https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vystava-v-ostravskem-zemedelskem-muzeu-ukazuje-rekultivaci-krajiny-po-tezbe-uhli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výstava v ostravském zemědělském muzeu ukazuje rekultivaci krajiny po těžbě uhlí

8.2.2025 11:43 | OSTRAVA (ČTK)
Ostravsko zasažené těžbou uhlí
Ostravsko zasažené těžbou uhlí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Národní zemědělské muzeum Ostrava uvedlo výstavu Rekultivace, druhý život krajiny. Mapuje obnovu pohornické krajiny na Ostravsku a Karvinsku. Potrvá do poloviny června. ČTK to dnes řekla mluvčí muzea Tereza Plavecká.
 
"Návštěvníci výstavy se seznámí s proměnami krajiny, které způsobila v průběhu staletí těžba uhlí na Ostravsku a Karvinsku. Prozkoumají, jak vypadají takzvané haldy a poklesové kotliny, a zjistí, jak náročný proces rekultivace může být," řekla Plavecká. Výstava představuje i to, jaké rostliny a živočichové se vyskytují v rekultivované krajině. "Představujeme také vybrané rekultivační projekty," řekla.

Převážně agrární krajina Ostravska a Karvinska s poli, lesy a rybníky se od poloviny 19. století proměňovala vlivem intenzivní těžby uhlí a výroby oceli. Tyto činnosti krajinu poškodily. Zanikly celé obce, původní osídlení Karviné, velké výměry zemědělských ploch byly znehodnoceny nebo musely ustoupit průmyslové výstavbě. Degradace krajiny v polovině 20. století byla tak rozsáhlá, že oblast ostravsko-karvinského revíru se stala téměř neobyvatelná.

"Nás v muzeu zajímá nejen proces destrukce, ale především to, jak se s tímto problémem vypořádává jak společnost, tak sama příroda," řekl ředitel Národního zemědělského muzea v Ostravě Ivan Berger. V současnosti mají rekultivace za cíl obnovit zdevastované území v souladu s přírodními a společenskými potřebami. V krajině se objevila nová pole, louky, lesy a vodní plochy nebo nové rekreační zařízení.

Výstava návštěvníkům představí také ekologické paradoxy hornické a pohornické krajiny. "Na nově vzniklých haldách a odkalištích lze pozorovat unikátní jev, který se v moderní krajině vyskytuje velmi zřídka. Jedná se o takzvanou primární ekologickou sukcesi, což je vznik a postupný vývoj společenstev rostlin a živočichů na konkrétním místě od samotného počátku," dodal Aleš Dolný z Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, která se na přípravě výstavy podílela.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist