https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlastni-prijmy-zlinske-zoologicke-zahrady-loni-pokryly-85-nakladu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlastní příjmy zlínské zoologické zahrady loni pokryly 85 nákladů

4.2.2023 00:09 | ZLÍN (ČTK)
Samice slona afrického Zola krátce po půlnoci 1. července 2018 porodila. Porod proběhl bez problémů, slůně se však narodilo mrtvé. U prvorodiček to bohužel není neobvyklý jev. Jednalo o samičku s porodní váhou 86 kg. Slonice Zola je v pořádku.
Samice slona afrického Zola krátce po půlnoci 1. července 2018 porodila. Porod proběhl bez problémů, slůně se však narodilo mrtvé. U prvorodiček to bohužel není neobvyklý jev. Jednalo o samičku s porodní váhou 86 kg. Slonice Zola je v pořádku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Zlín
Loňská rekordní návštěvnost téměř 800 000 lidí přinesla zlínské zoologické zahradě i rekordní vlastní příjmy, činily téměř 170 milionů korun. Dokázaly pokrýt 85 procent nákladů, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová. Uvedená ekonomická soběstačnost je podle metodiky Unie českých a slovenských zoo jednou z nejvyšších z evropských zoologických institucí, uvedla Mikešová.
 

"Ještě před 30 lety k nám zavítalo kolem 200 000 návštěvníků. Vlastní příjmy tenkrát dosahovaly výše tří milionů Kč. Od té doby jsme dokázali návštěvnost navýšit o neuvěřitelných 400 procent, vlastní příjmy se nyní pohybují kolem 168 milionů korun," uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Vysoký zájem návštěvníků je pro zahradu zásadním zdrojem peněz, nespoléhá však jen na návštěvnost. "Sami aktivně hledáme příležitosti, jak získat další finance. Provozujeme několik obchodů se suvenýry, změnili jsme systém pronájmu restaurací, nabízíme atraktivní zážitkové programy včetně krmení rejnoků a žiraf, pořádáme dětské tábory. Velmi si ceníme i podpory v podobě sponzorských darů. Tím, že jsme schopni si z velké části provoz zajistit, může nás zřizovatel zoo, statutární město Zlín, významně podporovat v oblasti investic. To je podle mého názoru klíčový faktor našeho společného úspěchu," uvedl Horský.

Zahrada se rozvíjí podle schváleného plánu. "Velmi oceňuji, že tuto vizi rozvoje podporuje město Zlín i Zlínský kraj. Připravovaná ekonomická analýza bude předpokladem pro společný vstup do druhé etapy Karibuni, která by byla průlomovou částí celého projektu. Věřím, že právě její realizace by nás vystřelila k hranici miliónu návštěvníků a zajistila nám tak dlouhodobou udržitelnost," uvedl Horský.

Zahrada loni dokončila první etapu projektu Karibuni, na podzim přestěhovala tři slonice a slůně do nového chovného zařízení, které patří mezi tři největší zařízení svého druhu na světě. Letos na jaře by do zoo měl přibýt sloní samec. Zlínská zoo chová slony africké, kteří jsou kriticky ohroženým druhem. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V další etapě by ke sloninci a výběhům slonů měly přibýt expozice velkých afrických savců, žiraf, buvolů, nosorožců a lvů. Počítá se také s dvěma africkými kempy s ubytovací kapacitou 180 míst a restaurací. Náklady se odhadují na až 300 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist