Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
Ministerstvo zmínilo také požadavky na vyšetřování masa domácích prasat na přítomnost trichinel, tedy svalovce, a to v návaznosti na dlouhodobě dobrou epidemiologickou situaci. Nově bude možné v případě některých nákaz uložit opatření na základě odborného posouzení, nikoli bezpodmínečně. Novela dále upravuje používání očkovacích látek pro předcházení vzniku a šíření nebezpečných nákaz a jejich tlumení.
Součástí návrhu je mimo jiné novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která zavádí povinnost vybavit jatka kamerovými systémy pro sledování zacházení se zvířaty. To podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zamezí riziku týrání zvířat před porážkou. Předpokládané náklady jsou zhruba 200.000 korun na jatka. Výborný už dříve uvedl, že záběry z jatek se budou nahrávat na záznam, nepočítá se ale s tím, že by se například přenášely na internetu, což v minulosti požadovali někteří aktivisté.
Novela také zvýší poplatky v sazebnících veterinární péče. Týkat by se to mělo hlavně právnických osob a podnikajících fyzických osob, jedná se například o navýšení částky za úřední ověření pasu nebo jiného identifikačního dokladu zvířete v zájmovém chovu. Výše těchto správních poplatků se podle ministerstva na rozdíl od jiných poplatků dlouho neměnila, je proto nutné je skokově navýšit.
Pražský magistrát v připomínkách k novele veterinárního zákona navrhoval rozšíření o zákaz chovu psů na řetězech. MZe uvedlo, že v ochraně psů proti týrání Evropská unie projednává nové předpisy, a pokud budou přijaty podmínky pro uvazování psů na celoevropské úrovni, není podle ministerstva nutné úpravy zavádět do vnitrostátních předpisů.
reklama