https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vohancice-sazi-stromy-na-obnovu-krajiny-tisici-strom-zasadil-prezident-pavel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vohančice sází stromy na obnovu krajiny, tisící strom zasadil prezident Pavel

22.10.2023 01:07 | VOHANČICE (ČTK)
"Plníme zde několik účelů, jeden je vrátit krajinu do původní podoby, což přitáhne zpátky zvěř a zadrží vodu tam, kde by měla zůstat. Zároveň jsme se tady setkali i za dalším účelem, a to přivést lidi k aktivitě, být spolu a přitom udělat něco užitečného a taky se trochu pobavit," řekl Pavel. Ilustrační foto
"Plníme zde několik účelů, jeden je vrátit krajinu do původní podoby, což přitáhne zpátky zvěř a zadrží vodu tam, kde by měla zůstat. Zároveň jsme se tady setkali i za dalším účelem, a to přivést lidi k aktivitě, být spolu a přitom udělat něco užitečného a taky se trochu pobavit," řekl Pavel. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobrovolníci z Vohančic na Brněnsku a okolí včera spolu s odborníky z Nadace Partnerství vysadili téměř 170 stromů, které mají přispět k obnově tamní krajiny. Obec s proměnou krajiny o velikosti 35 hektarů, kterou dříve sužovala eroze půdy, začala v roce 2018. Celkově tisící strom, lípu, zasadil prezident Petr Pavel, který se akce účastnil. Opatření jsou v polovině, už nyní se ale ukazují jako velmi účinná, řekl ČTK starosta Vohančic Petr Blahák.
 

Obec se nachází v kotlině a přívalové deště v minulosti vždy spláchly ornici z okolních polí do vesnice. Bahno často zaplavilo zahrady a způsobilo škody na majetku. "Tady všude byla řepka a kukuřice. Obec musela pozemky vykoupit a směnit. Nejprve jsme vyseli protierozní traviny, pak jsme začali s výsadbou aleje, sadů i stromořadí. Výsadba je ale jen jedno z protierozních opatření. Vybudovali jsme valy, které zadržují vodu z lesů, velké zemědělské lány rozdělila síť obnovených polních cest," uvedl starosta.

Odhaduje, že přišla téměř celá obec, kde žije 200 lidí. "Sázeli jsme už několikrát a účast je vždy velmi hojná, je to taková společenská akce," dodal. Šest desítek nově zasazených stromů doplní dvouřadé stromořadí po straně obnovené polní cesty, 87 ovocný sad na úpatí kopce a zbytek protierozní val. Tři nové stromy kvůli své symbolice stojí samostatně. Prezident spolu s manželkou Evou vysadil lípu.

"Plníme zde několik účelů, jeden je vrátit krajinu do původní podoby, což přitáhne zpátky zvěř a zadrží vodu tam, kde by měla zůstat. Zároveň jsme se tady setkali i za dalším účelem, a to přivést lidi k aktivitě, být spolu a přitom udělat něco užitečného a taky se trochu pobavit," řekl Pavel. Náměstek hejtmana Lukáš Dubec (Piráti) vysadil oskeruši symbolizující tradici zdejšího kraje a děti společně vysadily platan, jenž má upozorňovat na změny klimatu.

Právě dopady klimatické krize v obci pociťují. "Největší potíž není vysadit strom, ale udržet ho při životě následující roky. Potřebuje pravidelnou zálivku, na jaře prořezat, přihnojit, někdy je nutné nahradit odumřelý stromy novým. Péče stojí opravdu hodně peněz a úsilí. Letos v létě, kdy zde šest týdnů nepršelo, nás jen zálivka přišla na 150 000 korun za měsíc. Několik stromů se přesto nepodařilo zachránit," řekl starosta. Protierozní opatření za pět let vyšly už na desítky milionů korun. Několik výsadeb zaplatily peníze z Nadace Partnerství, přispěli také soukromí podporovatelé nebo různé dotační programy.

"Vohančice jsou premiantem iniciativy Sázíme budoucnost, která podporuje sázení stromů pro zdravější krajinu a odolnější města. Jejich aktivita je mimořádná. Ačkoliv mají přibližně 200 obyvatel, za každého svého obyvatele už vysadili hned pět stromů, více jak třetinu z nich díky Nadaci Partnerství. Navíc stromy nejen vysazují, ale přímo ukázkově se o ně starají. Mohou být inspirací pro mnoho dalších obcí," řekl ředitel nadace Petr Kazda. Po včerejším dnu je obec v polovině svých snah. Do pěti let chce vybudovat dalších pět valů a vysadit dalších 1000 stromů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.10.2023 08:33
A starat se o ty stromy, ty potřebné 3roky kdo ?
Odpovědět

Jan Škrdla

22.10.2023 14:35 Reaguje na smějící se bestie
A dočíst ten článek aspoň po předposlední odstavec, kdo?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.10.2023 18:40 Reaguje na Jan Škrdla
Hádám, že smějící se bestie si přečetl(a) jen nadpis článku. Pak vystřelil(a) nazdařbůh a nestrefil(a) se.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.10.2023 08:00 Reaguje na Majka Kletečková
Několik stromů se přesto nepodařilo zachránit - prohlásil starosta.
Takže to flákali !
Odpovědět

Jan Škrdla

23.10.2023 12:51 Reaguje na smějící se bestie
Pokud si myslíte, že přežije 100% vysazených stromů, tak žijete mimo realitu.
Zvlášť, pokud je horké léto s dlouhým obdobím bez srážek.
Jinak přepokládám, že ty uhynulé stromy budou nahrazeny novými.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist