https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyborny-prisnejsi-ochrana-pudy-pomuze-navratit-do-krajiny-aleje-a-remizky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky

5.5.2024 01:54 | PRAHA (ČTK)
Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
 

"Do budoucna výrazným způsobem stoupne ochrana té nejkvalitnější půdy, kterou v České republice máme. To je ta klíčová zpráva," řekl Výborný. "Zároveň nebudeme bránit dalšímu rozvoji například významné dopravní infrastruktury. Nechceme ale logistická centra a obchody," doplnil. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že novela přispívá k tomu, aby půda sloužila základním účelům, jako je pěstování potravin, ukládání uhlíku a pasteveckému či dalšímu hospodářství.

Výborný zdůraznil, že agrovoltaiky neznamenají budování fotovoltaických panelů na zemědělské půdě. "My jsme schválili definici agrovoltaiky, kterou bude možné realizovat v sadech, na chmelnicích, případně na vinohradech," uvedl.

Do budoucna je Výborný otevřen debatě o tom, aby bylo možné agrovoltaiku postavit také na půdě, kde se pěstuje například zelenina. "Není to ale (agrovoltaika) znehodnocení půdy," doplnil. Zařízení na získávání solární energie by se na zemědělské půdě podle novely směla stavět jen jako agrovoltaická, tedy taková, pod nimiž se běžně hospodaří.

Novela má podle Hladíka rovněž motivovat investory k tomu, aby stavěli na méně hodnotné půdě nebo brownfieldech. "V Česku máme navíc nejvíce hal na počet obyvatel ve střední Evropě. Pro srovnání máme 1100 metrů čtverečních hal na 1000 obyvatel, druhé Polsko má 757 a třetí Slovensko pouze 630. Na druhou stranu tu leží ladem přes 13.000 hektarů brownfieldů," citovalo Hladíka v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí.

Na nejkvalitnější zemědělské půdě by podle vládní novely nesměly do budoucna vznikat velká nákupní a logistická centra s rozlohou nad jeden hektar ani standardní fotovoltaické elektrárny. Výjimku bude mít například výstavba strategicky významné infrastruktury a projektů bezprostředně navazujících na veřejnou dopravní infrastrukturu, jako jsou čerpací stanice pohonných hmot a překladiště u železnic.

Vládní novela čelila ve Sněmovně kvůli rozsahu ochrany nejkvalitnější zemědělské půdy kritice části koaličních poslanců kvůli obavám o další ekonomický rozvoj Česka. Ve hře byly ještě razantnější zmírnění, Sněmovna už o nich nehlasovala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

5.5.2024 06:29
asi by bylo lepší si počkat na praxi....stát si však stanovil právo veta v případě, že jde o jakousi strategii státu, což si nechal v zákoně ne skulinu ale pořádná vrata pro prznění krajiny.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

5.5.2024 08:33
Agrovoltaika je jenom další dotační tunel bez jakéhokoliv ekonomického základu.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

5.5.2024 22:23 Reaguje na Petr Blažek
Kdepak - to je geniálně vymyšlené Na louce pasete ovce, a zároveň tam je FVE.
Takže ovce podojíte sluníčkem sluníčkem vyrobíte sýr, ostříháte vlnu, umotáte ní přízi a vyrobíte svetry, izolace. A na závěr vybudujete svůj řetězec rychlého občerstvení, kam budete dodávat pečené skopové na sluníčku (tedy na elektrice ze sluníčka).
A málem jsem zapomněl na beranici a kožich pro ty, kteří v zimě budou mít doma + 5 °C
Odpovědět
MM

Milan Milan

5.5.2024 14:46
Normálně by se člověk takovým pomateným nápadům usmál, ale jde o krajinu o zemi kde chceme žít a těšit se její kráse. To co se schvaluje za zhovadilosti a ještě se to vydává za ekologické a "klimatu" prospěšné je spíše výsměch a impotence rozumu. Remízky skvělé, ale nic neřeší a nezachrání ani cm2 půdy. Realita je opačná a např. kolem Olomouce směr Prostějov a ted i směr Ostrava rostou logistická centra na stovkách ha a to bývalých polích, na skvělé a úrodné půdě. Kde je nějaká skutečná ochrana půdy??? Hlavně že buzerují občany, to by jim šlo.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

