Vlastní příjmy zlínské zoologické zahrady loni pokryly 85 nákladů

"Ještě před 30 lety k nám zavítalo kolem 200 000 návštěvníků. Vlastní příjmy tenkrát dosahovaly výše tří milionů Kč. Od té doby jsme dokázali návštěvnost navýšit o neuvěřitelných 400 procent, vlastní příjmy se nyní pohybují kolem 168 milionů korun," uvedl ředitel zoo Roman Horský.
Vysoký zájem návštěvníků je pro zahradu zásadním zdrojem peněz, nespoléhá však jen na návštěvnost. "Sami aktivně hledáme příležitosti, jak získat další finance. Provozujeme několik obchodů se suvenýry, změnili jsme systém pronájmu restaurací, nabízíme atraktivní zážitkové programy včetně krmení rejnoků a žiraf, pořádáme dětské tábory. Velmi si ceníme i podpory v podobě sponzorských darů. Tím, že jsme schopni si z velké části provoz zajistit, může nás zřizovatel zoo, statutární město Zlín, významně podporovat v oblasti investic. To je podle mého názoru klíčový faktor našeho společného úspěchu," uvedl Horský.
Zahrada se rozvíjí podle schváleného plánu. "Velmi oceňuji, že tuto vizi rozvoje podporuje město Zlín i Zlínský kraj. Připravovaná ekonomická analýza bude předpokladem pro společný vstup do druhé etapy Karibuni, která by byla průlomovou částí celého projektu. Věřím, že právě její realizace by nás vystřelila k hranici miliónu návštěvníků a zajistila nám tak dlouhodobou udržitelnost," uvedl Horský.
Zahrada loni dokončila první etapu projektu Karibuni, na podzim přestěhovala tři slonice a slůně do nového chovného zařízení, které patří mezi tři největší zařízení svého druhu na světě. Letos na jaře by do zoo měl přibýt sloní samec. Zlínská zoo chová slony africké, kteří jsou kriticky ohroženým druhem. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V další etapě by ke sloninci a výběhům slonů měly přibýt expozice velkých afrických savců, žiraf, buvolů, nosorožců a lvů. Počítá se také s dvěma africkými kempy s ubytovací kapacitou 180 míst a restaurací. Náklady se odhadují na až 300 milionů korun.
reklama