáka uloveného v Ralsku. Oblast o výměře přes 230 kilometrů čtverečních se z pásma infekce mění na "uzavřené pásmo II", zároveň skončil zákaz lovu volně žijící zvěře a také zákaz vstupu veřejnosti mimo vyznačené cesty, řekl ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
 

Od začátku května platil kvůli riziku nákazy pro 14 katastrálních území úplný zákaz lovu volně žijící zvěře. "Ten dnešním dnem přestává platit, pokud se však jedná o lov divokých prasat, platí pro něj poměrně přísná pravidla. Lovit divočáky budou moci jen předem proškolení lovci. Každý ulovený kus bude muset být povinně vyšetřen na africký mor a bude muset být bezpečně uskladněn až do doby obdržení výsledku vyšetření," doplnil mluvčí SVS.

Maso uloveného divočáka je možné podle Vorlíčka spotřebovat jen v domácnosti lovce, na trh může jít výhradně prostřednictvím schváleného zvěřinového závodu. "Za každé ulovené prase divoké a odevzdaný vzorek má lovec nárok na zástřelné 1000 korun. Při společném lovu zvěře v oblasti bude zakázáno používat lovecké psy, protože představují riziko z hlediska možného pasivního šíření nákazy," dodal. Až na odůvodněné výjimky stále platí zákaz venkovního chovu prasat.

V pásmu infekce dosud platil také zákaz pohybu veřejnosti v přírodě mimo vyznačené cesty, i ten teď končí. SVS ale žádá občany, aby se při pohybu v přírodě chovali obezřetně a vnímali riziko možného výskytu nebezpečné nákazy. "Případné nálezy mrtvých divokých prasat je třeba rychle hlásit Krajské veterinární správě pro Liberecký kraj nebo místnímu mysliveckému sdružení," uvedl mluvčí. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou být ale jejími přenašeči.

V Libereckém kraji jsou v souvislosti s africkým morem, který byl potvrzen u 20 nalezených či ulovených divočáků, dvě vymezená pásma II - jedno na Frýdlantsku a druhé na Českolipsku. Nárazníkové pásmo - takzvané uzavřené pásmo I, které je obklopuje, zahrnuje 168 katastrálních území o rozloze přes 1200 kilometrů čtverečních a sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a Bakovu nad Jizerou. Také v této oblasti je umožněn lov prasat divokých pouze proškoleným lovcům a omezené jsou přesuny domácích prasat a vepřového masa i masa z divočáků z oblasti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist