https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/viden-bude-ukladat-teplo-ma-vyhrivat-dvacet-tisic-domacnosti?ids%5Bx537b390b02ef89ea68098dcf96a580e8%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vídeň bude ukládat teplo, má vyhřívat dvacet tisíc domácností

23.7.2012 02:01 | PRAHA/VÍDEŇ (Ekolist.cz)
Součástí systému bude i vídeňská spalovna navržená architektem Hundertwasserem
Součástí systému bude i vídeňská spalovna navržená architektem Hundertwasserem
Foto | maclosky / Flickr
Odvěký sen energetiků – nachytat v létě teplo a schovat si ho na zimu – se pokouší uvést v život firma Wien Energie. Ta se pustila do výstavby obřích tanků, které budou schopné uchovat horkou vodu pro použití v chladných měsících.
 

Podle společnosti technologie zatím není dokonalá, nicméně je natolik rozvinutá, že je možné ji využít v praxi v městském měřítku. Vysokotlaký systém ukládání tepelné energie se právě začal budovat ve čtvrti Simmering. Podle města by měl od příštího roku zásobovat teplem 20 000 domácností, tedy jen o pětinu domácností méně, než kolik jich vyhřívá pražská spalovna v Malešicích.

Systém chce využívat odpadní teplo z celé řady průmyslových činností. Postupně prý nejen to, které je dnes levné, ale i to, které se dnes vůbec nevyplatí zachycovat. Na začátku půjde o odpadní teplo z kogeneračních elektráren Simmering, Donaustadt a Leopoldau. Přispěje také nevyužité teplo z městské spalovny, slavné stavby navržené architektem Hundertwasserem, nebo teplo z elektrárny na biomasu. Později se má přidat i geotermální výtopna v Aspern.

Čtyři tisíce aut

Teplo jako takové se samozřejmě ukládat nedá. Musí být "uloženo" ve vhodném médiu, které teplo absorbuje a v ideálním případě i dopraví na místo, kde se z něj může opět stát čisté teplo. Pro tento účel lidstvo od nepaměti používá vodu a nejinak tomu bude i v případě Vídně.

Ve Vídni funguje systém takto: voda se pod vysokým tlakem ohřeje na teplotu až 150 stupňů Celsia a pak je pomocí vysokotlakého potrubí dopravena do úložiště, které se skládá ze dvou obrovských nádob. Kapacita termálního úložiště je podle konstruktérů 850 megawatthodin, což prý vystačí k zásobování 20 000 domácností. Těm má ročně nabídnout zhruba 140 000 megawatthodin tepla.

Aby to bylo možné, je potřeba ohřát 11 000 kubíků vody pod tlakem až 10 barů. Tento tlak je nezbytný nejen kvůli ohřevu vody na vysokou teplotu, ale i kvůli dopravě mezi úložištěm a konečnými spotřebiteli, když voda musí na cestě překonat i výškové rozdíly až 150 metrů. Celý „sklad tepla“ má úctyhodné rozměry. Každá z nádob je vysoká 45 metrů a na jejich stavbu bylo použito 2 000 kubíků betonu.

Zařízení vedle ekonomického dopadu také pomůže zlepšit životní prostředí, provozem se prý ušetří kolem 10 000 tun oxidu uhličitého. „Téměř stejně jako kdybyste 4 200 aut střední kategorie vyřadili z provozu na celý rok,“ říká Wolfgang Daschütz, manažer projektu “Wien Energie”.

Celá investice si vyžádá náklady ve výši 20 milionů euro. Výstavba termálního úložiště je součástí širšího plánu města Vídně, které chce do roku 2030 polovinu své energie vyrábět z obnovitelných zdrojů. A právě pro ně je možnost ukládání energie klíčová.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Nepochopení ... - 24. 7. 2012 - Aleš

Pánové

1) teplárna potřebuje vyrábět co nejvíce tepla v době poptávky po el. energii , protože při výrobě el. energie je toto teplo vzniká jako teplo odpadní. Pro toto teplo není typicky odběr. Samozřejmě pokud je priorita celkově nejvyšší účinnost jinak lze poměr tepla a el. energie regulovat , za cenu odvedení značné části tepla chladícími věžemi.

2)
Pokud má teplárna akumulaci tepla může fungovat jako regulační zdroj el. energie, který vyrábí velké množství el. energie a tepla po část dne a žádnou v noci.

3) existují různé způsoby kombinované výroby tepla a el. energie pokud se jako zdroj nevyužívá ušlechtilé palivo , ropa nebo zemní plyn mají tyto zdroje typicky nízký podíl vyrobené el. energie (12-20%) nebo pracují spíše jako elektrárny kde většina tepla je vypuštěna pomocí chladící věže. Tímto způsobem lze vyrábět jen velmi málo el. energie protože pro teplo není odběr. V praxi tyto zdroje pracují v nějakém poměru mezi výrobou el. energie a teplem s relativně dobrou celkovou účinností. Zde je akumulace velmi výhodná, protože jinak nevyužitelné nekvalitní palivo je měněno s velkou účinností na teplo a regulační el. energii (neřeším důvody její výroby) v každém případě celkově silně vzroste účinnost zdroje vzroste cena prodané el. energie a ušetří se velké množství paliva. Akumulace je tedy velmi účinným prostředkem zefektivnění třeba takové spalovny odpadů a to zejména v zemi ,která nemá žádné vlastní fosilní zdroje energie.

4) plynové el. , používají kombinovaný cyklus (paroplyn) zde je podíl vyrobené el. energie typicky přes 40%, tyto zdroje mají i bez akumulace dobrou celkovou účinnost při používání pro společnou výrobu el. energie a tepla. Jejich nevýhoda je v typu používného paliva a nutnosti dovozu.


Co se týče sladění poptávky a nabídky , pak lze


a) buďto přemluvit řádově desetiticíce lidí aby změnili své chování tak aby to vyhovovalo teplárně

b) decentralizovaně akumulovat

c) centralizovaně akumulovat


každý se může zamyslet nad tím co je nejeefetivnější.





 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist