https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volkswagen-vyzval-k-vice-nez-rocnimu-odkladu-normy-pro-emise-aut-euro-7
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volkswagen vyzval k více než ročnímu odkladu normy pro emise aut Euro 7

19.4.2023 02:03 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německá automobilka Volkswagen minulý týden vyzvala k odkladu nové normy pro automobilové emise v Evropské unii. Navrhuje, aby norma Euro 7 vstoupila v platnost nejdříve na podzim 2026, tedy o více než rok později, než se plánuje. Všechna nová auta by pak podle ní měla nové normě odpovídat do podzimu 2027, napsala agentura Reuters.
 

Členské země a zákonodárci EU mají letos projednat návrh normy Euro 7, která se má od 1. července 2025 týkat osobních aut a dodávek a o dva roky později autobusů a nákladních vozidel. Evropské automobilky se této normě brání a tvrdí, že je příliš nákladná a není možné ji zavést tak rychle, jak navrhuje Evropská komise.

Očekávání, že nová norma vstoupí v platnost již od července 2025, by podle Volkswagenu vedlo k tomu, že by se v Evropě na mnoho měsíců pozastavila výroba řady modelů, píše Reuters. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) koncem ledna varovalo před negativními důsledky normy Euro 7, která by podle něj mohla zdražit automobily v průměru o 2000 eur (zhruba 46.500 Kč) a podkopat poptávku. Česká republika patří k nejhlasitějším odpůrcům nové emisní normy Euro 7, jejíž parametry by Praha chtěla změnit.

Koncern Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě, jeho součástí je rovněž česká Škoda Auto. Člen představenstva Škody Auto pro prodej a marketing Martin Jahn v březnu uvedl, že v případě zavedení normy Euro 7 bude podnik muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přímo u automobilky přijde 3000 lidí. Důvodem je podle něj ekonomická nemožnost dále vyrábět a prodávat menší modely Fabia, Scala a Kamiq.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FB

František Balco

19.4.2023 21:18
Elon Musk koupil nějaké akcie?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist