https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyrabejte-dal-ale-prosim-kvalitneji-nabada-producenty-elektroniky-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyrábějte dál, ale prosím kvalitněji, nabádá producenty elektroniky EU

30.3.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
V případě spotřební elektroniky by se měl nově klást důraz na zvýšení odolnosti, se sníženou nutností oprav. Současně by nová pravidla umožňovala uživatelům právo na samo-opravu. / Ilustrační foto
V případě spotřební elektroniky by se měl nově klást důraz na zvýšení odolnosti, se sníženou nutností oprav. Současně by nová pravidla umožňovala uživatelům právo na samo-opravu. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Nový evropský Zelený úděl, tedy agenda navržená Komisí EU coby nástroj k dosažení klimatické neutrality do roku 2050, je dnes ve svých hrubých obrysech kritizován za ledacos. Minimálně jeden z aspektů tohoto ambiciózního plánu bychom ale v pozitivním smyslu přehlédnout neměli. Součástí opatření je i podpora cirkulární ekonomiky, s důrazem na tzv. Právo na opravu u elektronických zařízení. Píše o tom Phys.org.
 

Snaha Evropské unie protlačit se svou legislativou kam jen to jde je vnímána nelibě, ale v případě Akčního plánu cirkulární ekonomiky vedle úplně nešlápla. Snaží se totiž potlačit výrobce, kteří produkují nerecyklovatelná elektronická zařízení, dodávají je v podobně nerecyklovatelných obalech a hlavně, tyto jejich produkty masové výroby jsou proslavené velmi omezenou životností, která je limitována záruční dobou. Proč? Jejich technicky neodolné součástky s naprogramovanou dobou výdrže, uměle přidávaná kazítka a kurvítka, sice udržují výrobní sektor ve vytrvalém růstu (protože si musíme pořád kupovat nové, když se staré pokazí), ale také vedou ke vzniku zbytečných odpadů, nerecyklovatelného materiálu a spotřebě omezeně dostupných zdrojů.

Oprav si sám aneb nový nekupuj

V případě spotřební elektroniky by se měl nově klást důraz na zvýšení odolnosti, se sníženou nutností oprav. Současně by nová pravidla umožňovala uživatelům právo na samo-opravu. Mohli byste tedy například své chytré telefony rozšroubovat sami, a zkusit se chybičku odstranit svépomocí. Aniž byste tím přišli o záruku na zboží. A podobně pak, opravy by nemusely být doménou jen autorizovaných prodejců. Vyměnit baterku nebo prasklý monitor ostatně není nic až tak těžkého. Z Evropské komise zaznívá, že by bylo vhodné nyní vsadit na elektroniku, která spíše než radikální výměny za nové modely bude schopná postupných vylepšení, upgradů. Rozšířit by se měly možnosti zpětného odběru vysloužilé elektroniky a také zlepšit recyklační kapacity.

A co si to třeba jen vypůjčit?

Pochvalně se k těmto opatřením vyjadřuje například profesor inženýrských studií univerzity v newyorském Syracuse, Cliff Davidson. S tím, že daným návrhem EU předběhla Spojené státy americké. „Elektronický odpad je sice jen špičkou ledovce, ale jde na něm dobře vidět problematika celého odpadového hospodářství. Škodí nám totiž naše věčná snaha udržet výrobní společnosti v setrvalém růstu, v módu profitů. Protože je ale počet spotřebitelů omezený, snažíme se, aby si neustále nakupovali nové vybavení. Motivujeme je k tomu tím, že naše výrobky předčasně zastarávají, což udržuje konstantní poptávku po nových. V tomhle trendu ale nemůžeme setrvat věčně a myslím si, že vyvinout tlak na výrobce, aby na trh uváděli udržitelnější a odolnější verze je krok správným směrem.“

Davidson zmiňuje ještě jeden možný aspekt cirkulární ekonomiky, který evropská environmentální legislativa zatím nepodchytila. Nákupy nahradit zapůjčením. Pořízení spotřební elektroniky, například klimatizací nebo sušiček, ale klidně také chytrých telefonů, by pak vyšlo lidem levněji. Nezanikla by přitom vlastnická práva jejich výrobců, kteří by i nadále byli přímo odpovědní za jejich opravy. A protože by se sami snažili udržet svá zařízení „vydělávající tudíž fungující“, vyráběli by je mnohem odolnější.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

30.3.2020 08:34
jenom se blbě a návodně zeptám, ten zákaz olovnatých pájek (což je hlavní kurvítko pro spotřebák), ten si nevymysleli producenti elektroniky, že ne?
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

30.3.2020 17:17 Reaguje na Lukas B.
Hlavní kurvítko pro nemalou část elektroniky je software. Kolik zcela funkčních notebooků a počítačů bylo vyřazeno s koncem podpory různých verzí Windows? Kolik telefonů a tabletů skončí ve chvíli, kdy nejde aktualizovat operační systém a tedy ani nainstalovaný software?

Jen tahle problematika se asi řeší hůř než viditelný problém nevyměnitelné baterie (což je taky docela důležité kurvítko).
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.3.2020 08:22 Reaguje na Tomas Peltan
Zase: Naprostá většina těchto počítačů mohla ještě pár let jet s linuxem, který žere daleko méně systémových prostředků. To by ovšem nesměly být státní správa a navazující polostátní instituce prolezlé lidmi silně motivovanými Microsoftem, aby všude do povinné komunikace mezi občany a státem necpali windows - only aplikace.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.3.2020 15:20
A co na to udržitelný Růst? Z čeho budou ti výrobci živi, když nebude trvalá poptávka kvůli opravám a delší životnosti zařízení?
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

30.3.2020 17:14 Reaguje na Jiří Daneš
Ale ona ta poptávka přece bude - jen bude trošku nižší. Stejně, jako výrobce automobilů nepoložilo, že jejich výrobky vydrží průměrně nějakých 18 let (údaj pro USA, u nás to bude podobné). A stavební firmy dokonce fungují i v situaci, kdy jejich produkce má životnost, dejme tomu, 80 let.

Navíc udržitelný Růst je nonsens.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2020 18:16
Mám určitou obavu, že se to vyřeší do velké míra samo.
Celá společnost výrazně zchudne, jen ČR hlásí zatím 700 miliard ztrát a to je teprv začátek. Pouze bohatá až přežraná společnost pořád kupuje ptákoviny a vytváří zbytečný odpad.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.3.2020 18:33 Reaguje na Pavel Hanzl
no takhle: když mi dědek soused daruje za odvoz čtyřicetiletou pračku co s ní ztratil trpělivost, vykuchám motor a udělám z toho třeba brusku nebo jinou hračku a zbytek odvezu na sběrný dvůr. ta pračka jako nová stála pět měsíčních platů (a žrala elektřinu a ničila prádlo). když mi daruje za odvoz pěti-desetiletou pračku, tak slušně poděkuju, a odvezu ji na sběrný dvůr rovnou. stála necelou třetinu průměrného platu a měla štítek A+.
Odpovědět
ig

1.4.2020 10:51
Tohle je zrovna pěkný příklad, kdy by se opravdu něco dalo dělat. Ne tedy s tím vypůjčením, tohle pořád nějak nechce a nechce všeobecně fungovat :D ale stačilo by trošku proškrtat RoHS (olovnaté pájky), jedno z nejpodivnějších nařízení EK a hned by odpadl jeden z vektorů nutících lidi vyhazovat ještě nezastaralé výrobky :-) A ještě by se ušetřilo stříbro, protože kdo nechce whiskery, pájí SnAg3 :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist