Vláda schválila novelu horního zákona, která umožní odpisy uhlí
Výsypka Pokrok dolu Bílina na Teplicku. | |
Foto: www.greenpeace.cz |
Novela horního zákona zavádí roční lhůtu, kterou má těžební společnost na přípravu technické dokumentace potřebné k odpisu zásob uhlí. Tu totiž současná úprava nestanoví, přestože zároveň hrozí sankcemi při jejím nesplnění. „Kvůli tomu Mostecká uhelná společnost již sedmnáct let kompletuje podklady pro odpis zásob pod Horním Jiřetínem,“ řekl dnes ministr životního prostředí Martin Bursík. Přitom územní limity těžby určili hranici odpisu již v roce 1991. Novela zavádí lhůtu pro předání dokumentace jeden rok a v případě nesplnění této lhůty zavádí pokutu až 20 milionů korun.
Než se však obce Horní Jiřetín a Černice dočkají odpisů musí proběhnout celý legislativní proces. „Sedmnáct let se nic nedělo, teď to chce trochu trpělivosti,“ řekl dnes Martin Bursík. Podle něj novela zákona již neumožňuje žádnou skulinu, kterou by mohla těžební společnost uniknout před odpisy.
Odepsat uhlí je možné kvůli ekonomické nevýhodnosti, kvůli technické nedobytnosti a nebo kvůli tomu, že nad těžbou převažuje veřejný zájem. Podle novely zákona probíhají odpisy za náhradu. Protože společnostem bude odňata možnost těžit, mohou si firmy nárokovat kompenzaci. Ta by měla pokrýt náklady na udržování prostoru pro případnou těžbu nebo monitoring území. „V žádném případě, ale nedostanou náhradu za ušlý zisk,“ vysvětlil Bursík. Podle něj by tento princip měl pomoct, aby zákon lépe prošel oběma komorami parlamentu. Novela zákona zároveň ruší předkupní právo těžební společnosti na pozemky na území dobývacího prostoru. To by mělo zabránit spekulací s pozemky a zároveň umožní obcím, aby mohly využít pro svoje rozvojové plány. „V případě hlubinné těžby je předkupní právo zcela nesmyslné, těžba v hloubce nemá žádnou souvislost s pozemky na povrchu,” vysvětluje Martin Bursík.
Dnešní vládní rozhodnutí také mění limity u dolu Bílina. Podle tohoto rozhodnutí se limity posunou dovnitř dobývacího prostoru a těžební společnost tak ztratí možnost těžit v jeho jižní části. Naopak v části severní se linie posune a umožní náhradní těžbu 31,8 milionů tun uhlí. „Celková bilance vytěženého uhlí se vůbec nezmění, Severočeské doly na Bílině nemohou vytěžit ani o tunu více, než umožňoval původní limit,“ zdůrazňuje Martin Bursík. Důvodem změny je, aby těžba postupovala snadněji a zároveň skončila ve větší vzdálenosti od sousední obce Braňany. Protože se množství uhlí oproti původnímu plánu nezmění, nestoupnou ani exhalace oxidu uhličitého z jeho spálení.
„Je dobře, že vláda potvrdila sedmnáct let staré usnesení o územních limitech těžby a chce přinutit těžební firmy, aby spolupracovaly při odpisech zásob,“chválí vládu Jan Rovenský z Greenpeace. „S úpravou hranic na dole Bílina ovšem měli raději počkat a spojit ji do jednoho balíčku s odpisy uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi,“ myslí si Rovenský.
Zpřesněná linie územního limitu byla projednána a odsouhlasena všemi dotčenými obcemi. Ty navíc získají i novou ochranu proti prašnosti z těžby, dva nové lesoparky. „Lesoparky Ivana Dejmala a lesopark Venuska rozšíří zelené pásy oddělující obce od prostoru těžby a rozšíří biokoridor ke Krušným horám,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík. Usnesení vlády ukládá ministerstvu průmyslu odepsat zásoby hnědého uhlí, které leží za upravenou hranicí limitů těžby na dole Bílina. S tím souhlasí také těžební společnost, která urychleně připraví příslušné podklady. „Severní Čechy také podle své politické reprezentace vidí budoucnost kraje nikoli v další těžbě a výrobě energie, ale v celkové rekonstrukci území,“ prohlásil dnes ministr životního prostředí.
reklama