Vývoz plynu z Ruska do EU letos klesne o třetinu, řekl místopředseda ruské vlády
Ruská plynárenská společnost Gazprom zároveň uvedla, že do zemí mimo Společenství nezávislých států od ledna do 15. září vyvezla 84,8 miliardy metrů krychlových plynu. To je meziroční pokles o 38,8 procenta. Těžba plynu za stejné období klesla o 15,9 procenta na 300,8 miliardy metrů krychlových.
Vývoz ruských energií do EU v letošním roce výrazně klesl kvůli diplomatickému napětí vyvolanému únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Západní státy na ruskou agresi zareagovaly sérií tvrdých sankcí, které se týkají firem, celých odvětví i některých významných jednotlivců.
Před začátkem války na Ukrajině Rusko dodávalo do EU kolem 40 procent unijní spotřeby plynu, v současné době už to je kolem devíti procent. Zastavení Nord Streamu 1 Moskva zdůvodňuje technickými problémy a dopadem západních sankcí, vláda v Berlíně ale tyto důvody neuznává a tvrdí, že Rusko export zastavilo schválně, aby vyvolalo růst cen a potrestalo unii za sankce.
Evropská unie zvažuje, že u ruského plynu stanoví cenový strop. Jednak tím chce omezit prudké cenové výkyvy, jednak by tím potrestala Moskvu za její dosavadní kroky vůči Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin ale minulý týden řekl, že pokud unie takový návrh schválí, Rusko přestane energetické suroviny do EU dodávat úplně.
"Neexistuje země, která by byla schopna dodávat suroviny srovnatelné se zdroji v nalezištích na Sibiři a na poloostrově Jamal," varoval dnes náměstek ředitele Gazpromu Oleg Aksjutin. EU sama přiznává, že pro některé členské země není zatím k ruskému plynu alternativa.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Pavel Hanzl
16.9.2022 14:02A to ještě počítají TurkStream, který ovšemm k nám vůbec truby nemá a živí především Turecko.
Samozřejmě hloupé země jako Maďarsko, kde sice všechno zastropovaly a naši vohnouti je milují, visí na ruském plynu a Putin je může dostat naprosto kdykoliv do kolen. To my máme sice naprosto neschopnou vládu, ale plynu zajistila dost i když z Ruska nejde ani kubík.
Strop na ruský plyn by byl velmi nutný a hlupi Maďaři věděli dávno, že to tak dopadne, neměli se před Putinem plazit.
Richard Vacek
16.9.2022 14:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.9.2022 16:46 Reaguje na Richard Vacek"Česko však omezení zatím nepocítilo, do země nadále proudí v jednotlivých dnech 60 až 90 procent obvyklých dodávek, v průměru 34 milionů kubíků denně. Jde o plyn z Norska, Nizozemska a Belgie, který částečně kryje nižší letní spotřebu, částečně jde do zásobníků jako rezerva na zimu."
Svatá Prostoto
16.9.2022 16:05 Reaguje na Pavel HanzlTak možná u Hanzlů ve sklepě. Realita je samozřejmě zcela jiná ...
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/the-guardian-eu-podle-unikleho-dokumentu-ceny-plynu-zrejme-nezastropuje/2256140
"A to ještě počítají TurkStream, který ovšemm k nám vůbec truby nemá a živí především Turecko." ... o nás taky v článku není řeč, řeč je je o EU, T-stream medodává samozřejmě plyn zdaleka jen Turecku.
"Maďarsko a Chorvatsko začalo odebírat ruský zemní plyn. Komodita je zemím dodávána plynovodem TurkStream přes Turecko a dále přes vnitrostátní přepravní soustavy Bulharska a Srbska. "
Pavel Hanzl
16.9.2022 16:53 Reaguje na Svatá ProstotoPokud hlupe státy pořád visí na ruském plynu, je to jejich věc, žádné embargo vydané není. Dnes to snižuje tlak na dodávky LNG, ale chci je vidět, až jim to Putler zarazí celý. To poběží bečet do EU, jak dycky.
Miroslav Vinkler
16.9.2022 18:02 Reaguje na Pavel HanzlAle to vám na školení ekomagorů neřekli.
Pavel Hanzl
16.9.2022 21:59 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
19.9.2022 15:37 Reaguje na Pavel HanzlJestli to bude dost ví v tuhle chvíli jak Všemohoucí ... doufejme v mírnou zimu.
Pavel Hanzl
20.9.2022 08:00 Reaguje na Svatá ProstotoNaše neschopná vláda se postarala velmi dobře.