https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysokemu-mytu-se-diky-kompostarne-podarilo-vytridit-pres-64-komunalniho-odpadu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysokému Mýtu se díky kompostárně podařilo vytřídit přes 64 % komunálního odpadu

8.4.2025 01:03 | VYSOKÉ MÝTO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vysokému Mýtu na Orlickoústecku se už nyní daří plnit podíl vytříděného komunálního odpadu. Obce mají od letošního roku ze zákona povinnost vytřídit alespoň 60 procent komunálního odpadu. Mýto už loni dosáhlo hodnoty 64,2 procenta. Ve zprávě radnice to uvedl místostarosta Jan Lipavský (Patrioti pro VM).
 
"Velký vliv na tento výsledek má kompostárna, kam jsme v minulém roce uložili 1204 tun bioodpadu, který jsme následně recyklovali," uvedl Lipavský.

V roce 2024 město uložilo na skládku 1731 tun odpadu. V přepočtu na jednoho občana to bylo o pět kilogramů více než v předchozím roce. Současně vzrostlo množství vytříděného odpadu. "Sledujeme, zda zvýšení množství odpadu je trend nebo zda se jedná pouze o meziroční výkyv a nějakými efektivními opatřeními se nám podaří množství odpadu snížit," uvedl Lipavský.

Vloni se o 2,7 milionu korun zvýšily celkové náklady na odpadové hospodářství města. Vliv na to měly zejména rostoucí ceny za svoz, likvidaci některých vytříděných složek odpadu nebo jejich předávání do systému. Vyšší byly i mzdové náklady.

Na druhé straně mělo Vysoké Mýto vyšší příjem od společnosti EKO-KOM, která poskytuje příspěvky podle množství vytříděných složek odpadů. Na každého obyvatele města připadalo vloni 23 kilogramů separovaného papíru, 26 kilogramů plastů, 20 kilogramů skla, 30 kilogramů kovů, 97 kilogramů bioodpadu a pět kilogramů vytříděného textilu.

Celkově město vloni na odpadové hospodářství ve Vysokém Mýtě vynaložilo 19,6 milionu korun. Z poplatku za odpad, který vloni představoval 780 korun za občana, získalo 8,2 milionu, za prodej druhotných surovin a z plateb od ostatních obcí dostalo 5,7 milionu korun. Z rozpočtu doplatilo v přepočtu na občana 343 korun.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

8.4.2025 06:56
Je třeba nejprve odpad urcěný na skládkování spálit a pak teprve skládkovat škvár. Využít ZEVO k výrobě EE a tepla. To je nejméně špatný postup.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

8.4.2025 14:07 Reaguje na Slavomil Vinkler
Je to už více let kdy jsem si přečetl, že v Dánsku škváru zahřejí na vysokou teplotu aby zesklovatěla, tak v sobě bezpečně uzavřela nebezpečné látky, hlavně tedy těžké kovy, a pak ji využívají jako písek, třebas jako základ do silnic.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist