https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-projedna-novelu-veterinarniho-zakona-ktera-zavadi-kamery-na-jatkach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách

6.5.2024 12:18 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
 
Novela má upravit zejména veterinární hygienu, například asanaci, ke které patří mimo jiné zpracovávání vedlejších živočišných produktů, deratizace a odchyt toulavých zvířat. Cílem je zpřehlednění a naplnění požadavků dozorových úřadů.

Ministerstvo zmínilo také požadavky na vyšetřování masa domácích prasat na přítomnost trichinel, tedy svalovce, a to v návaznosti na dlouhodobě dobrou epidemiologickou situaci. Nově bude možné v případě některých nákaz uložit opatření na základě odborného posouzení, nikoli bezpodmínečně. Novela dále upravuje používání očkovacích látek pro předcházení vzniku a šíření nebezpečných nákaz a jejich tlumení.

Součástí návrhu je mimo jiné novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která zavádí povinnost vybavit jatka kamerovými systémy pro sledování zacházení se zvířaty. To podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zamezí riziku týrání zvířat před porážkou. Předpokládané náklady jsou zhruba 200.000 korun na jatka. Výborný už dříve uvedl, že záběry z jatek se budou nahrávat na záznam, nepočítá se ale s tím, že by se například přenášely na internetu, což v minulosti požadovali někteří aktivisté.

Novela také zvýší poplatky v sazebnících veterinární péče. Týkat by se to mělo hlavně právnických osob a podnikajících fyzických osob, jedná se například o navýšení částky za úřední ověření pasu nebo jiného identifikačního dokladu zvířete v zájmovém chovu. Výše těchto správních poplatků se podle ministerstva na rozdíl od jiných poplatků dlouho neměnila, je proto nutné je skokově navýšit.

Pražský magistrát v připomínkách k novele veterinárního zákona navrhoval rozšíření o zákaz chovu psů na řetězech. MZe uvedlo, že v ochraně psů proti týrání Evropská unie projednává nové předpisy, a pokud budou přijaty podmínky pro uvazování psů na celoevropské úrovni, není podle ministerstva nutné úpravy zavádět do vnitrostátních předpisů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist