Výstava ve Vysokém Mýtě otevře debatu o udržitelném chování lidí
Na výstavě se lidé podle něj dozvědí i hodně nepříjemných informací. "Mě například zaujalo, že skvrna plastových odpadků na moři už má údajně 1000 krát 1000 kilometrů, což je nepředstavitelné," řekl Krejza.
Výstava bude umístěná na náměstí Přemysla Otakara II. a bude volně přístupná do 2. července. Diváky má přivést k zamyšlení nad dnešním životním stylem globální civilizace. Konstatuje, že udržitelnost apeluje na upozadění osobního komfortu ve prospěch společnosti.
Informační panely budou nasvícené solárními panely. Výstava je putovní, ale má i svoji regionální část. "Budeme tam prezentovat odpadové hospodářství, re-use centrum a více se budeme věnovat bioodpadu. Věnovat se budeme našim zdrojům pitné podzemní vody. Prezentovat se bude společnost Iveco, která vyrábí také elektrobusy," řekla mluvčí města Marie Lněničková.
Putovní výstava má tři díly, město první dvě expozice také hostilo, věnovaly se vodě a energii. Jejich spoluautorem je egyptolog a archeolog Miroslav Bárta. "Témata zpracovávali odborníci z univerzit nebo Povodí Labe, je to týmová práce," řekla Lněničková.
Hodně v Mýtě rezonovalo téma vody a její ochrany, které přednesla první výstava, řekl starosta František Jiraský (Nestraníci). Vysokomýtská syklinála je zásobárnou čisté a kvalitní podzemní vody pro rozsáhlé území rozprostírající se od Poličky po Vraclavský hřbet a od Ústí nad Orlicí až do Proseče na Chrudimsku.
"Dodnes se zajímáme o osud průzkumných vrtů, kterých jsou desítky, možná nižší stovky v katastru Vysokého Mýta a Litomyšle. Provozovala a monitorovala je státní organizace, která zanikla a nechala vrty být. Některé jsou v havarijním stavu. Je riziko, že dojde ke znečištění spodní vody, když tam něco spadne," řekl Jiraský.
reklama