https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volebni-podvody-komplikuji-vyber-novozelandskeho-ptaka-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volební podvody komplikují výběr novozélandského ptáka roku

27.11.2020 01:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kivi Owenův, řečený pro svůj titěrný vzrůst i typický hlasový projev kiwi pukupuku, byl pro letošek horkým favoritem. Už proto, že loňský vítěz soutěže, tučňák žlutooký, letos nekandidoval
Kivi Owenův, řečený pro svůj titěrný vzrůst i typický hlasový projev kiwi pukupuku, byl pro letošek horkým favoritem. Už proto, že loňský vítěz soutěže, tučňák žlutooký, letos nekandidoval
Není prý důležité, kdo všechno se voleb účastní, ale kdo sčítá hlasy. Na Novém Zélandu nyní zjišťují, že důležité je i to, kolikrát kdo hlasuje. Ze soutěže o nejoblíbenějšího zástupce ptačí říše a titul Ptáka roku byl nyní od prvního místa odstaven kivi Owenův, kterému někdo odeslal 1500 e-mailových hlasů z jedné IP adresy. Píše o tom NPR.org.
 

Kivi Owenův, řečený pro svůj titěrný vzrůst i typický hlasový projev kiwi pukupuku, byl pro letošek horkým favoritem. Už proto, že loňský vítěz soutěže, tučňák žlutooký, letos nekandidoval. Prvenství šampiona voleb ale bylo zpochybněno poté, co se ukázalo, že více než 1500 hlasů pro něj bylo odesláno z jedné IP adresy, během necelých tří hodin. Tedy, že pro něj nejspíš vytrvale a do úmoru hlasoval jediný volič. Byť podobné manipulace organizátoři kampaně o Ptáka roku blíže nespecifikují, tyto hlasy byly diskvalifikovány.

„Pokud opravdu chcete, aby se pukupuku stal ptákem roku, vyrazte ven a udělejte pro něj kampaň v ulicích,“ říká Emma Rawsonová, vedoucí ochranářské organizace Forest & Bird a pořadatelka soutěže. „Nechceme už žádné další podvody. Pták kiwi je naším národním emblémem a reprezentuje novozélandské hodnoty: férovost, rovnost, upřímnost. Vyhrát podvodem, to není způsob, jakým by chtěl kiwi zvítězit.“ Pořadatelé soutěže si přitom uvědomují, že v případě novozélandského Ptáka roku už dlouho nejde jen o soutěž popularity a zvýšení povědomí společnosti o problematice ohrožených druhů ptactva.

Za úspěch ptáka hihi, tedy medosavky hnízdivé, bojuje vcelku nákladnou kampaní řetězec Adult Toy Megastore. Prodávají erotické hračky a tak se jim promiskuitně žijící pěvec s velkými varlaty zdá příhodnou volbou. Albatrosům jižním zase fandí novozélandské aerolinky. A Jacinda Ardernová, premiérka vlády, se netají svou podporou nočního papouška kakapo. O vítězi zatím rozhodnuto není, ale zdá se, že vítěz nakonec obejde i bez přepočítávání hlasů.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist