https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/von-der-leyenova-v-praze-ocenila-podil-cr-na-prosazeni-zelene-legislativy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Von der Leyenová v Praze ocenila podíl ČR na prosazení zelené legislativy

26.9.2023 10:46 | PRAHA (ČTK)
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na dnešní konferenci Green Deal Summit v Praze ocenila podíl českého předsednictví v Radě EU na schvalování balíku klimatických norem Fit for 55. S klimatickou Zelenou dohodou stojí podle ní Evropa na české straně. Evropské firmy jsou připravené inovovat, potřebují ale předvídatelné prostředí, aby mohly do novinek investovat. Zelená dohoda podle ní takovou předvídatelnost zajišťuje.
 

"Za vašeho předsednictví v Evropské unii jste sehráli klíčovou roli ve schválení Fit for 55, což je hlavní pilíř Green Dealu," uvedla dnes von der Leyenová. Na legislativu podle ní čekaly evropské firmy, aby dostaly jasný směr, kterým se mají vydat. "Evropské podniky vyvíjejí nové nápady a řešení. Co potřebují zvýšit, je předvídatelnost plánování svých investic. Jasnou trasu, která udává směr jízdy. A to je přesně to, co přináší Zelená dohoda," dodala.

Země EU další část balíku klimatických norem Fit for 55 definitivně schválily letos v dubnu. Také s jejich pomocí chtějí do konce desetiletí významně omezit emise skleníkových plynů. Vize klimatické neutrality evropského kontinentu do roku 2050 je podle předsedkyně Evropské komise možná i díky Česku.

Budoucími výzvami pro unii jsou ceny energií, neférové výhody zahraničních výrobců či některé povolovací procesy, zmínila von der Leyenová. S loňskou energetickou krizí se podle ní unie vypořádala díky tomu, že zůstala jednotná. "Ale ceny, které platíme za energie, jsou stále vyšší než na jiných světadílech, což sráží naši globální konkurenceschopnost," uvedla. Řešení je podle ní na dosah, protože pokračování dosavadního růstu podílu obnovitelných zdrojů brzy zajistí Evropě ochranu před vysokými cenami dovážených fosilních paliv, míní.

Dalším problémem jsou neférové podpory zahraničních výrobků, doplnila von der Leyenová. "Evropské společnosti příliš často čelí konkurenci silně dotovaných zahraničních hráčů. České automobilky masivně investují do nových řad elektromobilů. Globální trhy jsou ale zároveň zaplaveny levnými čínskými elektromobily, za jejichž nízkou cenou stojí obrovské státní dotace," uvedla.

Česko je zemí, kde se vždy prolínaly tradiční a moderní věci, minulost a budoucnost, konstatovala šéfka komise. "Máte vše, co potřebujete, abyste byli evropským lídrem v čisté ekonomice zítřka - silnou průmyslovou základnu a vynalézavost. Využijme příležitosti Zelené dohody. Budoucnost českého průmyslu je ve vašich rukou," řekla účastníkům konference.

Fosilní paliva jsou jedem nejen pro jednotlivce, ale klima celé planety, zdůraznila šéfka komise. "Green Deal vyvstal z potřeby chránit lidi i planetu. Je ale zároveň postavený tak, aby položil základy pro budoucí prosperitu," uvedla. Se Zelenou dohodou je Evropa na české straně, zdůraznila von der Leyenová. "V českém průmyslu je obrovský potenciál, tato země vynálezců a inovátorů byla po staletí tepajícím srdcem evropské výroby," uvedla.

Šéfka komise zmínila několik českých podniků a jejich ekologické aktivity. Ocenila zavedení prvního autobusu poháněného vodíkem od společnosti Škoda na pražské lince 170, ale také představení prototypu nákladního automobilu Tatra s pohonem na vodík. Ten by se mohl začít v Kopřivnici na Novojičínsku testovat na podzim a do výroby se dostat koncem roku 2025 nebo v roce 2026.

Klimatických plánů se podle šéfky komise nemusí obávat ani obyvatelé českých regionů zaměřených na těžbu uhlí. "Vím, že v uhelném sektoru pracují tisíce lidí. Proto jsme v rámci Zelené dohody stanovili jako nejvyšší prioritu investice do těchto regionů," zdůraznila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

26.9.2023 11:54
Jak říká jeden eu poslanec. Mld. se vynaložili na zelené "fantasmagorie" a horko je pořád stejné. Ve vyúčtování za elektřinu je i částka v řádu několika tis. Kč nazvaná "položky nezávislé na množství". Komu, proč a za co?????? Plať a plať občane, páč my tě (vás všechny) chceme zachránit. Děkuji.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.9.2023 12:29 Reaguje na Milan Milan
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.9.2023 12:30
Káže vodu a pije víno.
A nejenom ona, ale celá ta honorace v Bruseli !
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2023 13:49 Reaguje na smějící se bestie
A kdo to tak v politice u nás nedělá?
Odpovědět
kk

karel krasensky

26.9.2023 14:10
To co ocenila nebo neocenila Uršula tak na to Bílý tesák,pes Goro,Šarik,komisář Rex............i pastevečtí psi.Tečka
Odpovědět
pk

pepa knotek

26.9.2023 15:19
Na gryndýlsumitu by se hlavně měli dohodnout na dvou věcech: 1/ která globální teplota je ta správná ? Ta která tu byla před 300 lety ve středověku (docela zima) nebo ta před 5 tis. lety (tepleji než dnes), kdy došlo k mohutnému rozvoji starověkých civilizací ve světě. 2/ Kdo o tom bude rozhodovat ? Argentinci, eskymáci, Indové nebo snad nějaký bruselský tatrmann. Až si tohle vyjasní, tak můžou začít něco řešit.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.9.2023 17:11 Reaguje na pepa knotek
1**
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2023 21:14 Reaguje na pepa knotek
Já bych to nechal rozhodnout toho eskymáka, ten má na globální klima rozhodující vliv.
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.9.2023 20:47

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

sv

27.9.2023 14:12 Reaguje na Viktor Šedivý

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

sv

27.9.2023 22:03 Reaguje na Viktor Šedivý
Jinými slovy podržtaška podepisovače green dealu bureše emanuel šedivý dostal hysterický záchvat protože mu byla na kanál přišita hrubá záplata.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist