https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-mozna-podpori-vyplaceni-nahrad-za-skody-zpusobene-kormorany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda možná podpoří vyplácení náhrad za škody způsobené kormorány

3.1.2019 00:40 | PRAHA (ČTK)
Rybáři předloni uvedli, že kormoráni způsobili v roce 2015 na rybách škody skoro za 118 milionů korun. / Ilustrační foto
Rybáři předloni uvedli, že kormoráni způsobili v roce 2015 na rybách škody skoro za 118 milionů korun. / Ilustrační foto
Vláda možná podpoří poslaneckou novelu, která má umožnit vyplácení náhrad rybářům za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Ze čtyř ministerstev, která se předlohou zabývala, se proti ní postavilo jen ministerstvo spravedlnosti. Podle něj by náhrady bylo možné vyplácet podle již platné vyhlášky ministerstva životního prostředí. Vyplývá to z připomínek k novele, které byly zveřejněny na vládním webu.
 

Samo ministerstvo životního prostředí se k novele o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy postavilo neutrálně, ministerstva financí a zemědělství souhlasně. Kabinet se má novelou zabývat v pondělí.

Skupina poslanců různých stran navrhla, aby rybáři dostali odškodnění za loňský, letošní a příští rok. Předlohou chtějí opravit předloňskou novelu, která předpokládala náhrady pro stejné tříleté období. Rybáři ale podle poslanců peníze nedostali, neboť ministerstvo financí odmítlo náhrady proplácet kvůli nejasným pasážím platné novely.

Předkladatelé proto v nynější předloze navrhli, aby se zákon výslovně vztahoval v letech 2018, 2019 a 2020 i na škody způsobené kormoránem velkým. Za loňský a letošní rok by rybáři mohli stejně jako podle platné novely dostat stoprocentní kompenzaci prokázané škody, za příští rok osmdesátiprocentní.

Návrh podle poslanců v čele s Janem Volným (ANO) vychází z předpokladu, že během uvedeného tříletého období se podaří postupně omezit početní stavy kormorána velkého, který je podle nich díky někdejší ochraně přemnožen. V Česku jsou těchto ptáků řádově desetitisíce a škody dosahují asi 1,5 kilogramu ryb na jednoho jedince denně, tvrdí autoři novely.

Rozpočtové dopady autoři novely nevyčíslili. Uvedli jen, že před sedmi lety stát vyplatil rybářům asi 41 milionů korun, přičemž nyní by měla být úroveň náhrad obdobná. Rybáři předloni uvedli, že kormoráni způsobili v roce 2015 na rybách škody skoro za 118 milionů korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

D

Daniel Vondrouš

3.1.2019 12:48
V článku zaniká podstata poslanecké novely. Kormorán dosáhl u nás vysokých počtů a byl proto logicky vyřazen ze seznamu chráněných druhů. Může tak být omezovány jeho stavy lovem. Novela ale navrhuje opět kormoránovi přisoudit nejvyšší míru ochrany. Pokud poslanci uspějí, bude zákázán lov a jiné aktivity ohrožující poklidné rozmnožování kormoránů a rychlý růst jejich počtu. Jsem přesvědčen, že poslanecký návrh je nesmyslný a škodlivý.
Odpovědět
KP

Katka Pazderů

3.1.2019 21:14
Autoři novely zjevně netuší, že 23 tis. kormoránů (dle evidence MZe, resp. rybářského svazu), způsobí škody 1,4 promile z produkce ryb v ČR za rok. To je marginální.
Pokud je ale novela o odškodňování rybářů nefunkční, tak by ji měli zaplatit ti, co ji zprznili.
Copak ten co udělá škodu, je beztrestný?
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

3.1.2019 23:49 Reaguje na Katka Pazderů
Jenomže podstatnější u kormorána je poškozování ekosystému v určitých lokalitách, proto je potřeba jeho stavy u nás razantně snížit. Vyplácení náhrad nepomůže.
Odpovědět
J

Josef Mozek

8.1.2019 14:17 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Jak může kormorán poškozovat ekosystém? On sám je součástí ekosystému. Ekosystém vždy poškozoval a poškozuje jediný tvor - člověk.
Odpovědět
JS

John Smith

5.1.2019 10:05 Reaguje na Katka Pazderů
No já bych řekl, že paní Katka je zelený troll, který úmyslně provokuje.
Odpovědět
J

Josef Mozek

8.1.2019 15:10 Reaguje na John Smith
To ne, přinesla zajímavou informaci - rybářům vadí ročně ztráta 1 a půl tisíciny ze všech ulovených ryb ?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist