Většina z 500 kulohlavců uvízlých na plážích v Tasmánii zahynula. Desítky zvířat se podařilo vyprostit
"Nyní máme přesnější počty a můžeme potvrdit, že zahynulo 380 kytovců," uvedl Nic Deka, manažer australské vládní agentury na ochranu divoké přírody, který se účastní záchranné mise. V rámci akce se podařilo zachránit 50 kytovců a dalších 30 živých kulohlavců na záchranu čeká.
Záchranáři věří, se jim podaří dostat zpět do moře i další zvířata. Někteří z vyproštěných kulohlavců se však k mělčině vrátili. "Mohli slyšet sténání ostatních, ztratit orientaci či být vystaveni extrémnímu stresu," vysvětlila badatelka Vanessa Pirottová některé možné důvody, proč se kulohlavci vrací k mělčině.
První skupina zhruba 270 uvázlých kulohlavců byla zaznamenána v pondělí. Dalších 200 uvázlých kytovců záchranáři objevili dnes při průzkumném letu. "Zdá se, že většina kytovců z této skupiny již zahynula," dodal Deka.
"Jedná se o největší uvázlou skupinu kytovců, kterou jsme kdy v Tasmánii zaznamenali," uvedl mořský biolog Kris Carlyon. Dosud největší skupina čítající 320 kulohlavců uvázla v západní Austrálii v roce 1996. Australské úřady však řeší i několikrát za měsíc uváznutí na mělčině jednotlivců či malých skupin kytovců.
Nejsou přitom úplně jasné důvody, proč kytovci poměrně často na australském pobřeží uváznou. Vědci se ale domnívají, že mezi příčinami mohou být nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace. Kulohlavci, kteří patří do čeledě delfínovitých, plavou většinou ve skupinách o deseti až třiceti kusech.
reklama