5.5.2024 21:11
Další kecy v kleci.
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.5.2024 21:51
Pokud ekologové nebo ministr neprotestují proti stavbě chemičky v Dolní Lutyni doslova lidem před nosem, kde degradují kvalitu života, rovinaté pole, louku, nivu, remíz, hnízdiště a zregulují polopřirodní řeku, zdají se mi tyto zákony jen jako výsměch lidem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.5.2024 09:10 Reaguje na Jarka O.
Je to tak, ale o řece jsou to prý asi pouze spekulace. Spíše ji
chtějí odříznout od Věřňovic a gigafaktory vysokým protipovodňovým valem, čímž z ní udělají při povodni dravou řeku deroucí se korytem mezi kopci na polském břehu a protipovodňovým valem na našem břehu. Musejí totiž tu "strategickou" plochu ochránit před povodněmi za každou cenu a obětovat Věřňovice povodňové vodě by narazilo na soudní žalobu. Mám obavu, že podle stupně rozměřování (všude jsou
nabité značky a barvou nastříkaná čísla) je asi tajně rozhodnuto
a s občany se hraje pouze komedie na samosprávu a demokracii.
Do pouhého záměru přece nikdo neinvestuje zaměřování plochy pro
budoucí továrnu a jiných dosud tajných dopravních a krajinných
úprav. Jsou tu už bohužel i jiné konspirační teorie, že to bude
vojenská základna s letištěm, což některé přivádí doslova k
nenávisti k současné vládě a zřízení. Takže jsem zvědav, co
tam opravdu zamýšlejí, ale utajování investora smrdí!
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

5.5.2024 22:27
Teoreticky správně, ale v praxi vše visí na vlastnících pozemků.
A kdo by se vzdal nájmu za ornou půdu, aby na ní vysadil remízek, který se stane po čase VKP, tedy s každým zásahem na úřad.
Nejdřív musí začít pozemkové úpravy, i když, sem tam se někdo najde, že svůj pozemek na remízek, tůňku nechá
Odpovědět

Jan Škrdla

5.5.2024 23:11 Reaguje na Pavel Jeřábek
Pozemkovky trvají dlouho, často i více než 5 let.
Z vlastní zkušenosti, těch vlastníků, co by souhlasili s prodejem pozemku nebo jeho využitím pro krajinné prvky, jsou řádově desetiny procenta z celkové výměry.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

6.5.2024 11:35
Opravdu by mě zajímalo, jaké pobídky směrem k budování remízků nebo mokřadů obsahuje ta nová verze zákona na ochranu ZPF. Vážně. Co dostane ten vlastník nebo uživatel, který ze své orné půdy udělá remíz? Pocit dobře vykonané práce? Založením remízu majitel ztrácí hodnotu své půdy, uživatel získává další důvod ke kontrolám a další zdroj sankcí: nesmí nejen zničit, ale ani poškodit a to nadzemní ani podzemní část remízu, musí ho ochránit před ukládáním organické hmoty (např. před tím, aby si na něm sousedé udělali kompost), před ukládáním jakéhokoliv jiného materiálu (dostane flastr za to, že na remízu někdo udělá černou skládku), nesmí bez povolení úřadu ani ořezat větve přesahující do pole, ale je zodpovědný za poškození remízu, které způsobí někdo, kdo si tam bez povolení i dovolení přijde upytlačit dřevo. No nechtějte to, když je to tak výhodné.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.5.2024 14:47
Další jahodová proklamace o ničem. Ochrana krajiny a přírody je vynikající pouze na papíru a blábolech politiků, praxe je diametrálně odlišná.
Výborný jako lidovecká Slibotechna opět nezklamal.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

7.5.2024 11:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Moje slova!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist