https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyuzivani-obnovitelnych-zdroju-elektriny-je-omezeno-prirodnimi-podminkami-presto-ma-cr-potencial
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Využívání obnovitelných zdrojů elektřiny je omezeno přírodními podmínkami, přesto má ČR potenciál

1.2.2021 13:11 | PRAHA (ČTK)
"V zelené elektřině má ČR hodně co zlepšit, i když mnoho faktorů to bude brzdit. Známý je například odmítavý přístup českých obcí k výstavbě větrných elektráren ve srovnání s okolními zeměmi," řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.
"V zelené elektřině má ČR hodně co zlepšit, i když mnoho faktorů to bude brzdit. Známý je například odmítavý přístup českých obcí k výstavbě větrných elektráren ve srovnání s okolními zeměmi," řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.
Foto | Jarka Černá
Využívání různých zdrojů elektřiny ovlivňují i přírodní podmínky v jednotlivých zemích. Shodli se na tom tuzemští analytici, které oslovila ČTK. Z aktuální studie institutů Ember a Agora Energiewende vyplývá, že obnovitelné zdroje (OZE) loni v EU poprvé vystřídaly fosilní paliva na pozici hlavního zdroje elektřiny. Zeměmi s nejnižším podílem obnovitelných zdrojů v EU je přitom podle závěrů studie ČR a Slovensko, uvedla agentura Reuters. Podle většiny ČTK oslovených expertů je však nutné zasadit tyto závěry do širších souvislostí.
 

"Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v ČR je opravdu velmi nízký, a to i s přihlédnutím k objektivním faktorům, jako je vnitrozemská poloha ČR. V zelené elektřině má proto ČR hodně co zlepšit, i když mnoho faktorů to bude brzdit. Známý je například odmítavý přístup českých obcí k výstavbě větrných elektráren ve srovnání s okolními zeměmi," řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Podle něj je nicméně vhodné připomenout, že ČR dosahuje mnohem lepších výsledků ve využití obnovitelných zdrojů (OZE), a to především biomasy, v teplárenství. "V tom jsme naopak lepší než většina EU. Díky tomu jsme splnili s předstihem národní cíl ČR podílu OZE na konečné spotřebě energie k roku 2020," uvedl Gavor.

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň míní, že porovnávat země podle podílu obnovitelných zdrojů je sice relevantní z pozice globální energetické změny, ale o skutečné snaze o změnu v jednotlivých zemích vypovídá jen částečně. "To ale neznamená, že zde nemáme nevyužitý potenciál," podotkl.

"Ambicí Česka do budoucna určitě má být snížení podílu fosilních paliv. Ale je potřeba na to jít chytře. Česká krajina alternativní zdroje má, ale jsou mnohem více rozrůzněné v prostoru. V energetice by tedy měla budoucnost patřit spíše malým a středním než obřím a státním projektům," dodal.

Ze zmíněné studie mimo jiné vyplývá, že z OZE, jako jsou vítr nebo solární energie, loni pocházelo 38 procent elektřiny v EU. Podíl fosilních paliv, jako jsou uhlí a plyn, činil 37 procent. V Dánsku loni vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což byl nejvyšší podíl v EU. V ČR a na Slovensku proti tomu podíl elektřiny z OZE podle ní činil méně než pět procent.

"Každý stát má pochopitelně jiné přírodní podmínky. I přesto je konkrétně solární energie v kombinaci s akumulací energie zdrojem, který lze využít napříč celou Evropou. Například v Nizozemí je nyní nainstalováno přes 10 000 megawattů (MW) solárních elektráren," řekl ČTK programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

"Stačí se inspirovat v sousedním Polsku, které jen loni nainstalovalo tolik solárních panelů jako Česko za celou historii tohoto oboru," dodal. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo je aktuálně v ČR instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí.

Analytik energetické skupiny Sev.en Energy Pavel Farkač dnes uvedl, že ČR v celoevropském srovnání poskytuje absolutně nejštědřejší podporu na jednotku vyrobené energie z OZE. "Z posledních známých údajů za rok 2017 to je skoro 200 eur (asi 5200 Kč) na vyrobenou megawatthodinu. To je zhruba desetinásobek podpory ve Švédsku a čtyřnásobek podpory v Dánsku," řekl ČTK. "Je tomu tak proto, že ČR jednoduše nemá vhodné podmínky pro rozvoj OZE, což lze dokumentovat i na zcela zanedbatelném přírůstku nových zdrojů v posledních letech. Takže poskytovaná podpora zkrátka musí být větší, aby přilákala soukromé investory," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

1.2.2021 13:37
Takový jako je Pavel Farkač můžou lhát, můžou blokovat změny v energetice, můžou kolem sebe kopat jako malé děti, ale stejně nezabrání změnám, které přicházejí... i když do ČR díky těmto šmejdům a masivní desinformační kampani přicházejí tak jako ve všem velice pomalu...
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

1.2.2021 14:36 Reaguje na Lukáš Kašpárek
V čem je tvrzení pana Farkače nepravdivé?

Neprovádějí dezinformační kampaň spíše ekoaktivisté, když nechtějí zohledňovat nutné náklady způsobené nestabilitou výkonu OZE?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

2.2.2021 06:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Zas tak moc toho v tom článku nenapsal, tak to není úplně složité najít... jenomže vám se nechce hledat pravda... v tom je ten problém...
Odpovědět
EN

Emil Novák

2.2.2021 06:56 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Takže nemáte vůbec tušení, ale papouškujete to, protože to napsali v Deníku Referendum...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.2.2021 16:58 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pavel Farkač lhát může, ale nelže, na rozdíl o Vás zpitomnělých ekoaktivistů.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.2.2021 16:59 Reaguje na Jiří Daneš
od vás
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

2.2.2021 06:39 Reaguje na Jiří Daneš
ještě menší v tam nemáte? :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.2.2021 17:48 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Napište jediný důvod, proč bychom měli stavět zdroje elektřiny, které jsou závislé na výkyvech počasí a chovají se naprosto chaoticky, a ještě se musejí průběžně dotovat, a navíc, vzhledem k nutnosti vyrovnávat jejich výkyvy paroplynem, produkují poměrně dost skleníkových plynů, když za zlomek těchto peněz lze postavit jaderný zdroj, který žádné skleníkové plyny neprodukuje, jede prakticky bez výkyvů, řádné odstávky jsou plánovány měsíce dopředu a mimořádných se za životnost takového zdroje vyskytne méně, než neplánovaných výpadků OZE za průměrný měsíc?

Prostě, OZE jsou naprosto k ničemu. Jediná skupina obyvatel, pro kterou jsou přínosem, jsou bezcenní parazité, kteří na ně berou dotace. Všichni ostatní na tom tratí. Jakýmsi, byť pofidérním, přínosem by mohly být v případě existence ekonomicky a technologicky schůdné akumulace v dostatečné kapacitě, ale ta neexistuje ani náznakem.

Lidi u nás nejsou blbí, a tak OZE většinově nechtějí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.2.2021 09:35 Reaguje na Jan Šimůnek
Jakmile dojde na konkrétní argumenty, Kašpárkové zmlknou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.2.2021 14:05
Nějaký potenciál jistě má, ale rozhodně ne zelenými uvažovaných 50 a více % !
Odpovědět
MG

Milan G

1.2.2021 14:37
,,Známý je například odmítavý přístup českých obcí k výstavbě větrných elektráren ve srovnání s okolními zeměmi," řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor,,.
Panečku, pán je analytik, par excellense. Tak obce jsou na vině, že je málo větrníků, hmm a co kdyby se nějaký měl postavit v okolí kde bydlí tento analytik. Nevím, nevím moc by se mu to asi nelíbilo.

Jen tak mimochodem, vloni Němci moc těch větrníků on-shore taky nepostavili. Obce byly proti a brzdily ty stavby co to šlo. Podivné, že analytiku, když vedení v obcích rozhoduje prakticky bez větších rozdílů, je jedno jestli v ČR nebo v Německu. Ony totiž rozhodují v zájmu občanů, kteří v nich žijí. A ti lidé jak vidno nechtějí za humny tyhle nesmysly.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.2.2021 15:41
Konečně relativně objektivní článek. Přesto bychom neměli čekat a maximálně urychlit přípravu projektů a výstaveb dalších JE , as soon possible, abychom v procesu dekarbonizace ČR Bruselu ukázali ,že to jde i takto.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.2.2021 16:38
Růžové brýle pohledu na větrné elektrárny začínají černat. Obyvatelé v okolí těchto zdrojů energie, díky hluku vytvářeném vrtulemi, trpí nespavostí, depresemi a mají větší sklon ke konfliktnímu jednání. Není výjimkou, že se snaží od místa těchto elektráren vystěhovat, protože raději přežijí martýrium se stěhováním, než ten permanetní hluk.
Odpovědět
ms

2.2.2021 02:22
Ať si všichni milovníci OZE hlavně udělají analýzu, jako náklady včetně emisí CO2 bude představovat recyklace obřích větrníků a hlavně toho obrovského množství FVE panelů. Tipuji dva hlavní "české" směry. 1) Majitel FVE před koncem životnosti převede elektrárnu na bílého koně; 2) Protože většina FVE je na pronajaté půdě, nechá po svém umělém "bankrotu" problém spadnout do náruče majitele pozemku. Vše tedy nakonec zaplatí daňový poplatník, kdo jiný. Solární zločin 2009-2010 spolu s další podporou OZE nás Čechy do roku 2030 bude stát BILION korun. Kolik bychom měli za to jaderných bloků se stabilním výkonem a životností 60 let? Ale principem je se opět se napakovat na lobbisticky a ideologicky protlačených OZE. Kéž bychom tak mohli 8. ledna nechat Rakousko padnout do blackoutu. Bohužel, teprve takové katastrofy otevřou naivním lidem i politikům oči.
Odpovědět

Jirka Černý

2.2.2021 05:33 Reaguje na
Ano, varianta s bílím koněm je typický český model jak problém vyřešit, eventuálně bude firma odprodána převedena na skupinu podnikatelů v Kongu. Ale jelikož je doba ekologická je ještě varianta že někdo prolobuje na likvidaci takové dotace (ze státní kasy) že bude o každý vyřazený panel bitka.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

2.2.2021 05:21
No, nějaký ten blackout by neškodil. Ukázalo by se totiž, že místní sítě OZE tuto situaci ustojí a dodávají elektřinu a velké celky musí vypnout.
Elektrickou síť je nutné přeměnit po vzoru internetu. Na klastry, které budou více či méně nezávislé.
Odpovědět
EN

Emil Novák

2.2.2021 07:15 Reaguje na Katka Pazderů
To by bylo vidět krásně hlavně v noci, jak místní OZE tuto situaci ustojí.
EU má v plánu vybudovat v Severním moři 240 až 450 GW offshore větrných elektráren, ze kterých se bude zásobovat celá Evropa, tj. pravý opak klastrů. Velké průmyslové oblasti totiž z řídkých zdrojů energie, jako jsou OZE, nelze zásobovat jinak než přenosem energie na velké vzdálenosti.
https://oenergetice.cz/vetrne-elektrarny/komisarka-eu-energetiku-abychom-dosahli-klimaticke-neutrality-roku-2050-potrebujeme-rozvoj-offshore-zdroju
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

2.2.2021 07:16 Reaguje na Katka Pazderů
Paní Pazderů, vy si opravdu myslíte, že v současné době kdy je slunce minimálně a nefouká vám vydrží místní síť postavená na nich? Vy si nemyslíte, Vy asi vůbec nemyslíte. Víte, já sice o biologii i zemědělství docela dost vím díky Josefu Pazderovi, Jardovi Flégrovi a Jaroslavu Petrovi, se kterými se setkávám v radě Vesmíru. Ale přesto vím, že na tyto obory nejsem odborník a vyslovuji se k nim velice opatrně a zřídka. Vy o energetice nevíte vůbec nic. Vy prostě jen plácáte. Tady opravdu nemůžu konstatovat nic jiného, než, že jste hloupá Nána, která dělá ostudu své univerzitě. A trochu o té hrozbě blackoutu, který vytváří současné povětrnostní podmínky a nezodpovědná kampaň hlupáků jako vy: https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/evropa-byla-v-lednu-jen-krucek-od-masivniho-blackoutu-v-budoucnu-bude-situace-stale-napjatejsi
Odpovědět
PP

Petr Pilát

3.2.2021 12:52 Reaguje na Vladimír Wagner

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Jan Šimůnek

2.2.2021 09:34 Reaguje na Katka Pazderů
Místní sítě nemají šanci už proto, že nedokáží vyrobit ani dostatek energie pro běžný provoz domácností ve svém rajonu. Ani za optimálních podmínek, kdy je bezmračno, kolem poledne a fouká rozumný vítr (ani ne moc slabý, který vrtule neroztočí, ani ne moc silný, kdy se musí vrtule zastavit).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.2.2021 09:39 Reaguje na Katka Pazderů
V Německu se to už řeší. Pokud to projde, tak nejdřív odpojí nabíječky na auta, takže majitelé elektromobilů budou v rectu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.2.2021 13:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ale v zeleném, takže budou vlastně šťastní.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.2.2021 12:06 Reaguje na Katka Pazderů
A když neustojí, tak se z toho bez pardonu posereme.

Aneb Zelení a pokusy na lidech.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist