https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyroba-elektriny-v-nemecku-v-prvnim-ctvrtleti-klesla-dovoz-prudce-vzrostl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výroba elektřiny v Německu v prvním čtvrtletí klesla, dovoz prudce vzrostl

7.6.2024 00:21 | Wiesbaden (Německo) (ČTK)
Nejvíce elektřiny v prvním čtvrtletí vyrobily v Německu větrné elektrárny, jejichž podíl na celkové produkci vzrostl na 38,5 procenta z 31,8 procenta před rokem.
Nejvíce elektřiny v prvním čtvrtletí vyrobily v Německu větrné elektrárny, jejichž podíl na celkové produkci vzrostl na 38,5 procenta z 31,8 procenta před rokem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Produkce elektřiny v Německu se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 7,5 procenta na 121,5 miliardy kilowatthodin. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů ale vzrostla a její podíl na celkové produkci se zvýšil na 58,4 procenta ze 48,5 procenta před rokem. Dosáhl tak zatím nejvyšší úrovně pro první tři měsíce roku, uvedl spolkový statistický úřad. Jeho údaje také ukázaly, že dovoz elektřiny do Německa meziročně vzrostl o 38,5 procenta na 16,8 miliardy kilowatthodin, zatímco vývoz o 21,7 procenta klesl a činil 16,7 miliardy kilowatthodin.
 
Produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 11,6 procenta na 71 miliard kilowatthodin. Výroba elektřiny z konvenčních zdrojů naopak o 25,4 procenta klesla a dosáhla 50,5 miliardy kilowatthodin. Stálo za tím zejména snížení produkce elektřiny z uhlí a ukončení provozu jaderných elektráren v Německu. Mírný pokles vykázala rovněž produkce plynových elektráren.

Nejvíce elektřiny v prvním čtvrtletí vyrobily v Německu větrné elektrárny, jejichž podíl na celkové produkci vzrostl na 38,5 procenta z 31,8 procenta před rokem. Druhé místo obsadily uhelné elektrárny, a to navzdory poklesu podílu z 29,7 procenta na 23 procent. Za nimi následovaly plynové elektrárny s podílem 15,8 procenta.

Německo v polovině loňského dubna odpojilo od sítě svoji poslední jadernou elektrárnu, a přestalo tak po více než 60 letech vyrábět energii z jádra. V letošním prvním čtvrtletí tak byla produkce elektřiny z jádra nulová, zatímco ve stejném období loňského roku činila 5,8 miliardy kilowatthodin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.6.2024 05:13
no jo no, co dodat...když si postavili dočasné zdroje elektřiny, tak to bude standard.
Vyživovat ještě Němce, jako proč?
Odpovědět
Ivo Patta

Ivo Patta

7.6.2024 11:06
Němci odepsali 14 moderních bloků s výkonem nad 1 000 MW. Bloků, které neprodukují žádný kysličník uhličitý a další škodlivé prvky do atmosféry. Co k tomu dodat?
Odpovědět

Radek Čuda

7.6.2024 15:09
Tak to mají vlastně kliku, že ten jejich ekonomický (ne)růst je takový jaký je:-))).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist