https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vycpaneho-orangutana-nunaka-uvidi-navstevnici-muzea-v-usti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vycpaného orangutana Ňuňáka uvidí návštěvníci muzea v Ústí

25.6.2018 00:19 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
S oblíbeným orangutanem Ňuňákem (na obrázku) se mohou od 22.6.2018 setkat návštěvníci ústeckého muzea. Do svých sbírek získalo kosterní preparát a vycpané tělo zvířete, kterého nechala zoologická zahrada utratit kvůli závažné nemoci.
S oblíbeným orangutanem Ňuňákem (na obrázku) se mohou od 22.6.2018 setkat návštěvníci ústeckého muzea. Do svých sbírek získalo kosterní preparát a vycpané tělo zvířete, kterého nechala zoologická zahrada utratit kvůli závažné nemoci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
S oblíbeným orangutanem Ňuňákem se mohou od pátku setkat návštěvníci ústeckého muzea. Do svých sbírek získalo kosterní preparát a vycpané tělo zvířete, kterého nechala zoologická zahrada utratit kvůli závažné nemoci. Vzpomínky na vzácné zvíře, které si zahrálo ve filmu Dva lidi v zoo, zaznamenali odborníci v publikaci Ňuňák miláček Ústečanů.
 

Ústecké muzeum a zoologická zahrada se dohodly, že pokud nějaké zvíře uhyne, muzeum se bude snažit zdokumentovat jeho příběh. "Netušili jsme, že tím prvním bude zrovna Ňuňák, jenž byl svým způsobem místní celebritou," uvedl ředitel muzea Václav Houfek.

Orangutan se dostal do ústecké zoo v roce 1989 společně se samicí Ňuninkou jako asi dvouleté mládě. Zahrada ho loni v listopadu nechala utratit, protože zvíře trpělo pokročilou fází rakoviny. Muzeum poté obdrželo od ústeckého magistrátu dotaci 150.000 korun na to, aby odborník zhotovil dva preparáty. Jedním je kostra a druhým samotné tělo. Oba jsou od pátku součástí výstavy Milování v přírodě.

Výstava mapuje život orangutana na Borneu i v Ústí. "Chceme mimo jiné upozornit i tímto způsobem na podmínky, které na Borneu panují, na rychle postupující devastaci pralesa. Startem druhého života Ňuňáka dáváme také příležitost vědcům a odborníkům, kteří se tímto druhem zabývají," uvedl Houfek.

V zoo žije ještě partnerka orangutana Ňuninka a jejich společný potomek, kterým je samice Cantik. Současný pavilon orangutanů je ale nevyhovující. "Byl bych rád, kdyby orangutani dostali nějaký důstojný stánek, kde by mohli žít a množit se," řekl ředitel zoologické zahrady Roman Končel. Stavba nového pavilonu by podle něj stála kolem sto milionů korun. "Nebyl by to pavilon jen pro orangutany, ale i pro další primáty," řekl. "Jsem optimista, doufám, že chov orangutanů v Ústí bude zachován," dodal.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist